Články odjinud

Prezidentské volby: Mezi nejvýznamnějšími dezinformátory je i hradní mluvčí Ovčáček

Prezidentské volby: Mezi nejvýznamnějšími dezinformátory je i hradní mluvčí Ovčáček

Neúspěšná politička spojená s paramilitární Národní domobranou. Mladý komunista, který chodí řečnit s antisemitou Bartošem. Hochštaplerský kšeftař s esoterikou. Mluvčí prezidenta republiky. Takové jsou profily lidí, kteří do veřejného prostoru vypouštějí dezinformace. INFO.CZ připravilo portréty nejvlivnějších z nich.

Dezinformace se webem nešíří samy od sebe. Do oběhu je vypouští majitelé účtů na sociálních sítích, kteří disponují v komunitě uživatelů náchylných k tomuto typu obsahu dostatečným vlivem. Ve své sociální bublině jsou tito lidé svého druhu celebritami. Jejich příspěvky na sociálních sítích mívají tisíce sdílení, šíří se exponenciálně. Problém je, že to, co klíčoví lidé pouštějí do světa, se často míjí s realitou. Jde o dezinformace, fake news, manipulace.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

„Potíž je v tom, že se tyto dezinformace vyvracejí o to hůř, oč rychleji se šíří. Na jejich popření občas nestačí ani oficiální vyjádření člověka, o kterém jsou rozšiřovány," řekl pro INFO.CZ Petr Nutil z platformy Po pravdě!, která rozkrývá dezinformace v předvolební kampani. 

Nela Lisková

Své o tom ví předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. O tom v roce 2016 Nela Lisková do světa internetu vypustila následující tvrzení: „Bělobrádek nás ženy vyzývá, abychom se uvolily v rámci zvýšení populace ke styku s imigranty, což považuji za nehoráznou prasárnu a pohrdání námi, českými ženami.”

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Bělobrádek to popřel a důsledně doložil, že se takového výroku nikdy nedopustil. Přesto mu ho lidé na sociálních sítích dodnes předhazují.

Nela Lisková je v kontextu české dezinformační scény jednou z nejvýkonnějších a nejvlivnějších postav. Někdejší uchazečka o politickou kariéru prošla ČSSD, poté kandidovala za stranu LEV21 expremiéra Jiřího Paroubka. Neúspěchy ji přiměly hledat naplnění na okraji politické scény, kde se záhy začala projevovat jako tvrdá rasistka.

„Jasný důkaz, že IQ negrů je pod úrovní primátů a měli by dál makat na plážích s bavlnou a držet hubu a krok,” napsala například Lisková na svůj účet na ruské sociální síti V Kontaktě.

Její facebookový účet bývá pravidelně blokován kvůli porušování pravidel komunity. Naposledy se jí to stalo včera poté, co nasdílela obrázek z falešného twitterového účtu Jiřího Drahoše. Prezidentský kandidát se zde „přiznává” ke svému členství v Římském klubu.

Nela Lisková dostává pravidelně prostor na dezinformačních webech, a to například v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem. Lisková stála na „velkoruské” straně a podporovala Putinovu expanzi na Krym. V Ostravě se stala „honorární konzulkou” samozvané Doněcké lidové republiky, což jí zajistilo utěšený zájem. Lisková je také členkou vedení paramilitární Národní domobrany.

Petr Cvalín

Březen 2016, Pražský hrad. U kulatého slavnostního stolu vedle prezidenta Miloše Zemana sedí tmavovlasý mladík s úsměvem od ucha k uchu. Petr Cvalín, člen KSČM, muž, kterému nedělá problémy chodit řečnit společně s antisemitským extremistou Adamem B. Bartošem.

Přítomnost muže, který pravidelně píše pro proruský dezinformační web Aeronet nebo pro Parlamentní listy, tehdy vzbudila značnou pozornost. Když se novináři Lidových novin hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka zeptali, jestli nepovažuje účast takového člověka na Hradě za problematickou, reagoval podrážděně. Reportéra označil za „kádrováka,” naopak Cvalína vyzdvihl coby přispěvatele do Zemanova fondu sloužícího k moření státního dluhu. Pro přesnost nutno poznamenat, že Cvalín do něj podle Lidových novin přispěl částkou 640 korun.

Cvalín je v kruzích extrémní, proruské a často také antisemitské levice oblíbeným zdrojem dezinformací. Tu poslední vyslal do světa na začátku tohoto týdne prostřednictvím Parlamentních listů. Ve svém textu zopakoval a rozvedl všechny stávající dezinformace o Jiřím Drahošovi, přestože byly už několikrát věrohodně vyvráceny. Doplnil je navíc tím, že Jiří Drahoš údajně dostal peníze pocházející z vytunelování Mostecké uhelné.

Tomáš Marný

Nervózní atmosféra před rozhodujícím druhým kolem prezidentských voleb vynesla na vrchol zájmu Tomáše Marného. Pod tímto dost možná pseudonymem se skrývá člověk, který na svých webech a prostřednictvím sociálních sítí šíří množství konspiračních teorií, které nyní obohacuje o dezinformace týkající se zejména Jiřího Drahoše.

Zveřejnil například výzvu Byzantského katolického patriarchátu, která Drahoše obviňuje mimo jiné ze satanismu a zednářství. Byzantský katolický patriarchát je přitom spolek bývalých katolických kněží, kteří byli exkomunikováni. Nyní působí z Ukrajiny, kde podporují zájmy proruských separatistů.

Marný se vedle šíření dezinformací věnuje také obchodu s esoterií všeho druhu. "Proslavil” se například obchodováním s “mimozemskými kartičkami.” Naivním kupujícím prodával pomalované kartónky, o kterých v různých obměnách tvrdil, že jde o předměty nabité pozitivní energií mimozemských sil.

Na tom by v zásadě nebylo nic špatného, problém je, že měl kupujícím systematicky zapomínat vydávat příjmové doklady.

Prostřednictvím své spolupracovnice Karoliny “Alušky” Loskotové Tomáš Marný mimo jiné stačil vyhlásit už několik konců světa. Teď tedy k šíření “vesmírného dobra” a apokalyptických vizí přidal ještě politické dezinformace.

Jiří Ovčáček

Mezi čtveřici es dezinformační scény patří paradoxně také mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Jeho vliv v onlinovém prostoru je vzhledem k exkluzivnímu postavení, které zastává, zcela mimořádný. Z pozice mluvčího hlavy státu totiž z pohledu uživatelů dodává pocitovou legitimitu obsahu, který sdílí.

A právě obsah, který Ovčáček zejména na svém twitterovém účtu, je problematický. Zhruba šest z deseti zpravodajských materiálů, které Ovčáček zveřejňuje, pochází z Parlamentních listů. Tento web je přitom označován za vůbec nejvýznamnější dezinformační web v Česku. Podle serveru Neovlivni.cz patří mezi rizikové portály sledované ministerstvem vnitra. Podle výzkumu Masarykovy univerzity jsou Parlamentní listy „vnímány jako přechod mezi seriózními médii a šedou zónou prokremelské manipulace. Podle našich dat jsou ale co do obsahu stejné jako například AC24 a s manipulativními technikami se u nich setkáváme dokonce častěji než třeba u Sputniku. Což je o to vážnější, že čeští politici je vnímají jako standardní prostor pro svoji prezentaci.“

„Problematický nemusí být samotný obsah, který Jiří Ovčáček z dezinformačních webů sdílí, ale fakt, že uživatelé sociálních sítí mohou dospět k názoru, že lze nekriticky věřit čemukoliv, co tyto weby zveřejňují,” upozorňuje Petr Nutil z iniciativy Po pravdě!, která ověřuje informace, které se objevují v narativu předvolební kampaně.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Český právní expert „zavařil“ Rakousku. Jde o miliardy a volno pro všechny

Český právní expert „zavařil“ Rakousku. Jde o miliardy a volno pro všechny

Právní posudek generálního advokáta Evropského soudního dvora Michala Bobka stál na začátku kauzy, o které od úterý diskutuje celé Rakousko. Na základě tohoto posudku soudní dvůr rozhodl o tom, že rakouská vláda bude muset zavést buď nový státní svátek pro všechny nebo naopak některým náboženským skupinám svátky zrušit.

Zdánlivě komplikovaný případ, v kterém jde o obrovské peníze, vychází z takřka 60 let starého rakouského specifika náboženských oslav Velkého pátku před Velikonocemi. Zatímco katolíci jdou v Rakousku v tento den normálně do zaměstnání, členové třech evangelických církví a jedné starokatolické církve mají ze zákona nárok na placené volno. A pokud přesto musí do práce, třeba v případě lékařů, musí jim zaměstnavatel vyplatit sváteční, tedy zhruba dvojnásobnou mzdu.

Tuhle výhodu pro evangelíky a starokatolíky, kterých je v Rakousku zhruba 300 tisíc, napadl jako diskriminační u Evropského soudního dvora jeden rakouský stěžovatel. Nelíbilo se mu, že registrovaní evangelíci v práci dostávají jeden den vyšší plat než ostatní zaměstnanci. Právní posudek dostal na starosti český generální advokát Evropského soudního dvora Michal Bobek, který loni v létě předložil svým kolegům jednoznačné stanovisko: Rakousko „státním svátkem jen pro část věřících“ porušuje chartu základních práv a svobod EU. A Evropský soudní dvůr se s Bobkovým názorem jednoznačně ztotožnil. V úterý vydal stanovisko, v němž rakouské opatření „dvojích svátků“ zrušil.

Link

Jenže to vůbec není tak jednoduché a rakouská vláda čelí obrovskému problému. Když do tří měsíců vůbec nic nepodnikne, podle právních rozborů renomovaných rakouských právníků se letos z Velkého pátku stane automaticky jako třeba v České republice svátek pro všechny, nejenom pro evangelíky a starokatolíky. Jen tak se dá totiž vykládat verdikt ESD, který nepřímo řekl, že buď může být nějaký den státním svátkem pro každého a nebo pro nikoho. A nic mezi tím.

To by ale znamenalo značné náklady pro zaměstnavatele, kteří už dnes proti možnému zařazení Velkého pátku mezi svátky „pro všechny“ protestují. „Další sváteční den v Rakousku by stál zaměstnavatele kolem 600 milionů korun (15,4 miliardy korun),“ tvrdí Rolf Gleißner z vedení Rakouské hospodářské komory. Zatímco dosud měla na Velký pátek státem garantované volno jen malá menšina věřících, nově by to měli být úplně všichni zaměstnanci. Od katolíků přes muslimy až k nevěřícím.

Samozřejmě se nabízí také druhá možnost, tedy naopak zrušení svátku pro ty, kteří při něm dosud měli volno. Jenže ani to vůbec není jednoduché. „Bylo to možné z hlediska práva, ovšem politicky těžko prosaditelné,“ řekl deníku Kurier Elias Felten, profesor práva na univerzitě v Linci. Evangelíci a starokatolíci jsou na oslavy Velkého pátku zvyklí už celá desetiletí, volno v tento den berou jako určitou malou satisfakci za staletý „katolický útlak“. Navíc je tu jeden, možná ještě větší problém. Podobnou výhodu „svátku pouze pro sebe“ využívají ze zákona v Rakousku i Židé.

Ti mají v Rakousku nárok na volno během největšího židovské svátku Jom Kippur 9. října. A i když se tohle volno týká jen stovek nebo maximálně tisíců Rakušanů židovského vyznání, podle právníků musí vláda na základě rozsudku EDS i v tomto případě rozhodnout, zda svátek úplně zruší nebo ho naopak zavede jako svátek pro všechny. To by opět přinášelo nemilou povinnost pro zaměstnavatele a s ní spojené náklady či ztráty.

Link

Tento a další příklady ukazují, do jak složité situace ESD na základě posudku českého generálního advokáta Rakousko postavil. Členové vládní koalice lidovců a Svobodné strany Rakouska každopádně ve středu oznámili, že jsou proti zavedení dalšího celostátního svátku. „Nedává žádný smysl, abychom riskovali ztrátu pracovních míst tím, že zavedeme další státní svátek,“ uvedla na tiskové konferenci ministryně průmyslu za lidovce Margarete Schramböcková. Zároveň ale nevysvětlila, jak tedy bude vláda na rozhodnutí ESD reagovat. Někteří další členové vlády se totiž zase vyjádřili v tom smyslu, že nechtějí brát volno ani evangelíkům při Velkém pátku, ani Židům při Jom Kippur. Celá kauza má v Rakousku velký ohlas, noviny o ní informují na prvních stranách.

Většina rakouských komentátorů přitom neviní Evropský soudní dvůr, natož Michala Bobka z nějakého nespravedlivého nebo účelového rozhodnutí vůči Rakousku. Verdikt spíše podle nich dokumentuje, jak těžko se dnešní světská moc vyrovnává s opatřeními zavedenými v minulosti z náboženských důvodů. Způsob „oslav“ Velkého pátku přijalo Rakousko před 60 lety, kdy takřka všichni věřící různého vyznání využívali volno k náboženským rituálům či návštěvě kostela. Dnes ale svátky považují lidé prostě za den volna. „A v takovém případě je volno pouze pro určitou náboženskou skupinu diskriminační. Rozsudek Evropské soudního dvora byl správný, neukazuje ale bohužel cestu k politickému řešení,“ napsal komentátor listu Der Standard.