Prezidentští kandidáti se ke kampani #MeToo staví odtažitě. Míří prý pouze na bohaté muže | info.cz

Články odjinud

Prezidentští kandidáti se ke kampani #MeToo staví odtažitě. Míří prý pouze na bohaté muže

Prezidentští kandidáti se postavili odtažitě ke kampani proti sexuálnímu obtěžování #MeToo. Vadí jim, že v ní může být obviněn kdokoli nebo že se obvinění týkají především bohatých mužů. Uchazeči o Hrad na sebe zároveň prozradili své špatné vlastnosti. Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš je ješitný, podnikatel Michal Horáček si sedá do čokoládových bonbonů a je urputný, lékař Marek Hilšer paličatý a měkkosrdcatý. Kandidáti na prezidenta to řekli v dnešní debatě v Centru současného umění DOX, kterou pořádala iniciativa Prezident 21.

Drahoš na dotaz, co říká na kampaň #MeToo, ve které především ženy zveřejňují své zkušenosti se sexuálním násilím, řekl, že ji sleduje z dálky a je z ní občas rozpačitý. Zároveň poznamenal, že on sám nikdy sexuálně obtěžován nebyl a nikoho neobtěžoval. Ani Hilšer nikdy sexuální obtěžování nezažil. „Možná je to trochu škoda," řekl. Dodal, že si není vědom, že by někoho sexuálně obtěžoval. O kampani poznamenal, že člověka může někdo jednoduše z něčeho nařknout.

Horáček řekl, že myšlenka kampaně je dobrá, protože většina sexuálních zločinů nebude nikdy nahlášená. „Samozřejmě jako všechno má své meze, samozřejmě je možné, že taková věc by byla zneužita," podotkl. Dodal, že mu je "dost líto", že na něj takové pokusy zejména ze strany krásných žen nebyly vyvinuty.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer řekl, že kampaň speciálně nesleduje. Přijde mu důležité, aby se o takových věcech veřejně mluvilo. Bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek řekl, že ho kampaň upřímně děsí. „Připouštím, že během svého dlouhého života jsem mnohokrát pustil dámy první do dveří, případně jsem jim pomáhal obléct plášť. A teď trnu, kdy se nějaká objeví, že to v ní zanechalo sexuální trauma," řekl.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek se domnívá, že kampaň ubližuje skutečně trýzněným a terorizovaným ženám, protože je tlačí do pozadí. „Všimněte si, že v kampani MeToo nebyl nikdy obviněn třeba bezdomovec na hlavním nádraží, ale vždy muž, který je v nějakém postavení, je dostatečně bohatý. Takže já mám pocit, že to je taková zástěrka, ale nechci to bagatelizovat," podotkl. Hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig se obává toho, že „se mladí chlapci budou bát oslovit krásnou dívku". „Budou muset nejspíš někam podat kolkovanou žádost, jestli to můžou, protože tak daleko by ta skutečnost kampaně MeToo mohla dojít, že by se ztratil kontakt mezi obojími pohlavími," řekl.

V čem jezdili čeští a českoslovenští prezidenti? Galerii vozů bývalých hlav státu naleznete zde>>>

Kandidáti na sebe také prozradili své nejhorší vlastnosti. Hannig řekl, že často zapomíná na křivdy, které mu někdo učinil. Hynek je zranitelný přes soucit. Kulhánek prý reaguje příliš emocionálně a rychleji mluví, než myslí. Pro Fischera je nejtěžší, že někdy bývá příliš velký diplomat. Horáček řekl, že si často sedá do čokoládových bonbonů, okolí trýzní urputností a je příliš vášnivý, a máchá proto rukama. Hilšer je paličatý, měkkosrdcatý a doma nechává ležet po bytě různé věci. Drahoš řekl, že každý chlap je ješitný, čehož si je vědom.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Stehlík: Pole Agrofertu jsou časovaná bomba. Holdingy dováží cizince a tunelují venkov

Musíme zásadně změnit systém dotací, holdingy neustále navyšují množství obhospodařované půdy, venkovu to ale nepřináší nic, říká sedlák a člen předsednictva Asociace soukromých zemědělců Josef Stehlík. Řešením je podle něj zastropování dotací holdingům podobným Agrofertu. Jinak bude venkov dál skomírat.

„Když na jednom katastru o výměře 400 hektarů hospodaří dva farmáři, tak ty peníze, které dostávají jako přímé platby, tak přijdou do katastru a oni je nějak využijí. Je to svým způsobem zprostředkovaná dotace i pro vesnici,“ tvrdí Stehlík. „Na druhou stranu, když máte zemědělskou firmu, která má 15 tisíc hektarů, ty peníze odchází do jednoho místa. Vesnice z toho většinou nemají vůbec nic, ani korunu,“ doplňuje.

Link

Třeba v západních Čechách prý funguje holdingem vlastněná stáj pro tisíc dojnic. Vedle ní je ubytovna pro 30 rumunských zahraničních dělníků. „To je v pojetí holdingů rozvoj venkova,“ podotýká Stehlík s tím, že i na takové záměry šly peníze z evropských dotací.

Link

Jak je dnes těžké být zemědělcem? Proč se o ceně brambor u nás rozhoduje (mj.) až za mořem? V čem bychom se dle Stehlíka měli inspirovat ve Spojených státech? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.

Link