Rasistický útok a slova o plynování ve sněmovně? Zemana nevzrušují, vážné incidenty zlehčuje

Lukáš Pospíšil

12. 11. 2017 • 11:30

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor svému oblíbenému dezinformačnímu serveru Parlamentní listy. V několika otázkách se dostalo i na dva skandální incidenty z poslední doby – napadení Pražana afrického původu přesilou fotbalových fanoušků a na slova tajemníka Okamurovy SPD Jaroslava Staníka, který přímo ve sněmovně mluvil o „plynování Židů, homosexuálů a Cikánů“. Prezident republiky oba případy zlehčuje.

Brutální rasistický útok na muže v pražské tramvaji v týdnu vyvolal ostré odsudky, ovšem na Hradě to s nikým zjevně nehnulo. Prezident v rozhovoru suše konstatoval, že „k obdobným útokům čas od času dochází bez ohledu na barvu pleti“. Podle Zemana je důvodem to, že fotbaloví fanoušci – jak tvrdí – „jsou lidé, kteří se nekontrolují“.

Ano, jistě: Rowdies se občas perou a útočí – ale obecně navzájem na sebe, doby četných rasistických útoků jsou v Česku přeci jen už nějakou dobu pryč. Proto zlehčovat, či rovnou omlouvat podobným tvrzením brutální a zjevně rasově motivovaný útok, nebo z něj dělat jen „další fotbalovou šarvátku“ je prostě mimo realitu. Stejně jako stavět všechny fotbalové fanoušky na stejnou úroveň a dělat z nich kolektivního viníka.

Profily prezidentských kandidátů si můžete přečíst zde.

Pro úplnost dodejme kontext: napadený muž afrického původu žije v Praze 10 let, získal tu doktorát a pracuje jako programátor v nadnárodní firmě. „Na I. P. Pavlova přistoupilo asi dvacet mladých mužů, kteří na mě okamžitě začali řvát, že jsem černá huba a špinavej negr. Taky křičeli, že bych se měl vrátit do Afriky a že černoši a Židi by měli jít do plynu,“  popisoval incident pro server Aktuálně.cz. Útočníci po něm házeli citrony a v závěru ho fyzicky napadli, takže skončil na ošetření v nemocnici.

Tramvajový vůz skončil v takovém stavu, že ho dopravní podnik musel vyměnit. „Občas k tomu dochází bez ohledu na barvu pleti,“ jistě...

Zpět k prezidentu Zemanovi, jeho štěstí v neštěstí bylo, že vedle něj při rozhovoru seděl olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk. Ten totiž k řádění fanoušků „své“ Sigmy Olomouc měl rovněž co říct. Pro jistotu z celého incidentu obvinil napadeného muže. „Nemyslím si, že by to byla barva pleti. Mohlo tam být i nějaké vyjádření k příznivcům fotbalového klubu,“ pronesl. Následná slova, že je „podobný čin špatně“ a že je třeba ho vždycky odsoudit se v tomto kontextu jaksi ztrácejí ve větru.

Aby toho nebylo málo, stojí za to dotknout se i scény, která se udála ve sněmovně. Jak v týdnu vyšlo najevo, opilý tajemník Okamurovy Svobody a přímé demokracie Jaroslav Staník se tam před časem dostal do konfliktu s ministryní práce Michaelou Marksovou. Staník ji oslovil jako Marxovou-Engelsovou. Řekl pak, že ministryně podporuje homosexuály. „Mluvil o tom, že by měli jít do plynu a že by se měli zlikvidovat,“ uvedla politička, která se se Staníkem dostala do sporu a vyslechla si za to vulgární nadávky.

Podle dalších svědků Staník doslova pronesl: „Židi, homosexuálové i Cikáni měli jít do plynu.“

Parlamentní listy se proto hlavy státu tázaly, zda to něco nevypovídá o vnitřním nastavení SPD. „Je možné, že fašistické výroky mohou pronášet jednotliví poslanci tohoto hnutí. Totéž se ostatně stalo i jiným poslancům nebo kandidátům jiných politických stran. Jeden náměstek z ČSSD zase před časem použil srovnání s medúzami. Také ale neoznačíme celou sociální demokracii za fašistickou,“ odpověděl Zeman v lehce omluvném duchu a využil situaci k úderu na ČSSD, kterou v rozhovoru dříve označil za „vyhublou stařenu, která by potřebovala infuzi“.

Pro úplnost dodejme, že samotný výrok „Židé do plynu“ Zeman označil za slova, která překračují veškeré hranice.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde

SDÍLET