Strany větří silného kandidáta proti Zemanovi. „S politiky netančím,“ srazil jejich očekávání Drahoš

lup

28. 03. 2017 • 23:30

Dlouholetý šéf Akademie věd Jiří Drahoš vyslyšel sílící volání a oznámil, že bude usilovat o post prezidenta. Uznávaná osobnost nezatížená skandály se ihned stává lákavou možností pro politické strany, které tápou a nemají perspektivní kandidáty, kteří by se mohli vyrovnat Miloši Zemanovi. Není ale vůbec jisté, že partajím tento plán „klapne“.

Vstřícný postoj k Drahošovi dávají dlouhodobě najevo třeba Starostové. „Pokládám ho za důstojného kandidáta a domnívám se, že může do prezidentské volby výrazně zasáhnout,“ reagoval na Drahošovo oznámení kandidatury šéf uskupení Petr Gazdík.

„Z těch, kteří zatím svoji kandidaturu oznámili, by měl pan profesor Drahoš zcela jistě naši preferenci,“ doplňuje šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Dodává ale, že strana ještě čeká, zda svou kandidaturu neoznámí ještě někdo jiný.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Naděje do něj vkládají i někteří lidovci, nebo část ČSSD, která se nechce zůstat napospas Miloši Zemanovi. Faktem ovšem je, že sociální demokracie spíše podpoří stávajícího prezidenta stejně jako hnutí ANO Andreje Babiše.

Sám Drahoš není podpoře politiků nijak výrazně nakloněný. Uvedl, že chce být nadstranický a nezávislý. „Prezident má lidi spojovat. Mou výhodou je, že jsem nebyl v žádné straně. Určitě nebudu žádnou stranu vynášet nahoru. Nikdy jsem s politiky netančil a nemíním s nimi tančit. Prezident by měl být někdo, kdo lidi spojuje. Naše problémy jsou lidské, sociální, ne pravicové nebo levicové,“ řekl podle Aktuálně.cz.

3299863:article:true:true:true

Podle médií oslovil bývalý šéf Akademie věd už před vyhlášením kandidatury některé podnikatele, podpořit by ho mohli i vědci a další známé osobnosti, včetně majitele firmy Jablotron Dalibora Dědka, podnikatele strojírenské skupiny Wikow Martina Wichterleho či astrofyzika Jiřího Grygara.

Nedávno zesnulý kardinál Miloslav Vlk podle předsedy organizace Cesta 121 Antonína Randy, který o nemocného pečoval, vyzýval k podpoře Drahošovy kandidatury. Podobně se před časem vyjádřil pro INFO.CZ i bývalý diplomat Petr Kolář, který nakonec kandidovat nebude. Podle něj je potřeba netříštit síly a spojit se proti Miloši Zemanovi. V této souvislosti Kolář vyzval Michala Horáčka, aby svoji kandidaturu stáhnul.

Víte, jak si zařídit voličský průkaz? Návod najdete zde.

Horáček takový krok kategoricky odmítá a naopak se důrazně vymezuje proti Drahošovi. „Jestli do toho pan Drahoš půjde, bude jistě ten, koho si vybraly politické strany, i když hlavně jejich představitelé,“ říká.

Miloš Zeman Drahošovu kandidaturu nekomentoval. Při oznámení té vlastní mimo jiné uvedl, že se zdrží útoků na své protikandidáty. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru mimo jiné napsal, že Česko „potřebuje prezidenta, který se zastane občanů, jako třeba v situaci migrační krize. Ne kývala, který pronese prázdný projev“.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 

SDÍLET