Takovou volební kampaň jsme ještě nezažili. Všichni do sebe navzájem kopou, zlobí Kuberu | info.cz

Články odjinud

Takovou volební kampaň jsme ještě nezažili. Všichni do sebe navzájem kopou, zlobí Kuberu

Místopředseda Senátu a dlouholetý primátor Teplic Jaroslav Kubera v rozhovoru pro INFO.CZ potvrdil, že zvažuje kandidovat na prezidenta České republiky. Definitivní rozhodnutí podle něj padne ale až po sněmovních volbách. „Mám dohodu s ODS, že se rozhodneme až po volbách do Poslanecké sněmovny. Teď je potřeba veškerou energii věnovat právě jim. Volby do Poslanecké sněmovny jsou totiž o mnoho důležitější než volby prezidentské,“ vysvětluje. Přiznává také, že mu je protivná negativní kampaň, ke které se politici před sněmovními i prezidentskými volbami uchylují. „Můj styl to není: pokud bych kandidoval, chci vyhrát, ale ne tím, že budu kopat do soupeřů,“ říká. Zároveň si uvědomuje, že to může být v kampani jistým handicapem.

Budete se ucházet o hlasy voličů v přímé volbě prezidenta?

Zákon o Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí má tolik nedostatků, a je v něm tolik nejasností, že vlastně nikdo neví, kdo není kandidát, kdo jím je a od kdy. S tím souvisí také nejasnosti s kampaní: co je kampaň, co není, kdy začíná a co se do ní všechno započítává.  

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Vás plán je tedy ale kandidovat?

Tak to nemůžu říct. Zatím jsem se nerozhodl. Mám dohodu s ODS, že se rozhodneme až po volbách do Poslanecké sněmovny. Teď je potřeba veškerou energii věnovat právě jim. Volby do Poslanecké sněmovny jsou totiž o mnoho důležitější než volby prezidentské.

Co bude tedy tím klíčovým faktorem, který vaše rozhodnutí ovlivní?

Moje rozhodnutí nesouvisí s tím, jak volby do sněmovny dopadnou. Ani nesouvisí s tím, zda ODS dostane dostatek hlasů. To podstatné je, že až do sněmovních voleb nechceme tříštit síly a vyčerpávat energii na volbu prezidenta. Bohužel jsou prezidentské volby v tom nejhorším možném termínu. Jednak jsou součástí kampaně Vánoce, což pro občany nebude optimální, ostatně ani sněmovní volby nejsou v ideálním termínu, neboť spadají do období, kdy se schvaluje státní rozpočet. Změnit ale termíny voleb je obtížné, museli bychom prodloužit nebo zkrátit funkční období.

Přesto ale musíte vědět, kam situace směřuje…

Záleží to na mnoha okolnostech. Také se může stát, že se v mezičase objeví kandidát, před kterým smeknu klobouk a řeknu, ano, tohoto člověka podpořím. A nebude co řešit.

Faktem je, že zatím od prezidentské volby dávají ruce pryč prakticky všechny sněmovní strany…

Je to tím, že přímá volba prezidenta byla uzákoněna spíše proto, abychom vyšli vstříc veřejnosti, jenom abychom ji měli, nikdo se ale nevěnoval tomu, aby domyslel všechny souvislosti, aby změnil kompetence přímo voleného prezidenta. Nikdo to nedomyslel a teprve teď se vynořují problémy, se kterými si nevíme rady. A to je přesně ta potíž.

A jak hodnotíte současného prezidenta Miloše Zemana, jehož první mandát na Hradě se chýlí ke konci?

Já zásadně na potenciální protikandidáty neříkám vůbec nic. Dokonce je nikdy ani nejmenuji. Chtěl jsem ale zmínit ještě jednu důležitou věc, která je pro mě klíčová. Obě kampaně, tedy jak ta prezidentská, tak kampaň do Poslanecké sněmovny, budou vedeny způsobem, který jsme tady ještě nezažili, myslím tím negativním způsobem. Sám jsem přitom už čtvrt století zásadním odpůrcem negativních kampaní. Mám to ale čím dál těžší.

I ve světě začínají převažovat negativní kampaně, permanentní vymezování protikandidátů, a i u nás, byť kandidáti na prezidenta tvrdili, že se k negativní kampani nebudou snižovat, tak to vydrželi asi tak dva týdny a pak začali do sebe navzájem kopat. Můj styl to není: pokud bych kandidoval, chci vyhrát, ale ne tím, že budu kopat do soupeřů. Což je samozřejmě handicap.

Nahráváte mi na poslední otázku. S jakým programem byste kandidoval?

To je otázka asi tak na dvě hodiny (smích), a ty nemáme…

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Pandemie mění Rakousko: Vídeň pustí chodce na silnice místo aut a mešitám hrozí kolaps

Rakouská metropole se kvůli pandemii koronaviru rozhodla k bezprecedentnímu kroku. Aby lidem umožnila pohybovat se venku v předepsaných rozestupech, vyhnala z některých ulic auta. Chodci tak mohou i na silnici. Nečekaný důsledek má pandemie i pro vídeňské mešity, které se ocitly bez peněz. Zachránit je má sbírka.

Vytvoření takzvaných „zón setkávání“ předcházela poměrně dlouhá a ostrá diskuse, která skončila vítěstvím chodců. Vídeňští radní dnes oznámili, že od víkendu postupně uzavřou pro veškerou automobilovou dopravu devět ulic, které budou až do odvolání sloužit v celé šíři jen pro pohyb chodců či běžců. Důvod je údajně jednoduchý: obyvatelé Vídně mají během pandemie mít dostatek prostoru a možností ke zdravému pohybu. „Jsou lidé, kteří v blízkém okolí svého bydliště nemají žádný park. Potřebují ale také prostor, aby šli ven a nadechli se,“ uvedla vídeňská radní pro dopravu za stranu Zelených Birgit Hebeinová. A jelikož by lidé měli udržovat od sebe odstup, dostanou k dispozici právě celé ulice.

Link

O víkendu se opatření dotkne například Florianigasse v osmém vídeňském okrsku nebo Hasnerstrasse v šestnáctém. Příští týden k nim přibude šest dalších ulic. A to není konec: radní se shodli na tom, že pěší zóny udělají i z dalších 20 uliček, kde je už dnes zakázán automobilový provoz, ale mohou tam třeba kola nebo veřejná doprava. Nově budou mít i v těchto ulicích chodci právo na pohyb v celé šíři bez omezení. 

Cyklisté a veřejná doprava tu budou smět projet jen rychlostí do 20 km/h. „V těchto ulicích upravujeme v tomto duchu dopravní značení,“ uvedla Hebeinová. Takzvané „zóny setkávání“ budou podle radní uzavřené pro auta minimálně do konce května, klasické pěší zóny, vytvořené z uliček s omezenou dopravou, si svůj statut zachovají až do konce roku.

Vídeňská koalice sociálních demokratů a Zelených musela toto opatření nechat schválit na celostátní úrovni. Na návrh ministryně životního prostředí za Zelené Leonore Gewesslerové rakouský parlament přijal novelu zákona, která umožňuje nejen Vídni, ale i dalším rakouským městům, aby podle svého uvážení změnily dočasně v době pandemie ulice na pěší zóny.

Link

Některým opozičním politikům v rakouské metropoli se ale změna nelíbí. Například místní organizace Svobodné strany Rakouska (FPÖ) ve vídeňské čtvrti Döbling označila vytváření nových setkávacích a pěších zón kvůli koronaviru za „nesmysl, který snad už nemůže být překonán“. 

Svobodným, kteří se dlouhodobě vymezují vůči údajné expanzi islámu ve Vídni na úkor jiných náboženství, ale může přijít vhod jiný nečekaný důsledek pandemie. Podle organizace Islámská náboženská společenství v Rakousku (IGGÖ) hrozí až třetině z celkem 350 mešit v zemi finanční kolaps. Kvůli epidemiologickým opatřením se totiž nemohou konat tradiční páteční bohoslužby, které jsou i zdrojem jejich příjmů. Věřící na nich odevzdávají milodary a příspěvky, určené na činnost svatostánku. Mešity tak přišly o klíčový zdroj příjmů. Na rozdíl od křesťanských církví, financovaných prostřednictvím církevní daně.

„Mnoho mešit tak nedokáže pokrýt své náklady a stojí před finančním kolapsem,“ píše se na stránkách IGGÖ. Organizace proto vyzvala věřící k celonárodní sbírce, která by provoz udržela při životě i v době pandemie. „Prosíme podpořte nás vaším darem. Zachráníme společně islámský život v Rakousku,“ vyzývá vedení IGGÖ věřící.

-1