Topolánek potvrdil kandidaturu na prezidenta. Do úterý musí sehnat podpisy

Atmosféra před prezidentskými volbami houstne, bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se přidává k boji o Hrad. Pro Blesk potvrdil, že se na posledních chvíli chystá na kandidaturu. Aby se mohl do souboje zapojit, musí do úterý do 16:00 získat podpisy minimálně 20 poslanců nebo 10 senátorů. Podle předsedy ODS Petra Fialy je Topolánek vážným kandidátem.

Já jsem se v úterý, možná emotivně, protože rozumem bych to nikdy neudělal, rozhodl, že budu kandidovat na prezidenta a začal jsem shánět podpisy. To rozhodnutí u mě osobně dávno padlo,“ uvedl pro Blesk v neděli Topolánek. 

Mirek Topolánek exkluzivně pro INFO.CZ: Dávám Babišovi rok, maximálně dva

Pro svou nominaci hodlá získat podporu senátorů z pěti klubů včetně ODS, potřebné podpisy ale ještě nemá, sdělil dnes v podvečer ČTK. Podrobnosti chce oznámit v úterý, kdy je nutné přihlášky do prezidentské volby odevzdat.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

„Jsou to senátoři pěti klubů včetně ODS," sdělil večer ČTK. O několik hodin dříve na dotaz, zda je pravdivá informace, že zvažuje kandidaturu, a to s podporou senátorů ODS, Topolánek v textové zprávě uvedl: "Na takto položenou otázku musím, odpovědět, že NE".

"Do prezidentské volby vstupuje nový kandidát s politickými zkušenostmi a zahraničně politickým rozhledem," uvedl v textové zprávě k Topolánkově kandidatuře Fiala. podle něj je zřejmé, že jde o vážného kandidáta. Zopakoval, že ODS si přeje výměnu na Hradě a oficiální strategii zveřejní po neděli.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

V médiích se začalo o jeho kandidatuře v posledních dnech hojně spekulovat. Sám Topolánek nechtěl informace komentovat. 

Topolánek by v případě získání nominačních podpisů doplnil devět kandidátů, kteří už předložili nebo ohlásili odevzdání řádné nominace pro lednovou volbu hlavy státu. Mandát chce obhájit prezident Miloš Zeman, jemuž Topolánek přes média kandidaturu rozmlouval kvůli jeho zdravotnímu stavu. Mezi favority bývají řazeni bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček.

Poslaneckou nominaci odevzdali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Se senátorskou nominací kandidují bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer. Kandidátní listinu s podporou poslanců podal podle ministerstva vnitra ještě jeden uchazeč, jeho jméno zatím nebylo ministerstvem zveřejněno.

Vše o prezidentských volbách najdete zde

SDÍLET
sinfin.digital