Topolánek: Přepadla mě totální deziluze a deprese z voleb, z křesla mě zvedli Babiš se Zemanem

Bohumil Pečinka

Marek Stoniš

Sešli jsme se s Mirkem Topolánkem (61) dva dny před tím, než oficiálně oznámil svou kandidaturu na prezidenta republiky. Byl napumpovaný energií, věděl, co chce říct, a občas hodně zvýšil hlas, když se mu zdálo, že se ptáme na jiné věci, než na které nám chce odpovědět. Prostě Topol. Dosavadní sestava prezidentských kandidátů získala nečekaného konkurenta.

Na otázku, zda neuvažujete o funkci prezidenta, jste před rokem v rozhovoru v Reflexu řekl, že ne. Že máte své zdraví, rodinu, byznys a ani náhodou vás nenapadne kandidovat na jakoukoli veřejnou funkci. Co se změnilo?

Všechno. Situace, nálada lidí, vnější podmínky. Klíčovým faktorem bylo ale nakonec vítězství srdce nebo emocí nad rozumem. Všechny racionální argumenty silně hovořily proti návratu do politiky. Můj život, soukromí, příjmy, děti a vnuci, práce, která mě absolutně naplňuje, „samá pozitiva a sociální jistoty“. Proč by to člověk, jenž už jednou skočil šipku do bahna a těžce se z něj vyhrabával, udělal dobrovolně ještě jednou?

Fiala pro INFO.CZ: Topolánkovo rozhodnutí bylo spontánní. ODS ho finančně nepodpoří

sinfin.digital