Witowská na Hrad! Výborný výkon moderátorky v duelu ČT by ale neměl vůbec překvapovat

Po včerejší prezidentské debatě, kterou odvysílala Česká televize, to skoro vypadá, že Češi by na Hradě nejraději viděli moderátorku Světlanu Witowskou. Právě její výkon byl podle mnoha komentářů hlavním bodem večera. Přitom ve chvíli, kdy Václav Moravec minulý týden oznámil, že se vrcholné debaty nezhostí, i mnozí z novinářů pochybovali, že veřejnoprávní médium svěří tak důležitou diskusi moderátorce. Mezi horkými adepty padala většinou mužská jména. Je ale vůbec na místě se podivovat nad tím, že prezidentské kandidáty zvládla usměrnit novinářka – žena?

Mediální odborníci se shodují na tom, že moderátorka mohla do prezidentské debaty vnést nový prvek.

„Je pravda, že nejsme zvyklí na to, že tyto velké debaty moderuje žena. Mně osobně to přišlo jako osvěžení. Na kandidáty to mohlo působit jinak, než když je tam muž – moderátor,“ popisuje své dojmy z debaty mediální expertka Martina Vojtěchovská. „Pokud je v kandidátech alespoň nějaký prvek gentlemanství, tak samozřejmě i tento moment může hrát roli. K dámě se mohou chovat jinak než k muži,“ vysvětluje.

Komentář: Duel na ČT. Drahoš porazil Zemana, zatím ale jen v Rudolfinu

Vzápětí ale připomíná klíčový bod každé debaty, kterým jsou dotazy, které moderátor klade, a jakým způsobem tak činí. To určuje i odpovědi. Pravdou také je, že laťka před čtvrteční debatou byla nastavena hodně nízko. Předešlé tři diskuse na soukromých televizních stanicích (Jiří Drahoš se zúčastnil jedné z nich) zdaleka neodpovídaly standardům politických duelů a provázely je novinářská selhání nebo rezignace. Rozdíl pak více vynikl.

„Přestože debata byla profesionálně zvládnutá, vznik skupin jako Světlana na Hrad (podobné recesistické skupiny vznikají od včerejšího večera na Facebooku – pozn. redakce) už je přehnaný. Od televize veřejné služby očekáváme profesionální a korektní výkon. Nepřijde mi úplně dobré to přehánět,“ domnívá se Vojtěchovská.

Vystoupení Světlany Witowské vzbuzuje rozruch už kvůli tomu, že ještě před několika dny, kdy se zvažoval „náhradník“ za klasického moderátora politických debat ČT Václava Moravce, sázeli si i mnozí novináři na některého z jeho mužských kolegů.

Padaly názory, že Česká televize nesvěří vedení ostře sledované debaty moderátorce – ženě.

Předvolební průzkumy pro prezidentské volby 2018 slibují napětí. Šance jsou dle čísel vyrovnané

Světlana Witowská přitom není zdaleka žádným novinářským nováčkem. Má desítky let zkušeností a momentálně moderuje pořad Interview 24, kde si nedávno „poradila“ i s Andrejem Babišem. Rovněž tento rozhovor si získal minimálně ve světě sociálních médií výraznou odezvu. „Není vystavena hlavnímu vysílacímu času, ale má dostatek zkušeností. V tomto ohledu mě její výkon nepřekvapil. Dlouhodobě vystupuje velmi kvalitně,“ hodnotí výkon Witowské mediální expertka.

Ještě než vyprchalo první nadšení z včerejší debaty, začaly se objevovat komentáře, že dívky získaly novou motivaci pro snění, že se jednou stanou dobrými novinářkami. Výrazné vystoupení v pořadu, který sledují miliony lidí (konkrétně 2,7 milionu, nejvíc za historii měření sledovanosti), jistě pozitivním příkladem je. Na druhou stranu je ale absurdní se nad kvalitním výkonem moderátorky vůbec podivovat.

„Stále se do určité míry objevují určité předsudky, že ženy nemají sílu vést takto náročnou diskusi. Rozdělení na muž – moderátorka a žena – moderátorka ale patří do minulého století,“ říká k tomu – a k podvědomému dělání rozdílů – Vojtěchovská.

Profil Světlany Witowské: Ukočírovala i Babiše, teď zvládla nejočekávanější duel Zeman vs. Drahoš

 

SDÍLET
sinfin.digital