Světlana Witowská na Hrad! Výborný výkon moderátorky v duelu ČT by ale neměl vůbec překvapovat | info.cz

Články odjinud

Witowská na Hrad! Výborný výkon moderátorky v duelu ČT by ale neměl vůbec překvapovat

Po včerejší prezidentské debatě, kterou odvysílala Česká televize, to skoro vypadá, že Češi by na Hradě nejraději viděli moderátorku Světlanu Witowskou. Právě její výkon byl podle mnoha komentářů hlavním bodem večera. Přitom ve chvíli, kdy Václav Moravec minulý týden oznámil, že se vrcholné debaty nezhostí, i mnozí z novinářů pochybovali, že veřejnoprávní médium svěří tak důležitou diskusi moderátorce. Mezi horkými adepty padala většinou mužská jména. Je ale vůbec na místě se podivovat nad tím, že prezidentské kandidáty zvládla usměrnit novinářka – žena?

Mediální odborníci se shodují na tom, že moderátorka mohla do prezidentské debaty vnést nový prvek.

„Je pravda, že nejsme zvyklí na to, že tyto velké debaty moderuje žena. Mně osobně to přišlo jako osvěžení. Na kandidáty to mohlo působit jinak, než když je tam muž – moderátor,“ popisuje své dojmy z debaty mediální expertka Martina Vojtěchovská. „Pokud je v kandidátech alespoň nějaký prvek gentlemanství, tak samozřejmě i tento moment může hrát roli. K dámě se mohou chovat jinak než k muži,“ vysvětluje.

Vzápětí ale připomíná klíčový bod každé debaty, kterým jsou dotazy, které moderátor klade, a jakým způsobem tak činí. To určuje i odpovědi. Pravdou také je, že laťka před čtvrteční debatou byla nastavena hodně nízko. Předešlé tři diskuse na soukromých televizních stanicích (Jiří Drahoš se zúčastnil jedné z nich) zdaleka neodpovídaly standardům politických duelů a provázely je novinářská selhání nebo rezignace. Rozdíl pak více vynikl.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

„Přestože debata byla profesionálně zvládnutá, vznik skupin jako Světlana na Hrad (podobné recesistické skupiny vznikají od včerejšího večera na Facebooku – pozn. redakce) už je přehnaný. Od televize veřejné služby očekáváme profesionální a korektní výkon. Nepřijde mi úplně dobré to přehánět,“ domnívá se Vojtěchovská.

Vystoupení Světlany Witowské vzbuzuje rozruch už kvůli tomu, že ještě před několika dny, kdy se zvažoval „náhradník“ za klasického moderátora politických debat ČT Václava Moravce, sázeli si i mnozí novináři na některého z jeho mužských kolegů.

Padaly názory, že Česká televize nesvěří vedení ostře sledované debaty moderátorce – ženě.

Světlana Witowská přitom není zdaleka žádným novinářským nováčkem. Má desítky let zkušeností a momentálně moderuje pořad Interview 24, kde si nedávno „poradila“ i s Andrejem Babišem. Rovněž tento rozhovor si získal minimálně ve světě sociálních médií výraznou odezvu. „Není vystavena hlavnímu vysílacímu času, ale má dostatek zkušeností. V tomto ohledu mě její výkon nepřekvapil. Dlouhodobě vystupuje velmi kvalitně,“ hodnotí výkon Witowské mediální expertka.

Ještě než vyprchalo první nadšení z včerejší debaty, začaly se objevovat komentáře, že dívky získaly novou motivaci pro snění, že se jednou stanou dobrými novinářkami. Výrazné vystoupení v pořadu, který sledují miliony lidí (konkrétně 2,7 milionu, nejvíc za historii měření sledovanosti), jistě pozitivním příkladem je. Na druhou stranu je ale absurdní se nad kvalitním výkonem moderátorky vůbec podivovat.

„Stále se do určité míry objevují určité předsudky, že ženy nemají sílu vést takto náročnou diskusi. Rozdělení na muž – moderátorka a žena – moderátorka ale patří do minulého století,“ říká k tomu – a k podvědomému dělání rozdílů – Vojtěchovská.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Komárek: Babiš je pro demonstranty čiré zlo, vadí jim, i jak vypadá. Znám ho, myslí to dobře

Novinář a bývalý poslanec za hnutí ANO Martin Komárek stále věří Andreji Babišovi. Zná ho jako mimořádně nadaného manažera a agresivního podnikatele, který to ale ve výsledku s Českou republikou myslí dobře. Svým přátelům, kteří proti premiérovi vystupují, už ale názorově neoponuje.

Babišovým kritikům dle Komárka vadí především jeho trestní stíhání a minulost u StB. S tím prý Babiš nic neudělá, proto nemá cenu demonstrantům ustupovat. Jakákoliv dobrá vůle by se podle Komárka obrátila proti němu. S duchem listopadu '89 současné protesty nelze srovnávat, tehdy šlo o demokracii, teď jde o nechuť k jednomu politikovi, míní Komárek.

Link

Podle Komárka jsou ale rizikem pro další Babišovu politickou budoucnost zjištění Evropské komise. Pokud se finální audit potvrdí, aura politika-spasitele prý může být fuč. „Lidi by viděli, že mu nešlo o dobro země, ale o dotace, to by byl skutečný posun,“ domnívá se komentátor.

Link

V čem demonstranti dělají chyby? Proč je dobře, že s Agrofertem rozvázala spolupráci kapela Kryštof? Kdo by měl teoreticky možnost ovlivnit projednávání kauzy Čapí hnízdo? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.