Články odjinud

Witowská na Hrad! Výborný výkon moderátorky v duelu ČT by ale neměl vůbec překvapovat

Witowská na Hrad! Výborný výkon moderátorky v duelu ČT by ale neměl vůbec překvapovat

Po včerejší prezidentské debatě, kterou odvysílala Česká televize, to skoro vypadá, že Češi by na Hradě nejraději viděli moderátorku Světlanu Witowskou. Právě její výkon byl podle mnoha komentářů hlavním bodem večera. Přitom ve chvíli, kdy Václav Moravec minulý týden oznámil, že se vrcholné debaty nezhostí, i mnozí z novinářů pochybovali, že veřejnoprávní médium svěří tak důležitou diskusi moderátorce. Mezi horkými adepty padala většinou mužská jména. Je ale vůbec na místě se podivovat nad tím, že prezidentské kandidáty zvládla usměrnit novinářka – žena?

Mediální odborníci se shodují na tom, že moderátorka mohla do prezidentské debaty vnést nový prvek.

„Je pravda, že nejsme zvyklí na to, že tyto velké debaty moderuje žena. Mně osobně to přišlo jako osvěžení. Na kandidáty to mohlo působit jinak, než když je tam muž – moderátor,“ popisuje své dojmy z debaty mediální expertka Martina Vojtěchovská. „Pokud je v kandidátech alespoň nějaký prvek gentlemanství, tak samozřejmě i tento moment může hrát roli. K dámě se mohou chovat jinak než k muži,“ vysvětluje.

Vzápětí ale připomíná klíčový bod každé debaty, kterým jsou dotazy, které moderátor klade, a jakým způsobem tak činí. To určuje i odpovědi. Pravdou také je, že laťka před čtvrteční debatou byla nastavena hodně nízko. Předešlé tři diskuse na soukromých televizních stanicích (Jiří Drahoš se zúčastnil jedné z nich) zdaleka neodpovídaly standardům politických duelů a provázely je novinářská selhání nebo rezignace. Rozdíl pak více vynikl.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

„Přestože debata byla profesionálně zvládnutá, vznik skupin jako Světlana na Hrad (podobné recesistické skupiny vznikají od včerejšího večera na Facebooku – pozn. redakce) už je přehnaný. Od televize veřejné služby očekáváme profesionální a korektní výkon. Nepřijde mi úplně dobré to přehánět,“ domnívá se Vojtěchovská.

Vystoupení Světlany Witowské vzbuzuje rozruch už kvůli tomu, že ještě před několika dny, kdy se zvažoval „náhradník“ za klasického moderátora politických debat ČT Václava Moravce, sázeli si i mnozí novináři na některého z jeho mužských kolegů.

Padaly názory, že Česká televize nesvěří vedení ostře sledované debaty moderátorce – ženě.

Světlana Witowská přitom není zdaleka žádným novinářským nováčkem. Má desítky let zkušeností a momentálně moderuje pořad Interview 24, kde si nedávno „poradila“ i s Andrejem Babišem. Rovněž tento rozhovor si získal minimálně ve světě sociálních médií výraznou odezvu. „Není vystavena hlavnímu vysílacímu času, ale má dostatek zkušeností. V tomto ohledu mě její výkon nepřekvapil. Dlouhodobě vystupuje velmi kvalitně,“ hodnotí výkon Witowské mediální expertka.

Ještě než vyprchalo první nadšení z včerejší debaty, začaly se objevovat komentáře, že dívky získaly novou motivaci pro snění, že se jednou stanou dobrými novinářkami. Výrazné vystoupení v pořadu, který sledují miliony lidí (konkrétně 2,7 milionu, nejvíc za historii měření sledovanosti), jistě pozitivním příkladem je. Na druhou stranu je ale absurdní se nad kvalitním výkonem moderátorky vůbec podivovat.

„Stále se do určité míry objevují určité předsudky, že ženy nemají sílu vést takto náročnou diskusi. Rozdělení na muž – moderátorka a žena – moderátorka ale patří do minulého století,“ říká k tomu – a k podvědomému dělání rozdílů – Vojtěchovská.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Dostál: Petříček hraje o všechno. Za dané situace mu nezbývalo, než přitlačit na pilu

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Už minulý týden jsme tady psali, že pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček nebude na sjezdu sociálních demokratů zvolen místopředsedou strany, jeho pozice ve vládě bude stěží udržitelná. Svou kandidaturou do vedení tak de facto rozhoduje o své nejbližší politické kariéře. V dané chvíli si spočítal, že nejlepší obranou je útok, a proto dnes připustil, že pokud na sjezdu neuspěje, zváží setrvání ve vládě. Jak známo, Petříčka kritizují především komunisté a prezident Miloš Zeman. Přesto může být jeho tah úspěšný, a to nejen proto, že jde o zástupce tradičně vlivné pražské organizace ČSSD.

Oblíbenec liberálních novinářů v úterý předstoupil před novináře také s tím, že chce na sjezdu prosazovat moderní levicovou politiku, a pokud bude zvolen do vedení strany, tak chce zároveň ve vládě razantněji prosazovat priority sociálních demokratů vůči hnutí ANO. Pozoruhodný je v této souvislosti výrok, dle kterého by ČSSD neměla setrvávat ve vládě za každou cenu. „Myslím, že sociální demokracie by měla vždy nejprve prosazovat svůj program a pak trvat na setrvání v nějaké koalici. Pokud nebudeme schopni prosazovat svoji politiku, to, co chceme, abychom pro lidi dělali, tak v tu chvíli ta spolupráce možná postrádá smysl,“ řekl.

Link

Přestože bychom to mohli označit za povinné rétorické cvičení před sjezdem, je skoro jisté, že jde o Petříčkovu reakci na tlak, kterému čelí uvnitř sociální demokracie ze strany spojenců prezidenta. Ministra zahraničí přitom nekritizuje pouze Miloš Zeman, který na sjezdu v Hradci Králové příští týden vystoupí, ale také komunisté, bez jejichž podpory by menšinová vláda složená z hnutí ANO a ČSSD nevznikla. A dobré je v této souvislosti připomenout, kterak se jejich předseda Vojtěch Filip pravidelně schází s premiérem a konzultuje s ním aktuální politické záležitosti. Právě na tomto zdánlivě bezvýchodném půdorysu je třeba Petříčkův tah číst.

Krátká rekapitulace: Vojtěch Filip minulý týden v pátek už po několikáté – tentokrát tak učinil po jednání výkonného výboru KSČM – novinářům řekl, že odmítají Petříčkovu nedávnou cestu na Ukrajinu, zrovna tak kritizoval jeho postoj k situaci ve Venezuele. Filip hovořil v souvislosti s Petříčkem o totální neschopnosti. Petříček na to ihned reagoval na sociálních sítích: „KSČM opět vyzývá k mému odvolání z vlády, i když podpořila programové prohlášení s jasným prozápadním kurzem, včetně našeho členství v EU a NATO. Já tuto politiku naplňuji i proto, že jde o mé osobní přesvědčení.“

Link

Zdůraznil přitom, že KSČM není stranou vládní koalice a nemůže proto mluvit do zahraniční politiky či našeho politického a bezpečnostního ukotvení. „O personálních otázkách rozhoduje za ČSSD její předseda,“ dodal Petříček. Odkaz na předsedu Jana Hamáčka je za dané konstelace klíčový. Petříček byl předtím, než se stal ministrem, širší veřejnosti zcela neznámou politickou figurou. V dané chvíli těžil z jediného: je to člen tradičně vlivné pražské organizace sociálních demokratů, a především bývalý asistent europoslance Miroslava Pocheho, který se – a na to by se nemělo zapomínat – výrazně zasloužil o zvolení Hamáčka do čela strany. Dokonce lze říct, že byl jedním z architektů nového vedení.

Odtud také Petříčkova překvapivá nominace do vlády poté, co z ní byl samotný Poche Zemanem vystrnaděn. Jinak řečeno: Petříček v čele ministerstva odráží vnitrostranickou konstelaci, je skoro jistě produktem dohod, bez nichž by se Hamáček nejspíš nestal předsedou strany. Z logiky věci je teď tedy na něm, aby si Petříčka prosadil do vedení, což je také jediný způsob, jak ho v danou chvíli udržet na pozici ministra zahraničí. A pokud Hamáček nemá ve volbě předsedy strany protikandidáta, bude to právě střet o Petříčka, který mimo jiné ukáže, jak pevná je aktuálně jeho pozice ve straně.

Link

Úterní Petříčkovu ofenzivu lze číst také tak, že si uvědomuje, jak riskantním manévrem pro něj kandidatura do vedení ČSSD je. Ministrem zahraničí se stal díky zákulisním dohodám, do té doby byl programově nevyprofilovanou figurou, ostatně dodnes si s ním lze jen stěží spojovat nějakou výraznější sociálně demokratickou agendu. A navíc, pokud jde o volby, lze ho označit za neúspěšného politika. Petříček se loni ucházel o hlasy voličů v komunálních volbách na Praze 7 jako lídr kandidátky a pohořel. ČSSD zde získala necelá dvě procenta hlasů, on sám pouhých 320 preferenčních hlasů. Pokud by neuspěl ve volbě místopředsedy sociální demokracie, byla by to další porážka v řadě.

Přesto všechno nemusí být jeho vyhlídky zas tak špatné. A to nejen proto, že za sebou bude mít Hamáčka a vlivnou pražskou centrálu. Svou roli totiž zcela jistě také sehraje fakt, že se do čela zdecimované strany zrovna dvakrát nikomu nechce. Sociální demokraté procházejí nejsložitějším obdobím své polistopadové historie, což lze mimo jiné ilustrovat právě na počtu kandidátů do vedení strany. Na post řadových místopředsedů jich kandiduje sedm, a pokud jich ČSSD bude mít i nadále pět, má Petříček slušnou šanci uspět. Pouze on a Jana Maláčová disponují více než jednou nominací. Maláčová jich má osm, Petříček pět.

40454