Zeman dostal velký dar na kampaň, kterou nevede. Dva miliony věnovali zbrojař a podnikatel původem z Ruska

abe

21. 12. 2017 • 17:20

Prezident Miloš Zeman má prvního velkého sponzora. Na jeho transparentní účet, ze kterého má hradit předvolební kampaň, přišly dnes dva miliony korun od firmy Dako-CZ. Tu vlastní zbrojař Jaroslav Strnad a slovenský podnikatel pocházející z Ruska Alexej Beljajev. Na transakci upozornil web Aktuálně.cz.

Zemanův transparentní účet se přitom hemží spíše halířovými příspěvky, které lidé využívají k tomu, aby prezidentovi posílali různé vzkazy. Sám Zeman navíc tvrdí, že žádnou předvolební kampaň nepovede, byť se po celé republice začaly před několika týdny objevovat billboardy propagující jeho znovuzvolení. 

Dva miliony dorazily prezidentovi na účet od firmy Dako-CZ. Za společností stojí zbrojař Jaroslav Strnad a podnikatel Alexej Beljajev. Strnad Zemana podporuje už několik let. Straně SPO, která si dříve říkala Zemanovci, poslal mezi lety 2013 až 2014 celkem 3,5 milionu korun. Zeman naopak navštívil Strnadovu společnost ve Šternberku a zúčastnil se také slavnostního otevření nové haly Dako-CZ.

Transparentní účty prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde>>>

Na co Zeman peníze využije, když kampaň dle svých tvrzení nevede a nepovede, není zřejmé. O daru v první chvílí nevěděl ani prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „To je pro mě nová informace,“ napsal Ovčáček webu Aktuálně.cz.

Billboardy, které propagují Zemanovo znovuzvolení, financuje uskupení Zeman znovu, za kterým stojí kancléř Vratislav Mynář a jsou prý jeho dobrovolnou aktivitou, a proto se na ni prý nevztahuje zákon, podle kterého by se výlep měl hradit z transparentního účtu.

Jako prezidentskou kampaň ale tento týden Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí označil billboardy, které upozorňují na knihu rozhovorů se Zemanem. Hrad se proti tomuto rozhodnutí ohradil a mluvčí Ovčáček uvedl, že člen úřadu Jan Outlý je proti Zemanovi zaujatý.

V čem jezdili čeští a českoslovenští prezidenti? Galerii vozů bývalých hlav státu naleznete zde>>>

SDÍLET