Zeman favoritem druhého kola není. Vyřešit musí složitý rébus: kde brát hlasy? | info.cz

Články odjinud

Zeman favoritem druhého kola není. Vyřešit musí složitý rébus: kde brát hlasy?

První kolo prezidentských voleb skončilo téměř bez překvapení – aspoň pokud jde o postupující kandidáty. Vyhrál prezident Miloš Zeman. Sice s 38,5 % hlasů, ale zároveň bez zisku pozice, která by z něj dělala favorita druhého kola. Jeho vyzyvatelem bude podle očekávání Jiří Drahoš. Svůj hlas mu dalo více než 26,5 procent voličů. A nejen to – pokud nevyzní doporučení neúspěšných občanských kandidátů na prázdno, má Drahoš slušnou šanci uspět i ve finálním souboji.

Krátce po prvním kole se pozice vyjasňují. K podpoře Drahoše už vyzvali Michal Horáček, Pavel Fischer nebo Mirek Topolánek. Politolog Ladislav Cabada v souvislosti s druhým místem Jiřího Drahoše upozornil, že sice nejde o překvapení, avšak pozastavuje se nad tím, že obdržel přes pětadvacet procent hlasů. „Jisté to rozhodně nebylo,“ říká Cabada. Podle něj se tak jasně ukazuje, že se Drahoš stal nositelem změny. „Právě on se stal tím kandidátem, kterého si ta část voličů, která hledá jiného prezidenta, a nyní nemyslím jen jmenovitě, ale zejména stylem, spojila s nadějemi na změnu,“ uvedl Cabada.

Také podle jeho kolegy Pavla Šaradína je oproti očekáváním jedním z překvapení voleb menší rozdíl mezi obhájcem mandátu a Jiřím Drahošem. Zemanův tým podle něj bude muset být ve dvou týdnech před druhým kolem o poznání aktivnější. Ostatně Zeman už naznačil, že se zapojí do kampaně. „Lze rovněž předpokládat, že nás čeká silná negativní kampaň, která bude vedena proti Jiřímu Drahošovi.“ Miloš Zeman už také připustil, že se zúčastní předvolebních debat, což doposud odmítal. Podle Šaradína teď půjde o to, na jakém aranžmá debat se týmy obou kandidátů dohodnou, Zeman si určitě bude chtít vybrat sobě výhodné prostředí, moderátora i místo.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Cabada upozorňuje, že obhájce mandátu sice vyhrál podle očekávání v prvním kole, avšak zisk pod čtyřicet procent hlasů označuje s ohledem na velkou část předchozích průzkumů veřejného mínění za relativně nízké číslo. „Navíc pohled na výsledky dalších kandidátů, jejichž voliči by k němu ve druhém kole mohli inklinovat (Hannig, Hynek a Kulhánek) ukazují, že potenciál navýšení počtu voličů Zemana pro druhé kolo je poměrně malý,“ uvažuje Cabada. „Jedna věc je již zřejmá. Miloš Zeman nezvítězí v prvním kole a občanští kandidáti zaujali,“ dodal politolog Milan Znoj.

Zeman podle něj sice dosáhl toho, že se politické strany neodvážily postavit protikandidáta a vyklidily mu pole, avšak zároveň se tím otevřel prostor právě pro občanské kandidáty. Povzbuzující podle Znoje je, že se jich objevilo několik, kteří obstáli. „Z prezidentské volby udělali politické drama, v němž ani není Miloš Zeman favoritem pro rozhodující druhé kolo,“ zdůraznil Milan Znoj v rozhovoru pro INFO.CZ.

Horáček a Hilšer ve štábu Jiřího Drahoše autor: INFO.CZ

Cabada se pak pustil do rozboru výsledků poražených. „Co se týče dalších kandidátů, pak jsou zjevné dva efekty - za Jiřím Drahošem se s přibližně stejným výsledkem devíti až deseti procenty hlasů umístili tři kandidáti, jejichž voliči zřejmě budou ve druhém kole volby upřednostňovat spíše umírněného Jiřího Drahoše před spíše nekontrolovaným Milošem Zemanem,“ zdůrazňuje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ.

Pokud jde o konkrétní jména, dobrý výsledek Pavla Fischera podle Cabady ukazuje, že přihlásit se k proevropské politice a odkazu Václava Havla nemusí znamenat neúspěch. Dle jeho mínění bude zajímavé sledovat, jak Pavel Fischer s tímto potenciálem naloží. „Podobně dobrý je výsledek pro Marka Hilschera,“ říká s tím, že jde o zjevného dědice voličů Vladimíra Franze. Podle Cabady to naznačuje i jeho podpora ze strany Pirátů. „Předvedl zajímavou, kultivovanou kampaň a také on může do budoucna tento kapitál zajímavě využít.“

Naopak výsledek Michala Horáčka Cabada označuje, jako jediného z oné trojice, za neúspěch. „Již delší dobu viděl, že mezi první dva se protlačí jen stěží, snažil se tento trend zvrátit útoky na Jiřího Drahoše, s nímž bezpochyby sdílí podobné voliče, nicméně to ho nakonec asi spíše poškodilo,“ přemýšlí Cabada s tím, že dalším jasným poraženým letošních voleb je expředseda ODS a bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Jako předseda ODS dovedl stranu k historickému vítězství. Nicméně jeho pozdní vstup do prezidentské volby a kampaň založená na několika heslech zjevně nezafungovaly. Pokud za dva týdny Miloš Zeman prohraje s Jiřím Drahošem, pak by se spolu s výsledkem Mirka Topolánka mohlo jednat o dva symboly konce jedné velké éry české politiky,“ uzavřel Cabada rozhovor pro INFO.CZ.

Ještě za Topolánkem, kterého volilo něco přes čtyři procenta voličů, skončili Jiří Hynek Petr Hannig a Vratislav Kulhánek.

Václav Hampl ve štábu Pavla Fischera autor: Lucie Bednárová

Rozhovor s Magdalenou Vašáryovou autor: INFO.CZ

Fischer TK autor: INFO.CZ

Mirek Topolánek utíká před novináři autor: INFO.CZ

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Holec: Generační džihád v Praze. Ideologií je urputnost v prosazování nesmyslů

Holec: Generační džihád v Praze. Ideologií je urputnost v prosazování nesmyslů

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Hlavní město v těchto dnech „slaví“ rok vlády koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil, které sdružují TOP 09, STAN a lidovce. Není ale moc co slavit. I mnozí Piráti by se nejradši zbavili svého primátora Zdeňka Hřiba, zatímco Spojené síly by z nefunkční koalice „PR gest“ nejradši prchly úplně, protože nefunguje lidsky ani politicky. Problém je, že Pražany nakonec možná potká to nejhorší: kvůli politické roztříštěnosti magistrátu koalice dovládne až do konce.

Aktuálním symbolem vlády Pirátů a Prahy Sobě – dvou „nepolitických“ hnutí – je zoufalá dopravní zácpa v centru, která se přelévá i do zbytku města. „Praha sama ucpává Prahu“, popsal mi situaci člen Spojených sil, které v koalici představují svět tradičních politických stran. Už tak prakticky permanentní zácpu ještě zhoršili sami nezkušení politici z magistrátu, když auta kvůli omezením či nesmyslným změnám jednosměrek prostě nahnali do úzkých uliček.

A to včetně těch svých, kterými se vozí vedení města. Teď kvůli pirátskému boji s „papalášstvím“ parkují až u Karlova náměstí, protože na bývalém parkovišti před magistrátem nyní stojí primátorův stolek pro veřejnost. Auto je zkrátka na magistrátu sprosté slovo a právě „Hřibův stolek“ je jedním z PR gest pirátské koalice. Ani tisíc koloběžek ale vzduch v Praze nevyčistí.

Link

Takový amatérismus na magistrátu dosud nezažili ani šéfové jeho odborů, kteří musí chod města v praxi řešit za mediálně viditelné politiky. I podle nich se novou politickou doktrínou v Praze stala urputnost, s níž mladé tváře Pirátů a Prahy Sobě prosazují věci, které situaci ve městě často spíš zhoršují. Piráti a Praha Sobě chtějí řidiče vyhnat z města, a proto ve spolupráci s Prahou 1, kde taky vládne Praha Sobě a bratr jedné z koaličních postav Pavel Čižinský, zařídili totální zákaz parkování i na „vlastním“ Mariánském náměstí.

Jen přitom zapomněli, že na magistrát stále denně vozí nejen poštu, takže se sami začali dožadovat výjimky ze zákazu, čemuž se jinak taky říká papalášství. Společné koaliční dílo požírá i samotné hlavouny. Radní pro veřejnou správu za STAN Hana Marvanová se nedávno pohádala s náměstkem pro dopravu za Prahu Sobě Adamem Scheinherrem, když kvůli dopravní zácpě nemohla autem dojet ani do práce. Dvaatřicetiletý „politický panic“ jí poradil, ať jezdí tramvají.

Nejen Marvanová proto nyní sbírá „kompro“ proti vlastním koaličním partnerům. V případě Scheinherra jí s tím nečekaně „pomáhá“ i policie, která u něj nedávno zasahovala kvůli vzniku společného podniku mezi DPP a Nové Holešovice Development a.s., jenž se má podílet na rozvoji stanice Nádraží Holešovice. Náměstek si ale tuhle návštěvu (tedy konzultaci, jak tvrdí) nechal v rámci nové transparentnosti jen pro sebe a šéf Spojených sil a nově i pražské TOP 09 Jiří Pospíšil proto mluví o dalším „zásadním porušením důvěry mezi koaličními partnery“.

Link

Těch už bylo tolik, že se v Praze přinejmenším od jara mluví o možném vzniku nové koalice, která by netrávila čas hádkami a nedělala jen líbivá PR gesta. Jenže tomu stojí v cestě několik věcí. Zaprvé nenávist mezi ODS a ANO, bez nichž se žádná nová koalice neobejde. Obě strany spolu sice vládnou v některých městech, Praha je ale symbolická politická trofej, a navíc se těší i štědrému mediálnímu zájmu. Ani jedna ze stran se proto do společné koalice nehrne a obě si zatím „sadisticky“ užívají, jak se současná koalice politicky ničí. Praha už zažila spoustu věcí, tohle je ale premiéra.

Spojené síly se proto snaží znepřátelit Piráty a Prahu Sobě, které si mají politicky i lidsky blízko. Spojené síly by pak možná zůstaly v koalici s Piráty, k nimž by přibraly ODS nebo ANO a Prahu Sobě poslaly do opozice. Jejich politici zaprvé věří, že pouze jednu z těchhle dvou part v koalici zvládnou, a zadruhé se bojí Pirátů v opozici. Nikdo neumí „kompro“ jako oni.

Současná pražská koalice měla padnout už několikrát, zatím ale drží dál. V kómatu ji udržují i Piráti, kteří za žádnou cenu nechtějí pustit svůj zatím největší politický „lup“. Spojené síly sice dělají vše pro konec tohoto svazku, i jejich politici ale rezignovaně připouštějí, že možná nastane to nejhorší: koalice dovládne ve stejném duchu, jako vládla doteď. Pro celou Prahu to může znamenat, že bude fungovat podobně jako magistrát: tady sice perfektně jedou sociální sítě, kde Piráti a Praha Sobě nejvíc žijí, zdejší interní komunikační systém ale připomíná potrubní poštu.