Zeman odkryl karty. Preferoval by menšinovou vládu ANO s podporou ČSSD a komunistů nebo Okamurovou SPD

luš

21. 01. 2018 • 22:18

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil debaty na televizi Nova. S moderátorem Rayem Korantengem probírali domácí i zahraniční politiku. Ke svému soupeři ve druhém kole prezidentských voleb Jiřímu Drahošovi, který se debaty zúčastnit odmítl, se prezident s odkazem právě na jeho nepřítomnost, vyjadřovat nechtěl. 

V úvodu hodinové debaty prezident uvedl, že za nejkrásnější moment posledních let ve funkci považuje setkávání s občany a podnikatelské mise, za nejhorší pak propad sociální demokracie, v jejímž čele dříve stál. „Pokud bych to vyhrál, tak už budu méně namyšlený, méně nafoukaný, méně sebevědomý,“ slíbil prezident.

Co se týče domácí politické scény, Zeman se vyjadřoval k vládě Andreje Babiše. Na toto konto uvedl, že by preferoval menšinovou vládu, kterou by podpořila ČSSD a s ní komunisté nebo SPD. Zároveň ale zdůraznil, že Andrej Babiš si přeje vládu s ODS.

Zda bude předseda ANO Andrej Babiš premiérem i při druhém sestavování vlády, si podle prezidenta rozhodne samo hnutí ANO. Zeman zopakoval, že odmítá předčasné volby a že jednáním o vzniku nového kabinetu pověří v druhém pokusu opět Andreje Babiše, kvůli němuž nechtějí opoziční strany do vlády s hnutím ANO, protože je obviněný v kauze Čapí hnízdo. 

V debatě o zahraniční politice prezident odmítl, že by Českou republiku „šoupal na východ“ k Rusku a Číně. Uvedl, že se jen snaží o ekonomickou diplomacii, protože ji považuje za důležitou.

Zeman také odpovídal na otázku, jestli by si uměl představit Česko mimo Evropskou unii. „Ani mimo Evropskou unii, ani mimo Severoatlantickou alianci,“ zdůraznil. Už ale není zastáncem přijetí eura a to od té doby, kdy před několika lety vznikla řecká dluhová krize. Protože kdybychom v takovém případě vstoupili do eurozóny, hrozilo by, že budeme spoluhradit řecké dluhy. Prezident také zopakoval, že odmítá uprchlické kvóty. 

SDÍLET