Babiš a Faltýnek už jsou obvinění v kauze Čapí hnízdo

09. 10. 2017 • 17:28

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek už si převzali obvinění v kauze Čapí hnízdo. Babiš to potvrdil serveru Novinky.cz a dodal, že si proti tomu rovnou podal stížnost. Policie politiky podezírá z dotačního podvodu, oba vinu nadále odmítají.

„Převzal jsem usnesení o zahájení trestního stíhání v pseudokauze Čapí hnízdo,” potvrdil Babiš pro Novinky.cz. Uvedl, že si proti zahájení trestního stíhání podal stížnost a věc předal svému advokátovi.

Babiš kauzu opakovaně označuje za účelovou věc, která ho má ve volbách poškodit. Odmítá, že by spáchal trestný čin. Podobně se hájí i Faltýnek, který Novinkám řekl, že celou záležitost považuje za nesmysl. 

„Usnesení je v podstatě stejné jako žádost policie o mé vydání. Nechci to ale zatím blíže komentovat, předal jsem věc svému právníkovi. Se stíháním nesouhlasím, podám proti němu opravný prostředek,“ uvedl druhý muž hnutí ANO. 

Pokud se znění obvinění v základu shoduje s policejní žádostí o vydání obou politiků, znamená to, že policie považuje Babiše za hnací motor a organizátora údajného podvodu. V policejních dokumentech figuruje i Babišova nynější manželka Monika Babišová, Babišovy děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš a exministrův švagr Martin Herodes.

Do kauzy Čapí hnízdo o víkendu zasáhl anonymní twitterový účet skrytý za jménem Skupina Šuman, který opakovaně zveřejňuje materiály namířené proti favoritovi voleb. Z dokumentů, které pocházejí z neznámého zdroje a jejichž pravost není možné ověřit, by vyplývalo, že farma Čapí hnízdo byla součástí Agrofertu a banka HSBC o tom věděla. Babiš to odmítl a podal trestní oznámení. „Ať ověří policie, jestli jsou pravdivé. Agrofert ani já jsme nikdy farmu nevlastnili,“ řekl.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu.

„Převzal jsem usnesení o zahájení trestního stíhání v pseudokauze Čapí hnízdo,” sdělil Novinkám Babiš.