Babiš by byl lepší premiér než Sobotka, obchodovalo se nám spolu dobře, tvrdí Pitr

Sváděli spolu privatizační souboj o ovládnutí petrochemického holdingu Unipetrol. A přestože kolují zkazky o jejich nepřátelství, kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr to odmítá. V rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdí, že s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem problém nemá, a dokonce se v některých kauzách staví na jeho stranu.

Jednou z takových je například kauza kolem opavské společnosti FAU. Firma obchodující s pohonnými hmotami viní Babiše, že ji zlikvidoval skrze zajišťovací příkazy Finanční správy. Na nahrávce, kterou na twitteru publikoval účet Skupina Šuman, Babiš říká, že na FAU jeho lidé klekli a že za ní stojí zločinecká banda kolem Pitra.

Babiš se bojí konfrontace, proto dá přednost Nově před Superdebatou na ČT, říká Stanjura

To Pitr odmítá s tím, že ve firmě žádný podíl nemá. Setkal se s ní jen při prodeji skladu pohonných hmot v bavorském Kraillingu. „Je sice pravda, že berňáci svým poněkud neomaleným jednáním firmu FAU zlikvidovali, ale přesto podle mě větší část viny leží na panu Csabim (spolumajitel firmy, pozn. redakce), který něco sliboval, ale nesplnil. Což je takový jeho osobnostní rys, jak jsem se přesvědčil,“ komentuje Pitr, podle něhož mají jiný pohled než Csabi i jeho společníci.

Babiš na likvidaci FAU podle něj zájem neměl. „Určitě v tom nebyl konkurenční boj, to lze vyloučit. Mluví se i o tom, že měl údajně zájem o areál FAU v Přerově, jelikož je součástí jeho chemičky Precheza. Ale ani ti další společníci firmy FAU, rodina Urbanských, neví nic o tom, že by někdo chtěl ten areál kupovat.“

Pitr tvrdí, že „války“ mezi ním a Babišem byly spíše mediální záležitostí a ve skutečnosti si nikdy vážně nekonkurovali. Pět let spolu naopak úspěšně obchodovali, když Babiš dodával Pitrově Setuze řepkové semeno. A přestože ho nyní hájí v kauze FAU, neznamená to podle něj, že by exministr financí neudělal „spoustu jiných lotrovin, o kterých se ani nepíše.“

Babiš se bojí konfrontace, proto dá přednost Nově před Superdebatou na ČT, říká Stanjura

Kontroverzní podnikatel, který si kvůli krácení daní odseděl dva a půl roku ve švýcarské vazbě a v českém vězení, některé Babišovy skandály příliš nechápe. Například nerozumí tomu, proč miliardáři stálo za to žádat o padesátimilionovou dotaci na stavbu Čapího hnízda. Nevidí to ale jako diskvalifikaci pro politiku.

Babiš by podle něj byl lepším předsedou vlády než třeba expremiér Stanislav Gross nebo současný šéf kabinetu Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Lidé, kteří nemají zkušenosti z reálného života, by neměli řídit nic, natož stát,“ tvrdí Pitr s tím, že by chtěl, aby Česko řídila vláda pevné ruky. Inspiraci by raději hledal na východě než například v USA.

Na děti se zřítila při zemětřesení škola, desítky v troskách zemřely. Další stále volají o pomoc

„Já nehájím komunismus, nehájím nesvobodu, nehájím železnou oponu, ale kdybych hledal ideální ekonomický systém v minulosti, byla by to asi Jugoslávie. Drobné podnikání by mělo zůstat zachováno, ale velké podniky by měl vlastnit stát“ doplňuje Pitr.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde

SDÍLET
sinfin.digital