Babiš nechápe demokracii, může skončit v opozici, říká v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Pehe

Je to měsíc, co propukla zatím nejvážnější koaliční krize vlády Bohuslava Sobotky. Předseda sociálních demokratů nakonec dosáhl svého původně deklarovaného cíle a podařilo se mu z vlády odvolat předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. V mezičase již byly zveřejněny výstupy sociologických šetření, která naznačují, že na krizi prodělala především ČSSD. Avšak také hnutí ANO se potýká s klesající podporou. Co může krize znamenat směrem k volbám? A jak si během ní počínali jednotliví aktéři včetně prezidenta Miloše Zemana? A dostává se Babiš skutečně do izolace, která může vyústit v to, že se navzdory volebnímu vítězství octne v opozici? O tom všem jsme necelé dva týdny od konce vládní krize hovořili s politologem Jiřím Pehe.

Jak hodnotíte s odstupem dvou týdnů koaliční krizi. Bohuslav Sobotka sice dosáhl odvolání ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z vlády, otázka ale je, zda veřejnost celý manévr pochopila. Co o tom soudíte?

Pro veřejnost by bylo podstatně srozumitelnější, pokud by premiér Bohuslav Sobotka usiloval o odvolání Andreje Babiše z vlády o rok dřív, v čase kauzy Čapího hnízda, kdy se ukázalo, že předseda hnutí ANO veřejně lhal. Přesto se mi zdá logické, že Sobotka nakonec krizi vyvolal. S ohledem na klesající podporu sociálních demokratů mu muselo být jasné, že pokud by se o něco podobného nepokusil, ČSSD by ve volbách nedopadla dobře. Přestože je kauza týkající se dluhopisů pro lidí těžko srozumitelná, je dobře, že předseda sociálních demokratů, abych tak řekl, Babiše vypudil z vlády.  

Zeman je na tom hodně špatně, duševně slábne, možná nebude kandidovat, říká diplomat Kolář

sinfin.digital