Babiš nechápe demokracii, může skončit v opozici, říká v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Pehe

Je to měsíc, co propukla zatím nejvážnější koaliční krize vlády Bohuslava Sobotky. Předseda sociálních demokratů nakonec dosáhl svého původně deklarovaného cíle a podařilo se mu z vlády odvolat předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. V mezičase již byly zveřejněny výstupy sociologických šetření, která naznačují, že na krizi prodělala především ČSSD. Avšak také hnutí ANO se potýká s klesající podporou. Co může krize znamenat směrem k volbám? A jak si během ní počínali jednotliví aktéři včetně prezidenta Miloše Zemana? A dostává se Babiš skutečně do izolace, která může vyústit v to, že se navzdory volebnímu vítězství octne v opozici? O tom všem jsme necelé dva týdny od konce vládní krize hovořili s politologem Jiřím Pehe.

Jak hodnotíte s odstupem dvou týdnů koaliční krizi. Bohuslav Sobotka sice dosáhl odvolání ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z vlády, otázka ale je, zda veřejnost celý manévr pochopila. Co o tom soudíte?

Pro veřejnost by bylo podstatně srozumitelnější, pokud by premiér Bohuslav Sobotka usiloval o odvolání Andreje Babiše z vlády o rok dřív, v čase kauzy Čapího hnízda, kdy se ukázalo, že předseda hnutí ANO veřejně lhal. Přesto se mi zdá logické, že Sobotka nakonec krizi vyvolal. S ohledem na klesající podporu sociálních demokratů mu muselo být jasné, že pokud by se o něco podobného nepokusil, ČSSD by ve volbách nedopadla dobře. Přestože je kauza týkající se dluhopisů pro lidí těžko srozumitelná, je dobře, že předseda sociálních demokratů, abych tak řekl, Babiše vypudil z vlády.  

Zeman je na tom hodně špatně, duševně slábne, možná nebude kandidovat, říká diplomat Kolář

Předseda hnutí ANO byl nakonec nahrazen na postu ministra financí poslancem hnutí ANO Ivanem Pilným. Není to z pohledu premiéra přece jen málo? Neměl se pokusit na jeho místo dosadit někoho ze svých lidí? Někteří experti Sobotkovi dokonce vyčítají, že defenzívy Andreje Babiše nevyužil k rozvázání koaliční smlouvy a odvolání všech ministrů ANO. Co si o tom myslíte?

Je pravda, že z jistého pohledu se to mohlo jevit tak, že Bohuslav Sobotka nebyl nakonec zcela důsledný. Na druhou stranu se mi zdá, že pokud by začal tlačit více na pilu, mohlo by to pro něho být přece jen kontraproduktivní. Sobotka dosáhl svého původního cíle: Babiš byl odvolán z vlády. Pokud by své požadavky ale začal stupňovat, je možné, že by Babiš byl na ministerstvu financí ještě dnes, prezident Zeman by pokračoval v obstrukcích a řešení celého sporu by se přesunulo k Ústavnímu soudu, který by o věci mohl rozhodnout taky třeba až v září. A je otázka, kdo by na podobném scénáři nakonec vydělal a kdo prodělal.

Zaorálek: Do boje o Hrad se Zemanem nejdu, chci být ministr zahraničí

V mezičase několik sociologických agentur zveřejnilo výzkumy veřejného mínění. Na krizi, zdá se, doplatili sociální demokraté i hnutí ANO. Výraznější propad podpory ale zaznamenala ČSSD. Má podle vás vůbec šanci trend klesajících preferencí do voleb zvrátit?

K tomu je potřeba říct toto: data k průzkumům veřejného mínění, o kterých hovoříte, byly sbírány v průběhu vládní krize a nemusí ještě vždy úplně přesně reflektovat realitu. Nedělal bych proto zatím dalekosáhlé závěry. Krize nejspíš poškodila obě hlavní strany, avšak do jaké míry, zatím nevíme. V čase sběru dat nebyly názory respondentů ještě dostatečně usazené. Až se tak stane, můžeme zjistit, že preference hnutí ANO poklesly výrazněji, než jak vyplývá z posledních čísel. To ovšem ani neznamená, že to bude znamenat posilování sociální demokracie. Příznivci hnutí ANO se mohou přesouvat k jiným subjektům.

Jak si podle vás počínala levicová a pravicová opozice? Tedy KSČM, ODS a TOP 09...

Pravice si zjevně o něco polepšila. TOP 09 na střet zájmů Andreje Babiše upozorňuje dlouhodobě. A koaliční krize jakoby potvrdila její kritiku. Také ODS na krizi vydělala. Opozice těžila z toho, že mohla zaujmout oproti Sobotkovi o dost principiálnější stanovisko, navíc i jemu vyčetla, že s Babišem přes tři roky vládne a legitimizuje tak jeho stranu. Nepochybně to byl pro spoustu lidí logický a srozumitelný postoj.

A jak nakonec hodnotíte roli prezidenta Miloše Zemana v průběhu krize. Možná je to právě on, kdo v jejím průběhu ztratil vůbec nejvíc…

Napsal jsem to před několika dny v komentáři pro deník Právo: je čím dál méně pravděpodobné, že Zeman bude znovu zvolen prezidentem. Během krize to rozehrál především ve vztahu k Sobotkovi způsobem, který mnoho lidí, a především také řadu jeho voličů, irituje. Zeman poškodil důstojnost úřadu, který zastává, což je věc, na kterou tady lidé tradičně reagují negativně.

Babiš půjde proti všem, ale jen dokud z toho bude těžit. Komentář Vratislava Dostála

Lidi také rozčiluje, že si počínal minimálně mimoústavně, to všechno jsou důvody toho, že bude mít se znovu zvolením problém. Musíme si také uvědomit, že jeho pevné jádro tvoří něco málo přes dvacet procent. Ti ostatní ho ve druhém kole prezidentské volby v roce 2013 volili jako menší zlo. A právě oni se mohou od Zemana postupně odklánět.  

Krize mimo jiné pro Zemana znamená, že se nejspíš může rozloučit s podporou obou nejsilnějších stran před prezidentskými volbami. Jak Sobotka, tak Babiš stále otevřeněji hovoří o tom, že postaví vlastního kandidáta…

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka si určitě nikdy nepřál, aby byl Zeman kandidátem sociální demokracie na Hrad. Na druhou stranu je asi pravda, že se nechtěl vysilovat permanentními spory s prezidentem, neboť se potřebuje soustředit na střet s Andrejem Babišem. Pokud by to Sobotka, jak plánoval, směřoval k vnitrostranickému referendu, je pravděpodobné, že by Zeman vyhrál. Avšak krize rozložení sil uvnitř ČSSD změnila a Sobotka nyní může směle prosazovat jiného kandidáta. Zeman svým intrikařením ztrácí uvnitř strany vliv, Sobotka může navíc argumentovat tím, že se Zeman pokouší sociální demokraty poškodit.

A pokud jde o Babiše?

Andrej Babiš je pragmatik, je naprosto gumový a jedná zcela elasticky podle toho, co mu napovídají průzkumy veřejného mínění. Pokud mu z nich začne vycházet, že je pro něj spojenectví se Zemanem neproduktivní, nebude mít žádný problém postavit do prezidentské volby svého kandidáta.
 
Koaliční střet prohloubil ještě jeden stále zřetelnější trend současné české politiky: Babiš se ocitá v izolovaném postavení, de facto se proti němu spojují všechny ostatní strany. V čase před volbami z toho sice může těžit, není to ale tak, že ho to poškodí po volbách? Pokud vyhraje volby, bude mít s kým vládnout?

Těžko v tuto chvíli říct. Faktem ale je, že se především Bohuslav Sobotka může po volbách ocitnout v situaci, kdy bude volit mezi dvěma strategiemi: první je směřovat ke vzniku ideově sourodé, řekněme levicové vládě. Druhá a podstatně pravděpodobnější je ale strategie pracující se vznikem vlády, která bude svůj étos opírat o záchranu demokratického provozu. A popravdě řečeno, Babiš tomuto scénáři nahrává.

Lidé mají lepší mínění o Drahošovi než o Zemanovi, ukázal průzkum. Důvěra v prezidenta klesá

Po volbách tak může vzniknout vláda složená ze druhé, třetí a čtvrté strany, které budou koalici hájit tím, že je potřeba odstavit Andreje Babiše od moci, neboť je hrozbou pro demokracii. Pokud Babiš obdrží okolo dvaceti procent hlasů a sociální demokraté skončí někde na patnácti, je to vcelku realistický scénář. A já si dokonce myslím, že Sobotka už neuvažuje ani tím směrem, že by ČSSD mohla volby vyhrát, nýbrž že se spoléhá právě na konstelaci, o které hovořím.

Když o tom mluvíte, Andrej Babiš ve včerejším rozhovoru pro server Aktuálně.cz pohovořil o vnitřních poměrech v hnutí ANO. Mimo jiné pravil, že ve straně nikdo nesoutěží o pozice, natož o post předsedy hnutí. Mimoděk tak potvrdil, že do značné míry pořád nepochopil demokratický provoz, jehož přirozenou součástí je střet na všech úrovních, tedy i uvnitř stran, a zároveň, že hnutí řídí pouze a jenom on…

Co na to říct? Je to vskutku úsměvné. Podobně Babiš mluví v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Právo. On vnímá hnutí ANO jako nějakou monarchistickou instituci, a demokracii, jejíž podstatou je programově-politický střet a hledání kompromisu mezi jednotlivými aktéry, skutečně ještě pořád nepochopil.

SDÍLET
sinfin.digital