Babiše jmenuji premiérem, i když bude ve vazbě, potvrdil Zeman

raz

Naše newslettery rozesíláme každý týden

08. 09. 2017 • 16:03

Prezident Miloš Zeman je připravený jmenovat předsedu hnutí ANO premiérem i v případě, že by ho policie vzala kvůli kauze okolo Čapího hnízda do vazby. Uvedl to v rozhovoru pro server Parlamentní listy.

„Nepochybně ano,“ odpověděl prezident na dotaz Parlamentních listů, zda by Babiše jako vítěze voleb jmenoval premiérem i v případě, že by skončil ve vazbě.

„Vždy jsem jako protipříklad uváděl hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu, proti kterému je stále vedeno trestní stíhání, ale protože v krajských volbách získal důvěru občanů, tak je opět hejtmanem. Mimochodem, skoro se obávám, že tohle trestní stíhání Martina Půty bude další policejní blamáží,“ doplnil k tomu během rozhovoru.

Podobně se Zeman vyjádřil už při návštěvě Moravskoslezského kraje. „Proč máme diskriminovat premiéra, a ne hejtmana?" řekl na setkání s novináři prezident. Zeman již dříve prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že premiérem jmenuje vítěze voleb. Policejní vyšetřování pro jmenování předsedou vlády podle něj není překážkou, o vině má rozhodnout soud.

Policie chce Babiše a Jaroslava Faltýnka z ANO obvinit jako někdejší představitele skupiny Agrofert v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiše chce stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu. Oba poslanci uvádějí, že žádný trestný čin nespáchali. Hodlají se bránit všemi dostupnými právními prostředky.

 Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
16. 01. 2021 • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
16. 01. 2021 • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.