Do sněmovny chce Orálek, Zaorálek i Klaus. Nejvíc Zemanů kandiduje za SPO

Ve Sněmovně by po letošních volbách mohli zasedat jak ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), tak i jeho skorojmenovec Luboš Orálek (Svobodní). Na kandidátkách figuruje také jeden Klaus, dva Havlové a osm Zemanů. Masaryk mezi adepty na poslance není žádný. Vyplývá to z přehledu kandidátních listin uvedených na volebním webu.

Zaorálek a Orálek se přímo o místo v dolní komoře nestřetnou. Lídr ČSSD kandiduje v Moravskoslezském kraji, pečovatel a pronajímatel nemovitostí Orálek v kraji Karlovarském.

Pedagog a syn bývalého prezidenta Václav Klaus (ODS) kandiduje v Praze. Za STAN se chce stát jihočeským poslancem starosta Pištína Jaroslav Havel, další - ekonom Vladimír Havel Šedivý - je kandidátem Unie H.A.V.E.L. Podobně nejvíce Zemanů má na kandidátkách Strana práv občanů blízká současnému prezidentovi Miloši Zemanovi, a to hned tři. Zemanové kandidují i za KSČM, Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, STAN, Řád národa - Vlasteneckou unie a Dobrou volbu 2016.

Kromě Zemanů se chce do Sněmovny dostat hned několik Králů, Princů a Rytířů, kandiduje i Císař a Hrabě. Na vřelý vztah Čechů k hospodské kultuře by mohli sázet Beer, Bierhaus, Piwowarczik, Krčma i Krčmář, Šenk, Bečka i Bečková či Chmelař a Češpivová, méně už Břečka.

Překvapilo mě, jak z rány valilo, myslel jsem na Trockého, vzpomíná Zaorálek. Po nehodě má klidnější režim

Do Sněmovny by se mohli dostat lidé, jejichž příjmení odkazují na možný zahraniční původ. Kandiduje hned několik Němců a Poláků, ale taky Rakušan, Slovák, Slováková, Srb a dokonce i Kelt. Například Skotové by se ovšem museli spokojit s Vladimírem Skotnicou z jihočeské listiny TOP 09.

Mezi kandidáty jsou tradičně nositelé zahraničních jmen, ať už například Assem Atassi, Arja Karimbasharyarová, Ireneusz Pieniążek, Huy Tran Quang, Anastazios Jiaxis či Alizah Isabelle Kardis. Poslanci by se mohli stát také Alena Kykal Csöszová, Alena El Bahi, Tobiáš Nguyen nebo Josef Vagunda-Drgáč.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

Zaorálek zvedl rukavici. Těsně před volbami půjde do duelu s Babišem na Nově, debata ČT se rozpadá

SDÍLET
sinfin.digital