Faltýnek: ANO by mělo nejdřív nabídnout spolupráci ČSSD a KDU-ČSL

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek navrhne, aby hnutí ANO s nabídkou spolupráce primárně oslovilo své dosavadní koaliční partnery ČSSD a lidovce. Mluvit o možné vládní spolupráci chce ale se všemi sněmovními stranami, a to na základě programových priorit. Premiérem by podle něj měl být šéf hnutí Andrej Babiš. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) dříve připustila povolební spolupráci s ČSSD, ale ve vládě by nechtěla lidovce. ANO se stane vítězem voleb se ziskem zřejmě kolem 30 procent.

Je to ze strany nadcházejícího vítěze voleb zatím nejsilnější vzkaz ohledně povolebního uspořádání v Česku. Druhý muž hnutí Jaroslav Faltýnek chce při vyjednávání upřednostnit dosavadní koaliční partnery. Neoficiální jednání by se podle Faltýnka měla rozběhnout už dnes v noci, vedení ANO čeká na příjezd Babiše do volebního štábu. 

„Je to postup, jaký známe z autoritářských režimů," říkají zkušení novináři o Okamurově SPD

„Uvidíme, jak dopadnou výsledky, ale já si umím představit zase koalici hnutí ANO a sociální demokracie,“ odpověděla dříve Šlechtová na dotaz, jaké by si představovala partnery v případě, že by ANO jednalo o sestavení nové vlády. Stávající koalici tvoří vedle ANO a ČSSD také lidovci. S nimi by Šlechtová znovu spolupracovat nechtěla. „Nezapomeňte, že jsem neřekla KDU-ČSL, protože já je ve vládě nechci,“ zdůraznila Šlechtová.

Volby 2017: voliči se rozhodovali na poslední chvíli, třetina nevidí možnou vládu

O Šlechtové se v poslední době hovořilo jako o možné kandidátce na post premiérky v případě, že by potenciální koaliční partneři nechtěli spolupracovat s předsedou ANO Andrejem Babišem, který je trestně stíhaný. "Osobně jsem zaznamenala tyto náznaky pouze v médiích, nikdo se mě na nic neptal, nikdo se mnou nehovořil," komentovala to Šlechtová.

Ministryně nechtěla odhadovat, jakou podporu hnutí ANO, které je favoritem voleb, získá. Za uspokojivý označila výsledkem mezi 20 a 25 procenty.

Vše o sněmovních volbách zde

SDÍLET
sinfin.digital