Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fenomén Bartoš: Kdo je rebel s dredy, který k urnám dostal i nevoliče

Fenomén Bartoš: Kdo je rebel s dredy, který k urnám dostal i nevoliče

Když před pár měsíci hlásal, že Piráti míří do Poslanecké sněmovny, bylo to poprvé v historii strany, kdy to analytici nerozporovali.  Slova o 10 procentech hlasů už ale vnímali jako přehnané sebevědomí, které nemá reálné základy. Ivanu Bartošovi se to ale povedlo. Z okrajové strany se stal jedním z hrdinů voleb, který v následujících čtyřech letech do budoucnosti Česka promluví. 

„Mainstream o nás má zájem, ve volbách se s námi počítá,“ říkal Bartoš reportérovi INFO.CZ na sklonku srpna při kampani v Poděbradech. To, že se jeho strana dostává z okraje politické scény pomalu do jejího centra, si uvědomoval. Už v té době se změnil i jeho osobní život, své běžné práci v IT a databázích se věnoval jen na částečný úvazek. Polohu aktivisty, spíše než politika, se mu ale dařilo držet. Mnohé také oslovil díky své pozici na umělecké scéně: bývalý judista totiž nadále vystupuje jako DJ a hraje na akordeon. „To, že nás lidé zvolili, ukazuje, že takovýto přístup chtějí," řekl Bartoš.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Bartoš se narodil 20. března 1980 v Jablonci nad Nisou. Vystudoval Ústav informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, získal titul PhDr. v oboru informační věda a dále pokračoval ve studiích jako interní doktorand se specializací na databázové modely, databázové systémy a informační služby internetu. Je téměř dva roky ženatý a přiznává, že ho tato zkušenost změnila, pod vlivem své ženy, která je také – jak jinak – členkou Pirátské strany, nahlíží nově třeba sociální nebo genderové otázky. „Já jsem nikdy neměl žádnou psí mlhu v chápání sociálních otázek a nebyl jsem vědomě šovinista,“ řekl v rozhovoru reportérovi INFO.CZ během kampaně.

Předsedou Pirátů byl hned na několikrát: nejdřív od roku 2009 do roku 2014, kdy měl mezi červnem a zářím 2013 přestávku. Poté znovu rezignoval v roce 2014, když se strana s výsledkem 4,78 % hlasů nedostala do Evropského parlamentu. Bartoš tehdy řekl, že se cítí unavený, že jsou uvnitř strany neshody a chce se věnovat osobnímu životu. Za dva roky si ho ale spolustraníci v dubnu 2016 vybrali znovu a zůstává tak nejvýraznější tváří partaje, která už dávno není zaměřena jen na svět IT a autorských práv. Co od ní lze v parlamentu čekat, se ale odhaduje jen těžko.

1080p 720p 360p
Babišovi užitečné idioty dělat nebudeme, EET musíme zastavit, říká šéf Pirátů Bartoš

V průběhu kampaně Bartoš jako základ programu označoval svobodu rozhodování. „Proto i ten náš hodně drzej apel Pusťte nás na ně,“ říkal šéf Pirátů. Priority strany dělil do čtyř základních pilířů: Kontrola moci a mocných, Ochrana občanů před šikanou, Zjednodušení státu a Ochrana svobody. Do střetu se v posledních týdnech dostal hlavně s hnutím SPD Tomia Okamury, který Bartoše obvinil například z toho, že chce legalizovat heroin, označoval ho také jako „vítače uprchlíků. Bartoš zase upozorňoval na Okamurovy styky s lobbisty. 

Na alkohol a užívání drog v souvislosti s Bartošem ukazovaly i další strana. Sám předseda pirátů ale tvrdí, že už je roky „čistý."

Zvolení pirátští poslanci se sejdou už dnes odpoledne. Hned po sečtení hlasů už ale dopředu avizovali, že se připravují spíše na opozici. Bartoš  v první povolební tiskové konferenci rázně odmítl spolupráci s SPD, KSČM a kvůli trestnímu stíhání šéfů ANO Andeje Babiše a Jaroslava Faltýnka také s jejich hnutím.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek