Fiala znovu zkusí štěstí. Pustí ho už ANO, SPD a komunisté do vedení sněmovny?

ČTK, raz

27. 11. 2017 • 15:10

Na poslední neobsazenou pozici místopředsedy Sněmovny kandiduje opět předseda ODS Petr Fiala. Navrhl ho klub jeho strany. Při předchozí volbě v minulém týdnu neuspěl. V prvním kole poslanci naproti tomu zvolili do místopředsednických funkcí Vojtěcha Pikala (Piráti), Tomia Okamuru (SPD), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Jana Hamáčka (ČSSD). Fialův neúspěch při volbě vyvolal posléze vlnu sporů a kritiky ze stran sdružených v Demokratickém bloku.

„Mohu potvrdit, že volební komise dnes do 10. hodiny dopolední, kdy byla lhůta, obdržela pouze jednu nominaci. A je to tedy opět nominace na pana poslance Petra Fialu, kterého navrhl za onen blok klub ODS," řekl novinářům předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Kolovratník řekl, že pokládá nyní za předčasné hovořit o tom, jak budou nyní o Fialovi hlasovat poslanci klubu ANO. Klub bude jednat v úterý dopoledne, kde se o případné podpoře Fialovi rozhodne, uvedl.

„Přiznám upřímně, že já jsem pro něj minulý týden nehlasoval právě z těch důvodů, že nebylo jednáno o podpoře. Ale není to pro mě až tak zásadní otázka. Já věřím, že pokud se tedy od vedení, od pana (předsedy klubu ANO Jaroslava) Faltýnka dozvíme, že k nějakému jednání nebo dohodě došlo, tak sám za sebe osobně mohu říci, že rád pana předsedu Fialu podpořím," dodal. Dodal, že ODS má vzhledem ke svému volebnímu výsledku, kdy skončila druhá, na post místopředsedy Sněmovny jednoznačný nárok.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura minulý týden uvedl, že Fiala zřejmě nedostal hlasy od hnutí ANO a SPD a od KSČM. „Nepolíbili jsme prsten, takže jsme tu funkci nedostali," prohlásil.

SDÍLET