Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

11. 09. 2017 • 14:00

Průkaz totožnosti, volební lístky a chvilka za plentou – hlasování ve volbách není nijak časově náročné. Jelikož se ale volby většinou nekonají několikrát do roka, lidé často zapomínají, jak mohou označovat kandidáty, kterým chtějí dát hlas. V případě prezidentských a senátních voleb Češi jednoduše do urny vhodí lístek pro vybraného politika. Při sněmovních volbách ale volí stranu, a pokud jim nevyhovuje pořadí osobností na kandidátce, mohou prostřednictvím preferenčních hlasů zakroužkovat své favority. ti tak mají teoretickou šanci i z tzv. nevolitelného místa.

Volební lístky dostávají Češi do schránek nejpozději tři dny přede termínem voleb, tedy 17. října 2017. K vyzvednutí jsou ale vždy i ve volebních místnostech. Každá strana, hnutí, nebo koalice má vždy vlastní volební lístek s přiděleným číslem. Ten mohou Češi vhazovat do urny bez úpravy, nebo případně s přidělením preferenčních hlasů kandidátům z jakéhokoli místa na lístku. Jak na to?

Jak kroužkovat při volbách?

K úpravě lístku musí docházet vždy v prostoru určeném k úpravě lístků. Pokud se volič rozhodne udělit preferenční hlasy, může tak udělat u čtyř jmen na kandidátce. Označí jednoho až čtyři favority, respektive zakroužkuje čísla u jejich jmen. Pokud jsou na hlasovacím lístku více než čtyři kroužky, hlas je stále platný. Počítá se ale jako hlas pro stranu a k preferencím kandidátů se v tomto případě nepřihlíží.

Voliči mohou zakroužkovat až čtyři kandidáty

Neplatné hlasy jsou ty, které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje. Hlas voliče je neplatný, když je v úřední obálce několik hlasovacích lístků.

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 20. a 21. října 2017. Zúčastnit se jich může každý občan České republiky, který nejpozději druhý den voleb dosáhne 18 let. Češi volí podle zákona v místě svého trvalého bydliště, pokud si ale vyřídí voličský průkaz, mohou hlas odevzdat u kterékoli komise v republice.

 

Koho nakonec voliči vykroužkovali? Detailní informace v přehledném grafu podle stran i míst najdete zde >>>