„Když mě nezavřou, tak mě možná zastřelí.“ Drtivý projev Andreje Babiše ve sněmovně

Ministr financí Andrej Babiš odmítl veškerá obvinění, která proti němu panují. V projevu ve sněmovně, která na mimořádné schůzi projednává nahrávky šéfa hnutí ANO, které se objevují na internetu, uvedl, že se jedná o „další megakampaň“, která ho má odstranit z politiky.    

„Dnes to bude další pokus o popravu Babiše v přímém přenosu,“ uvedl ministr financí na úvod svého projevu. Kauza s uniklými nahrávkami je dle něho jen další kampaní, která ho má za cíl odstranit z politiky a možná i dostat za mříže. „Když mě nezavřou, možná mě i zastřelí,“ prohlásil.

Mimořádná schůze sněmovny, jednání se Zemanem. Vládní krize ŽIVĚ

Nahrávky, které se v posledních dnech objevily na internetu, jsou dle něho zmanipulované a mají sloužit k jeho dehonestaci. Babiš kriticky podotkl, že ho někdo potají nahrál, což šéf hnutí ANO označil za nezákonné jednání. „Někdo tady páchá trestnou činnosti na člena vlády a vy se radujete,“ vyčetl Babiš poslancům a následně je varoval, že odposlechy, sledování nebo nasazování agentů provokatérů může potkat i je. „Vy akorát nevíte, že jednou to možná potká vás,“ řekl.

Skutečnost, že se několik měsíců staré nahrávky objevily právě nyní, kdy premiér navrhl jeho odvolání, není dle Babiše náhoda. „ČSSD má nízké preference a pan premiér musel něco ukázat,“ myslí si. 

Zákopová válka, v níž velí Zeman. Komentář Jany Havligerové

„Chápu, že Ústava je víc, než koaliční smlouva, proč jsme ji ale tedy podepisovali?,“ pokračoval ministr financí. Na zveřejněných nahrávkách podle něj není ani náznak toho, že by dával novinářům jakékoli příkazy. „Ano, udělal jsem obrovskou chybu v tom, že jsem se s tím člověkem bavil,“ přiznal ale Babiš.

Ministr financí nicméně odmítá důvody, které premiéra Sobotku dovedly k rozhodnutí ho odvolat. „Nerozumím tomu, že vláda, která vládla tři a půl roku, má premiéra, který zničil její práci,“ uvedl Babiš. Ministr financí ve svém projevu rovněž odmítl, že by uzavřel mocenský pak s prezidentem Milošem Zemanem. Podle něj je naopak zjevné, že se předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka proti němu spojil s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Ilustroval to například na loňské policejní reformě, na kterou měl dle svých slov jiný názor než Zeman.

„Brodíme se ve sra*kách.“ Premiér Sobotka kvůli Babišovi opět přitvrdil

„Považuji za absolutně skandální, když někdo říká, že dělám nepravosti,“ zdůraznil Babiš. Rezignovat na svoji funkci odmítá. „Neodejdu z politiky, takovou radost vám neudělám,“ tvrdí. „Já jsem ohrožením vašeho zkorumpovaného systému, který jste tady vybudoval za 26 let a proti kterému já bud udál bojovat,“ uzavřel Babiš svůj projev před Sněmovnou.

SDÍLET
sinfin.digital