Koalice s ANO? Nikdy, ujišťují strany. Podívejte se na sliby, které můžou vzít po volbách rychle za své

Markéta Žižková

13. 10. 2017 • 16:20

Do voleb zbývá týden a stále víc nejasností se objevuje ohledně toho, co se bude dít po nich. Přes pokles preferencí se stále zdá být jasným favoritem hnutí ANO Andreje Babiše. Ostatní politické strany se už několik měsíců s různou intenzitou vymezují proti koaliční spolupráci s ANO nebo si pro ni kladou velké podmínky. Další politické subjekty nejsou ve svém názoru zcela jednotné a namísto spolupráce s ANO zužují otázku na spolupráci s Babišem. Následující text bude dobré mít na paměti i po volbách, kdy teoretické úvahy možná vezmou za své a politici se přizpůsobí realitě. Přečtěte si proto, co o ANO říkají teď.

ČSSD

Sociální demokracie má za sebou čtyři roky v koalici s hnutím ANO. Přestože v předvolební kampani volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek proti Babišovi ostře vystupuje, spolupráci s ANO po volbách zcela nevylučuje. Na konci srpna – ještě předtím než sněmovna vydala Babiše k trestnímu stíhání – Zaorálek v rozhovoru pro Týden uvedl, že je ochoten jít s hnutím ANO do vlády. Ovšem má to velký háček: obviněný Babiš by v kabinetu nemohl figurovat. Toto přesvědčení Zaorálek ještě umocnil čtvrtečními tweety, kdy v narážce na Babišův spor o evidenci ve svazcích StB uvedl, že „člověk s takovou minulostí, který je navíc obviněn z podvodu, se nemůže ucházet o vysoké ústavní funkce.“

Záleželo by podle něj na tom, jak by se k trestnímu stíhání postavili další členové ANO. Nápovědou je jednání sněmovny o vydání Babiše k trestnímu stíhání, které ukázalo, že straníci za svým šéfem stojí. A ani sám Babiš nepřemýšlí o tom, že by se po volbách stáhl. Naopak několikrát zopakoval, že má zájem o premiérské křeslo.

Postoj sociální demokracie také může ovlivnit dění uvnitř strany. Pokud ČSSD ve volbách nedosáhne kýženého výsledku, může to přinést důsledky pro volebního lídra Lubomíra Zaorálka. Strana by po volbách měla řešit nové vedení. Prozatím stojí v čele strany ministr vnitra Milan Chovanec a očekává se, že ten výhledově svoji moc v řadách sociálních demokratů nehledě na výsledek posílí.

KSČM

Podle dosavadních prognóz by komunisté mohli v sestavování vlády sehrát nebývale významnou roli. Přestože podle volebních modelů nedosáhnou výrazně lepšího výsledku než v předešlých letech, mohli by být letos blíže přímé účasti v kabinetu. V minulosti je vítězné strany odmítaly s odkazem na historii komunistické strany. Předseda KSČM Vojtěch Filip povolební koalici s ANO prozatím odmítá, stále je ale ve hře varianta, že ANO povládne s tichou podporou KSČM, ačkoli příliš lákavé to pro stranu není, jak INFO.CZ psalo zde.

ODS

Oficiální linie ODS se drží scénáře, že do koalice s ANO strana za žádnou cenu nevstoupí, ať už s Babišem, či bez něj. Podle předsedy strany Petra Fialy je úvaha jednoduchá: ANO rovná jeho šéf. Strana také vydala Vyšehradskou výzvu, ve které definuje body, na jejichž základech je ochotna sestavit koalici. Mluví se v nich o zrušení EET nebo odmítnutí povinných uprchlických kvót a povinného přijetí eura.

Europoslanec za ODS Jan Zahradil v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že tato linie je jasná už několik měsíců. ODS si podle něj spolupráci s ANO nedokáže představit nehledě na výsledek strany ve volbách. „Znamenalo by to zemětřesení ve straně i voličské základně, a to si nemůžeme dovolit,“ popsal Zahradil.

Další výrazná tvář strany Václav Klaus mladší ovšem tak jednoznačně vyhraněný není. Do médií prohlásil, že záleží na tom, kolik hlasů ODS získá. Pokud dosáhne dostatečně silného výsledku, nemusí se podle něj vlády s ANO obávat. Další postup bude záviset na výsledku ODS a na tom, které křídlo strany díky němu získá navrch.

Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura

Předseda a hlavní tvář SPD Tomio Okamura staví svůj úspěch na image rozhněvaného muže, který se ostře staví proti vládě. V rozhovoru pro Právo ovšem uvedl, že v té další usednout chce. Velmi nerad by podle svých slov jednal s Miroslavem Kalouskem nebo Bohuslavem Sobotkou. „Na rovinu také říkám, že máme problém s tím, být ve vládě, kde bude trestně obviněný premiér,“ uvedl lídr SPD pro deník. Vyjednávání ale prý bude záležet na síle volebního výsledku.

Okamura s Babišem se ostře pohádali během jedné z předvolebních debat na téma migrace, když se vzájemně obviňovali ze lži. „Nestrašte lidi,“ vytknul Babiš Okamurovi. V pořadu INFO.CZ Štrunc! Babiš odmítl, že by uzavřel koalici s SPD. S Okamurou by se ale podle svých slov shodl na postojích k migraci.

Jak ukazuje končící čtyřleté působení Okamury v poslanecké sněmovně, jeho návrhy se většinou dočkaly zamítnutí hned v prvním čtením. To ukazuje na jeho výraznou slabinu: nízký koaliční potenciál. Ačkoli je SPD některými komentátory považovaná podobně jako komunisté za adepta na tichou podporu vlády ANO, jisté to vůbec není.

Pirátská strana

Podle předvolebních průzkumů se do sněmovny probojují i Piráti. Ti Česko objíždí s autobusem, na kterém je kromě dalších politických špiček vyobrazen i Andrej Babiš jako jeden z politiků, s nimiž chce strana „zatočit“. Spolupráci s hnutím ANO předseda Ivan Bartoš zcela nevyloučil. Do médií ji ale označuje jako velmi nepravděpodobnou.

V povolebním vyjednávání se prý strana bude řídit podle strategie, kterou si schválila. V ní píší Piráti toto: „Pokud budeme mít na základě výsledků voleb odpovídající mandát, jsme připraveni jednat o účasti ve vládě s cílem prosadit maximum našeho programu, ačkoliv velmi dobře zvládneme i roli tvrdé, ale konstruktivní opozice. Ve vládě by pro nás byly prioritní oblasti: kultura, informatika, průmysl a obchod, školství“.

KDU-ČSL

Lidovci vládli společně s ANO poslední čtyři roky. Před několika měsíci vstoupili do volební koalice se STAN, která měla působit jako třetí síla na české politické scéně. Po úleku z předvolebních průzkumů, které formaci nedávaly naději na překročení potřebné desetiprocentní hranice, se ale spolupráce rozpadla.

O možné povolební spolupráci s hnutím ANO dnes lidovci „mlží“. Na otázku DVTV, zda by šel po volbách do podobně koalice jako s ANO a ČSSD, předseda Pavel Bělobrádek odpověděl, že „by záleželo skutečně na podmínkách a na poměrech a na tom, jak bychom mohli realizovat svůj program. Také bude záležet, jestli to bude jediná hratelná varianta“. Stejně jako v případě sociální demokracie bude záležet také na tom, jak na výsledek ve volbách zareaguje vedení strany. Hlasitý kritik současného předsednictva senátor Jiří Čunek se ke spolupráci s Andrejem Babišem nestaví negativně.

Bude Česku dál vládnout koalice ANO, ČSSD a lidovců? Možné koalice jsme rovněž zmapovali v tomto článku.

TOP 09

TOP09 patří k nejhlasitějším kritikům hnutí ANO a Andreje Babiše. Koaliční spolupráci vylučuje. Předseda strany Miroslav Kalousek kvůli tomu dokonce připouští jednání s 'demokratickou levicí', které by bylo vykoupené velkými kompromisy.

„I kdyby (Babiš) byl čistý jak lilie, tak při politice, kterou aplikuje, a při cílech, které sleduje, by došlo k tomu, že bychom přestali postupně být svobodnými suverénními lidmi. Stali bychom se zastrašenými zaměstnanci jakéhosi holdingu,“ varoval Kalousek. zároveň přiznává, že míra kompromisů pro jednání s levicí by byla závislá na zisku strany ve volbách. Volební modely naznačují, že v posledních týdnech by nebyl nijak oslnivý.

Starostové a nezávislí

Hnutí Starostové a nezávislí vylučují povolební spolupráci s ANO. Volební lídr Jan Farský hnutí řadí po bok SPD nebo komunistů mezi nedemokratické strany. Uvnitř ANO podle něj neexistuje dostatečná vnitřní demokracie, což se dle jeho slov ukázalo i během schůze sněmovny k vydání Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. V úvahu tak údajně nepřipadá ani koalice s ANO bez Babiše.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Co bude po volbách?

I pouhý týden před volbami je extrémně těžké odhadovat, co bude následovat po hlasování a jakou podobu dostane nová vláda. Jak už INFO.CZ popsalo, v úvahu připadá scénář, že ANO povládne za podpory komunistů a SPD, i možnost, že bude pokračovat dosavadní koalice. Navzdory současným prohlášením případá v úvahu i spolupráce ANO s ODS, či tzv. koalice antibabiš. Současné volby působí nepřehledně i kvůli velkému počtu nerozhodnutých voličů. Do sněmovny může proniknout také rekordní množství stran – až devět. Povolební jednání tak může být velmi složité a trvat i několik měsíců.

SDÍLET