Konec Sobotky v čele ČSSD by byl projevem zoufalství. Premiér ubránil stranu před Zemanem

„Úpadek sociální demokracie na politické scéně je strukturní záležitost a je dán její neschopností reagovat na to, že voliči odmítají klasické strany, že chtějí změnu politiky. A pořád platí, že změnu politiky u nás spíše nabízí Andrej Babiš a hnutí ANO než sociální demokracie a Bohuslav Sobotka.“ V rozhovoru pro INFO.CZ to říká politolog Milan Znoj. Měnit lídra v průběhu volební kampaně je podle něj spíše projevem zoufalství, než uvážlivosti. „Lze si těžko představit, kterak ČSSD zahájí svou programovou konferenci tím, že ohlásí odchod Bohuslava Sobotky z funkce předsedy strany. Za šířením těchto spekulací je spíše snaha kalit vodu,“ myslí si Znoj. S tím, že by sociální demokraté mohli o víkendu, na kdy plánují programovou konferenci, přijít se jménem nového lídra, přišla v neděli slovenská tisková agentura TASR. A podle našich zjištění podobný manévr skutečně nelze vyloučit.

Bohuslav Sobotka spekulace o svém konci v čele strany odmítl v pondělí komentovat, situací se podle něj bude zabývat středeční grémium ČSSD. Znoj nicméně nepochybuje o tom, že jsou sociální demokraté nervózní. „Pokud má strana, která chce vyhrát volby, ve výzkumech deseti až čtrnáctiprocentní podporu voličů, tak je to znepokojivé, a je třeba uvažovat o jakékoli možnosti, jak situaci zvrátit, včetně změny lídra strany,“ uvažuje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. „Není divu, že se takové řeči vedou i na nejvyšších místech,“ dodává a upozorňuje, že zápas o sociální demokracii ještě neskončil. „Bohuslavu Sobotkovi se sice podařilo ubránit stranu před prezidentem Zemanem a před zemanovci ve straně, ale politický zápas o sociální demokracii ještě u konce není.“

ČSSD už má svého kandidáta na prezidenta. Jen o tom ještě neví

Podle Milana Znoje navíc není běžné, aby národní tisková agentura, která vydává jen ověřené zprávy, byla iniciativní v tom, že šíří spekulace. „Místo ověření faktů se jenom odvolává se na to, že tiskový mluvčí strany odchod Sobotky z pozice předsedy strany nevyloučil. Žádný tiskový mluvčí však nemůže potvrzovat nebo vyvracet něco, co politik udělá nebo neudělá v budoucnu, pokud takový krok není již projednán a schválen. Vydávat to za potvrzení faktu může jen ten, kdo má zájem.“ Znoj navíc v této souvislosti upozorňuje, že nesledujeme nějaký pád sociální demokracie.

„Sociální demokracii výrazně poklesly preference již mnohem dříve, zejména před krajskými volbami, ve kterých naopak uspělo hnutí ANO. Současný problém sociální demokracie je v tom, že se jí nedaří nastartovat vzestup. Je naivní si myslet, že chyba je v osobě Bohuslava Sobotky, že není charismatický apod.,“ říká Znoj v rozhovoru pro INFO.CZ. Úvaha, dle které by k proměně atmosféry ve společnosti a návratu voličů k ČSSD stačilo vyměnit lídra, podle něj zkrátka není dostatečně ukotvená v realitě.

Jak zastavit propad ČSSD? Výměna Sobotky by musela přijít brzy, říká pro INFO.cz politolog

Klíč k budoucnosti sociální demokracie podle jeho názoru vězí ve schopnosti čelit podnikatelskému populismsu Andreje Babiše. „Tato otázka se ale bude rozhodovat až po volbách. Již nyní lze nicméně říci, že staré recepty už neplatí. Proto je mylná představa, že sociální demokracii by zachránil příklon k zemanovskému stylu politiky. Nyní již víme, že to není nic jiného než velkohubé řeči, které zakrývají zájmy oligarchie a politickou moc opírají o dohody typu opoziční smlouva,“ zdůrazňuje politolog.

Podle něj jsou tyto časy už dávno pryč. „A Miloš Zeman je u konce svých sil. Konec konců to ukázal i Bohuslav Sobotka jako premiér, když prezidenta Zemana během vládní krize politicky přehrál,“ uzavírá Znoj. O tom, jak se situace uvnitř ČSSD vyvine, by mělo být jasno nejpozději o víkendu, kdy sociální demokraté pořádají programovou konferenci, na které budou představeny její priority směrem k podzimním sněmovním volbám. Vývoj uvnitř naší nejsilnější sněmovní formace budeme po celý týden bedlivě sledovat a čtenáře o něm budeme podrobně informovat.

SDÍLET
sinfin.digital