Konec už za čtyři roky. Babiš předestřel, za jakých podmínek odejde z politiky

07. 10. 2017 • 10:42

Dny Andreje Babiše v politice jsou možná sečteny. Šéf hnutí ANO v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že pokud se po říjnových parlamentních volbách stane premiérem, znovu už post obhajovat nebude a úplně odejde z politiky. 

Andrej Babiš by odchodem z politiky zcela jistě udělal radost svým politickým konkurentům. Ty momentálně hnutí ANO u voličů předstihuje o parník, jak ukazují prakticky všechny předvolební průzkumy. I na jejich základě se Babiš netají nejvyššími ambicemi, rád by po volbách obsadil premiérské křeslo.

„Česko si v prvé řadě zaslouží dobrého premiéra. Pokud bych tu šanci dostal já, tak vám garantuji, že udělám všechno pro to, abych byl tím nejlepším premiérem,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro deník Právo.

Dosažení jedné z nejvyšších met v tuzemské politice by zřejmě ukojilo jeho politické ambice. Babiš prohlásil, že po čtyřech letech v čele vlády by se z politiky stáhnul. „Já v politice nechci být déle, už jsem jí obětoval šest let svého života,“ řekl šéf hnutí ANO. „Vždyť by mi v té době bylo 67 let. Taky bych chtěl mít chvíli normální život, věnovat se rodině i firmě,“ dodal.

Byť je hnutí ANO jasným favoritem voleb, premiérský sen se Andreji Babišovi splnit nemusí. Některé z politických stran, které by se dle průzkumů měly dostat do poslanecké sněmovny, už se nechaly slyšet, že s hnutím ANO do vlády nepůjdou. Babišovi by se tak mohlo stát, že na další čtyři roky skončí v opozici. 

Překážkou by mohlo být rovněž trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Prezident Zeman se nicméně před časem nechal slyšet, že Andreje Babiše jmenuje premiérem, i kdyby seděl ve vazbě.