Lidovci si odsouhlasí, že prohráli volby. Bělobrádek jde s hlavou na špalek

Širší vedení lidovců se dnes schází v Praze kvůli hodnocení volebního výsledku. Strana skončila za svým očekáváním a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek už oznámil, že na celostátní konferenci nabídne svou funkci k dispozici. Sejdou se i komunisté a nově zvolení poslanci ČSSD, kteří si vyberou vedení poslaneckého klubu.

KDU-ČSL nejprve čeká jednání celostátního výboru, který rozhodne o povolebním směřování strany. Předsednictvo už doporučilo odchod do opozice, stejné hlasy zaznívají i z regionů. Na následující celostátní konferenci, která je nejvyšším lidoveckým orgánem mezi sjezdy, se bude jednat o příčinách volebního neúspěchu a o setrvání Bělobrádka v čele strany. Členové předsednictva ale zastávají názor, že by Bělobrádek měl ve funkci zůstat.

Vyjednávání o vládě: předběžná bilance. Komentář Vratislava Dostála

KSČM na dnešek svolala výkonný výbor i ústřední výbor, které se budou zabývat důvody volební prohry i postojem strany k nadcházející volbě prezidenta. Očekává se rovněž, že poslanci KSČM zvolí nové vedení svého klubu. První zasedání poslaneckého klubu a volba jeho vedení čeká večer také sociální demokraty.

KSČM získala ve volbách 7,76 procenta hlasů, ČSSD 7,27 procenta hlasů, obě strany mají po 15 poslancích. KDU-ČSL obdržela 5,8 procenta hlasů a deset míst ve Sněmovně.

SDÍLET
sinfin.digital