Mach pro INFO: Svobodní míří do sněmovny, přijede nás podpořit Farage

Europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach oznámil, že opouští Brusel, aby se mohl naplno věnovat hlavnímu cíli strany: volbám do poslanecké sněmovny. Průzkumy zatím hnutí příliš úspěchu nepředpovídají. Podle Macha to ale není důvod k pesimismu. Stranu prý podpoří i jeden z hlavních euroskeptiků Evropy, britský politik Nigel Farage. Svobodní přitom před pár měsící řešili i rozepře ohledně kampaně uvnitř strany. „Spor byl o to, zda to (vystoupení Česka z EU - pozn. redakce) má být jediným tématem – naštěstí pak zvítězil většinový názor, že nemá, že máme příliš mnoho kvalitních bodů programu, než abychom se soustředili pouze na ten jeden. Pár lidí, kteří na tom i nadále trvali, odešlo, a my jedeme dál, směr sněmovna,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Mach. 

Oznámil jste, že opouštíte Brusel z toho důvodu, abyste se mohl naplno věnovat volbám v Česku. Bylo nutno se vzdát mandátu v europarlamentu už nyní?

Dosud to takto asi nikdo neudělal. Ale já to považuju za férový krok vůči občanům, kterým chci říct, že úspěchu Svobodných věřím a jdu do toho naplno a otevřeně.

Politické zemětřesení: 15 volebních důsledků, které zásadně promění Česko. Komentář V. Dostála

Průzkumy zatím Svobodným nedávají šanci se do sněmovny dostat. Věříte, že se to změní? Co budete dělat, pokud se nestanete poslancem?

My na průzkumy příliš nehledíme. Před eurovolbami nám dávali stěží jedno procento – a výsledek znáte. V pohodě jsme překonali 5 % a stal jsem se europoslancem. Když se v říjnu stanu poslancem Parlamentu České republiky, budu dělat to co dosud. Obhajovat všechny důležité hodnoty, kterým celý život věřím – principy svobody a odpovědnosti člověka a suverenity České republiky.

Když jsme spolu mluvili v prosinci, probírali jsme také vaše vnitrostranické spory. Ustaly už?

V každé skutečné demokratické straně se tu a tam něco děje, lidé se názorově liší v tom či onom. Když ne, je něco špatně s demokracií a svobodou uvnitř té strany. Ve Svobodných je spousta velmi inteligentních lidí s jasnými názory, proto holt občas dojde ke střetu. Vždy si to ale vyříkáme a jdeme dál. Nyní se hlavě soustředíme na volby – to je náš cíl, Poslanecká sněmovna.

Musíme se spojit proti Babišovi. Bojím se toho, co přijde po volbách, říká Olga Sommerová

Jejich důvodem byla i otázka, jak moc má být kampaň Svobodných zaměřena na vystoupení Česka z EU. Jak velké téma to pro vás nakonec ve volbách bude?

Spor byl o to, zda to má být jediným tématem – naštěstí pak zvítězil většinový názor, že nemá, že máme příliš mnoho kvalitních bodů programu, než abychom se soustředili pouze na ten jeden. Pár lidí, kteří na tom i nadále trvali, odešlo, a my jedeme dál, směr Sněmovna. Referendum a hlasování o vystoupení z EU je trvale součástí našeho programu, ale ne jedinou. Už teď můžu prozradit, že nás přijede v kampani podpořit i Nigel Farage, který stál za úspěchem britského referenda o Brexitu.

Pokud zhodnotíte své působení v EP, co vnímáte jako největší úspěch? Nezůstává tam po vás "rozdělaná" práce, kterou bude muset dokončit Váš nástupce?

Za mě nastupuje do EP pan dr. Jiří Payne, velmi zkušený politik a člověk s obrovským přehledem. Věřím, že bude pokračovat v mém boji a bude se stejnou měrou hlasovat proti všem euronesmyslům. Úspěšně se mi dařilo sdělovat naše argumenty – ačkoliv v jednacím sále vždy sedělo jen málo poslanců – doma v České republice si záznamy projevů vyslechly miliony občanů. Otevřeně jsem vždy publikoval na rozdíl od ostatních poslanců, jak a proč jsem o každé věci hlasoval. Rád bych, aby si tento model osvojil nejen Jiří Payne, ale i další čeští poslanci. Jsem také hrdý na to, že pro můj návrh na zamítnutí směrnice omezující právo držet zbraň hlasovalo 20 z 21 českých europoslanců, i když poslanci ostatních států (ta klasická socialisticko-lidovecká většina) nás nakonec přehlasovali.

Bělobrádek přísahá na psí uši. Svérázným způsobem se omluvil za poučování ženy, které zemřel pes

Každopádně jsem přesvědčen, že mandát, který jsem měl od svých voličů, jsem splnil přesně dle jejich očekávání – ostatně mi to tak i píšou přímo lidi, kteří mě volili - že jsou spokojeni, jak jsem v EP pracoval, že plním přesně to, proč mě tam před třemi lety zvolili. A přesně tak hodlám naplnit i očekávání voličů na podzim, až nás svými hlasy pošlou do Poslanecké sněmovny.

SDÍLET
sinfin.digital