Mandátový a imunitní výbor na ANO zbyl, nebyl o něj zájem, říká Vondráček. Piráti ho ale dát nechtějí

O mandátový a imunitní výbor, který by podle Pirátů měla obsadit opozice, si během prvních dvou kol vyjednávání o vedení Sněmovny žádná strana neřekla. Před schůzkou hnutí ANO se zástupci ODS to novinářům řekl Radek Vondráček, kterého ANO nominovalo do čela dolní komory. ANO je podle Vondráčka otevřeno diskusi, ale některá ze zbývajících osmi stran si o výbor musí říct. Piráti v pondělí vyzvali strany vyjma ANO ke společnému jednání, které by se obsazení výboru mělo týkat.

„Je to bouře ve sklenici vody a šum, on si o ten mandátový a imunitní výbor nikdo neřekl, takže primárně nám zbyl,“ uvedl dnes Vondráček. Zdůraznil, že není pravda, že tento výbor měla vždy opozice, v 90. letech patřil vládní koalici. Hnutí ANO je ale podle Vondráčka otevřeno diskusi a důležitá bude i osobnost, která bude navržena.

Ustrašení Piráti, měli by vládnout s Babišem. V EU už se na něj těší, říká eurokomisařka Jourová

Předseda Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že kulatý stůl zástupců menších sněmovních stran by se měl podle dosavadních reakcí na jeho výzvu sejít ve středu. „Někdo tuto pozici zlehčuje a i historicky to tak bylo, že předsedou výboru byl někdo z opozičních stran,“ uvedl. Opozice by podle něj měla výbor obsadit i kvůli tomu, že na začátku jednání Sněmovny by se mělo hlasovat o vydání šéfa ANO Andreje Babiše a předsedy sněmovního klubu Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Podle Bartoše i Vondráčka jednání v uplynulých dvou týdnech ukázala, že požadavky stran na uspořádání Sněmovny, co se předsednických křesel ve výborech týká, se v řadě případů překrývají. O jeden výbor mají dokonce zájem čtyři uskupení.

SDÍLET
sinfin.digital