Ministři za ČSSD proti Zemanovi: Odřekli mu cestu do Číny

Ministři vnitra, zahraničí a zdravotnictví, kteří jsou ve vládě za ČSSD, nepojedou na nadcházející návštěvu Číny s prezidentem Milošem Zemanem. Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Miloslav Ludvík uvedli, že dají přednost řešení vládní krize nebo že jim cestu současná situace neumožňuje. Do Číny naopak poletí jejich stranický kolega ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček i dva ministři za ANO. Právě touto cestou Zeman zdůvodňuje, proč odkládá rozhodnutí o odvolání Andreje Babiše, které mu k dnešku navrhl šéf vlády. Z Číny se má Zeman vrátit 18. května.

„Do Číny nejedu kvůli vnitropolitické situaci. Jako člen vedení ČSSD budu součástí vyjednávacího týmu. Dnes posílám dopis s vysvětlením na Hrad,“ uvedl Zaorálek, který je šéfem tuzemské diplomacie a jeho neúčast tak má i silný symbolický rozměr.

Zaorálek dodal, že místo něj pojede jeho náměstek.

Babiš: Chci garance, že Sobotka bude akceptovat našeho ministra

Obdobně své rozhodnutí zdůvodnil i ministr vnitra Milan Chovanec, který své stanovisko zveřejnil jako první z ministrů. „Za současné politické situace se bohužel zahraniční cesty do Číny nemohu zúčastnit. Dnes jsem to oznámil na Pražský hrad,“ uvedl Chovanec na Twitteru. 

Je možné, že se ze strany ministrů jedná o protest kvůli postupu Miloše Zemana, kterého část politické scény nařkla z nerespektování Ústavy. Nehodlá totiž odvolat Andreje Babiše bezodkladně, jak je v obdobných případech zvykem, a místo toho zmiňuje další důvody – naposledy to, že prý je nutné nejdřív vypovědět koaliční smlouvu. Odborníci na ústavní právo takový výklad odmítají.

Jednoznačný výklad: Prezident Babiše odvolat musí, tvrdí ústavní právníci

Druhým důvodem může být v případě Chovance poslední nahrávka, na které pravděpodobně Andrej Babiš řeší s bývalým redaktorem MF Dnes živý spis. Panuje přesvědčení, že tak vicepremiér mohl spáchat trestný čin. Podle serveru Novinky.cz už ministr vnitra řekl, že věc šetří policie. Babiš potvrdil autenticitu dvou předchozích nahrávek, tu třetí ne. Opakuje, že se prý jedná o kampaň a cílenou provokaci ze strany novináře.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital