Miroslav Kalousek končí. Předseda TOP 09 vyvodil odpovědnost za volební debakl

24. 10. 2017 • 13:17

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek oznámil po dopoledním jednání předsednictva strany, že na listopadovém sněmu nebude obhajovat svoji funkci. Odstoupení je reakcí na slabý volební výsledek strany, která po úspěchu v předchozích volbách očekávala dvouciferný výsledek, nakonec však jen o málo překročila 5%. Kalousek je zároveň přesvědčen, že jeho osoba brání integraci pravicových demokratických subjektů, a proto odstupuje z čela TOP 09.  

O tom, kdo Kalouska ve vedení Topky nahradí, se bude rozhodovat za měsíc, kdy se strana sejde na volebním sněmu, zatím se spekuluje například o europoslanci Jiřím Pospíšilovi. Kalousek mu však kandidaturu do čela TOP 09 nedoporučuje. „Je zatížen minulostí z dob, kdy byl místopředsedou ODS. Má ty samé limity, co já,“ uvedl odstupující předseda TOP 09 na tiskové konferenci po jednání předsednictva strany.

TOP 09 reprezentovaly v letošních volbách nové tváře, z nichž nejvýraznější byl teprve jedenadvacetiletý teplický radní Dominik Feri, jenž se stal o víkendu i nejmladším poslancem, nebo místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která je zastupitelkou městské části Praha 8.

Svou rezignaci oznámil i první místopředseda strany Marek Ženíšek, jehož by mohla nahradit právě Pekarová Adamová. 

Miroslav Kalousek založil stranu TOP09 v roce 2009, od roku 2013 byla ve vládě opozici. V roce 2015 vystřídal v jejím vedení Karla Schwarzenberga, který je nyní čestným předsedou strany. Kalousek v minulosti vedl necelé tři roky také KDU-ČSL. Rezignoval v roce 2006 poté, co nevyšel plán na účast lidovců v menšinové vládě s ČSSD podporované komunisty. V červnu 2009 z KDU-ČSL vystoupil.