Na koaliční krizi prodělá ČSSD i ANO. Po volbách hrozí chaos, varuje politolog Jelínek | info.cz

Články odjinud

Na koaliční krizi prodělá ČSSD i ANO. Po volbách hrozí chaos, varuje politolog Jelínek

Bohuslav Sobotka v pondělí odmítl nominaci Aleny Schillerové na post ministryně financí. Hnutí ANO o svém dalším postupu rozhodne dnes pozdě večer, s novým kandidátem by měla Babišova formace přijít do středy. Co když ale premiér i dalšího kandidáta odmítne? Můžeme očekávat odchod hnutí ANO z vlády a vznik menšinové koalice sociálních demokratů a lidovců? Jak by v takovém případě vypadalo případné hlasování o nedůvěře vládě? A co by to znamenalo směrem k volbám? Neřítí se Babiš tak trochu do politické izolace? A jak se nakonec ČSSD zachová před prezidentskou volbou? O tom všem jsme hovořili v rozhovoru s politologem a politickým komentátorem Lukášem Jelínkem, který jeden čas vedl Masarykovu demokratickou akademii, jež má blízko k ČSSD.

Premiér Bohuslav Sobotka včera odmítl kandidátku hnutí ANO Alenu Schillerovou na post ministryně financí. Podle Sobotky je odpovědná za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy. Babiš ale tvrdí, že premiér komplikuje vládní krizi. Jak postup předsedy vlády hodnotíte?

Premiér má na svůj postup právo, to on je za vládu zodpovědný. Když koalice funguje, je logické, že se spoléhá na doporučení partnerských stran. Když se ale koalice hroutí, dá se pochopit, že každou personální nominaci pečlivě zvažuje. Jiná věc je, že to veřejné mínění může pokládat za zdržování. Sobotka také udělal chybu, když se se Schillerovou nesešel a své výhrady jí neřekl z očí do očí.

Co podle vás premiér sleduje? Je to tak, že chce mít na ministerstvu někoho zvenčí, někoho, kdo by dokázal do voleb veřejnosti sdělit, jak Andrej Babiš resort vlastně po tři roky řídil?

Sociální demokracie se nepustila do konfliktu s hnutím ANO jen proto, aby dostala Andreje Babiše z vlády. Zjevně též chce zajistit vyšetření Babišových kauz. Že by zárukou takového vyšetřování mohla být dosavadní ministrova pravá ruka, nebo kdokoli, kdo prošel Agrofertem, si nemůže myslet ani ten největší naivka.


Hnutí ANO má s další nominací přijít do zítřka. Co se podle vás stane v případě, že Sobotka opět nominaci zamítne?

V zájmu ANO je předvést akceschopnost a rychle vést krizi ke konci, třeba i nominováním nekonfliktního kandidáta na ministra financí. Čím déle se bude táhnout dnešní stav, tím častěji bude muset Andrej Babiš odpovídat na nepříjemné otázky. A také budou lidé získávat pocit, že je hnutí ANO stejnou součástí divných politických her jako staré strany, které Babiš označuje za dinosaury.

Chce Sobotka vystrnadit z vlády celé hnutí ANO? A proč?

Může to tak být. Sobotka by dotáhl do konce svůj výstup šerifa, který se s nikým nepáře, což je role, kterou v jeho repertoáru levicoví příznivci dosud postrádali. Sociální demokraté a lidovci by si pak resorty po hnutí ANO rozdělili a s náležitou pompou vyndávali kostlivce ze skříní. Neposkvrněnost babišovců by byla ta tam.


Nemůže se ale na druhou stranu tato strategie sociálním demokratům nakonec vymstít? Pokud dojde na hlasování o nedůvěře menšinové vládě ČSSD a KDU-ČSL, bude se muset spolehnout na pomoc TOP 09 a ODS, což bude přesně ten moment, na který čeká tým poradců Andreje Babiše. Jeho nářky na tradiční politické strany, které se proti němu spojují, aby ho zničily, budou zase o něco věrohodnější…

Nástrahy jsou dvojího druhu. Situaci ve sněmovně Sobotka nejspíš ustojí. Kdyby se hlasovalo o nedůvěře vládě, stačilo by mu, kdyby opozice či její část opustila sál a snížila kvórum. To by mohla udělat pravicová opozice, ale i komunisté či jejich část, kdyby s nimi ČSSD včas jednala. Babiš argumentuje tandemem Sobotka-Kalousek už dnes, v tom by už nic nového nevymyslel.

Větší riziko ale vidím v náladě voličů ČSSD. Zejména v méně bohatých regionech je jim vládní roztržka zhola ukradená. Místo ní čekají zlepšení své životní situace, ať už před volbami nebo po nich. Také proto asi dnes Sobotka na sněmu Hospodářské komory opět otevřel otázku růstu minimální mzdy. Pokud má sociální demokracie uspět, je to reálné na sociálních a ekonomických tématech.

Může do celého vývoje ještě nějak výrazně zasáhnout prezident anebo jeho role bude už spíše okrajová?

Možná by rád, ale ústava jeho prostor omezuje. Navíc kompetenční spor před Ústavním soudem je na spadnutí a k ústavní žalobě senátorů také není daleko. Miloši Zemanovi, který je před obhajobou prezidentského mandátu, už zjevně došlo, že líp se mu osedlává veřejné mínění na jiných tématech štěpících společnost, než jsou vládní hádky o danění dluhopisů. Proto vyrukoval s milostí pro Jiřího Kajínka.


Bohuslav Sobotka mimochodem už naznačuje, že ČSSD přijde před prezidentskými volbami se svým kandidátem. Pravděpodobně jde o reakci sociálních demokratů na Zemanovu strategii v průběhu aktuální koaliční krize…

Jsem zvědavý, zda toto odhodlání sociálním demokratům vydrží až do konce roku. Škoda, že o své kandidatuře neuvažuje Sobotka – bylo by to důstojné vyvrcholení jeho kariéry. Uvnitř ČSSD je ještě jeden kandidát schopný objíždět republiku a mluvit přesvědčivě k lidem – Lubomír Zaorálek.

Protože ale sociální demokracii nečekají lehké časy, bylo by logičtější, kdyby si jej schovala pro vládní a sněmovní politiku, na níž záleží víc než na hradních ceremoniálech. Ze všeho nejlépe by ČSSD udělala, kdyby se porozhlédla mezi akademiky, levicovými aktivisty či odborovými předáky. Tam by důstojné uchazeče najít mohla, i když momentálně žádné jméno na jazyku nemám.

Zpět k samotné koaliční krizi: proč se podle vás hnutí ANO tak vehementně ve vládě ještě drží? Vždyť koalice je už nejspíš definitivně nefunkční…

Když pominu strach ministrů hnutí ANO, že by jim nástupci šmejdili ve skříních a zásuvkách, pokládám za přirozené, že se stranám lépe kandiduje z vlády než z opozice. Kromě toho na financích se chystá letní spuštění účtenkové loterie k EET, což může být z marketingového hlediska slušný zářez. Pokud ale v ANO převáží pocit, že je ponižováno, umím si představit, že třískne dveřmi.


Mohou skandály Andreje Babiše nějak zásadně vůbec otřást jeho popularitou? Jaké jsou podle vás v tuto chvíli jeho vyhlídky směrem k volbám?

Na samotné krizi nevydělá ČSSD ani hnutí ANO. To už spíš lidovci, či menší strany jako ODS, které mohou šetřit slovy a přesto působit zásadově a vyhraněně proti oběma soupeřícím týmům. Také si nemyslím, že by Babišovi vážně ublížily dluhopisy či eurodotace.

Ovšem i jeho voliči si mohli všimnout, že něco jiného říká a slibuje na veřejnosti a něco jiného pronáší na tajných nahrávkách. Ty sice působí účelově a jejich pořízení je neetické, každopádně ze všeho nejskandálnější je jejich obsah. A ten pochopí i lidé, kteří nejsou právníky, politology či ekonomy. I když má ANO stále nejlépe k volbám našlápnuto, předpokládám, že jeho popularita bude postupně klesat.


V mnoha hlasováních ve sněmovně se v posledních týdnech ukázalo, že se hnutí ANO dostává do izolace. Pokud přese všechno zvládne Andrej Babiš vyhrát volby, nemůže ho potkat osud Jiřího Paroubka, který sice v roce 2010 vyhrál s ČSSD volby, avšak nebyl schopen v izolovaném postavení sestavit většinovou vládu?

Bojím se, že po volbách bude sněmovna plná ostrůvků a ghett. Nikdo soudný nebude chtít do vlády s Babišem, ODS, TOP 09 a část ČSSD to řekla jasně. Sociální demokraté odmítají vládnout s pravicí a všichni se štítí komunistů. Nedivil bych se, kdyby situace spěla k pokusům různých stran o zrod menšinových vlád a třeba i nových opozičních smluv.

Pokud si někdo od vstupu ANO do politiky sliboval řád a pořádek, může se v konečném výsledku, zásluhou stran nových i starých, dočkat opačného stavu – před i povolebního chaosu a nestability.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud