Články odjinud

Na koaliční krizi prodělá ČSSD i ANO. Po volbách hrozí chaos, varuje politolog Jelínek

Na koaliční krizi prodělá ČSSD i ANO. Po volbách hrozí chaos, varuje politolog Jelínek

Bohuslav Sobotka v pondělí odmítl nominaci Aleny Schillerové na post ministryně financí. Hnutí ANO o svém dalším postupu rozhodne dnes pozdě večer, s novým kandidátem by měla Babišova formace přijít do středy. Co když ale premiér i dalšího kandidáta odmítne? Můžeme očekávat odchod hnutí ANO z vlády a vznik menšinové koalice sociálních demokratů a lidovců? Jak by v takovém případě vypadalo případné hlasování o nedůvěře vládě? A co by to znamenalo směrem k volbám? Neřítí se Babiš tak trochu do politické izolace? A jak se nakonec ČSSD zachová před prezidentskou volbou? O tom všem jsme hovořili v rozhovoru s politologem a politickým komentátorem Lukášem Jelínkem, který jeden čas vedl Masarykovu demokratickou akademii, jež má blízko k ČSSD.

Premiér Bohuslav Sobotka včera odmítl kandidátku hnutí ANO Alenu Schillerovou na post ministryně financí. Podle Sobotky je odpovědná za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy. Babiš ale tvrdí, že premiér komplikuje vládní krizi. Jak postup předsedy vlády hodnotíte?

Premiér má na svůj postup právo, to on je za vládu zodpovědný. Když koalice funguje, je logické, že se spoléhá na doporučení partnerských stran. Když se ale koalice hroutí, dá se pochopit, že každou personální nominaci pečlivě zvažuje. Jiná věc je, že to veřejné mínění může pokládat za zdržování. Sobotka také udělal chybu, když se se Schillerovou nesešel a své výhrady jí neřekl z očí do očí.

Co podle vás premiér sleduje? Je to tak, že chce mít na ministerstvu někoho zvenčí, někoho, kdo by dokázal do voleb veřejnosti sdělit, jak Andrej Babiš resort vlastně po tři roky řídil?

Sociální demokracie se nepustila do konfliktu s hnutím ANO jen proto, aby dostala Andreje Babiše z vlády. Zjevně též chce zajistit vyšetření Babišových kauz. Že by zárukou takového vyšetřování mohla být dosavadní ministrova pravá ruka, nebo kdokoli, kdo prošel Agrofertem, si nemůže myslet ani ten největší naivka.


Hnutí ANO má s další nominací přijít do zítřka. Co se podle vás stane v případě, že Sobotka opět nominaci zamítne?

V zájmu ANO je předvést akceschopnost a rychle vést krizi ke konci, třeba i nominováním nekonfliktního kandidáta na ministra financí. Čím déle se bude táhnout dnešní stav, tím častěji bude muset Andrej Babiš odpovídat na nepříjemné otázky. A také budou lidé získávat pocit, že je hnutí ANO stejnou součástí divných politických her jako staré strany, které Babiš označuje za dinosaury.

Chce Sobotka vystrnadit z vlády celé hnutí ANO? A proč?

Může to tak být. Sobotka by dotáhl do konce svůj výstup šerifa, který se s nikým nepáře, což je role, kterou v jeho repertoáru levicoví příznivci dosud postrádali. Sociální demokraté a lidovci by si pak resorty po hnutí ANO rozdělili a s náležitou pompou vyndávali kostlivce ze skříní. Neposkvrněnost babišovců by byla ta tam.


Nemůže se ale na druhou stranu tato strategie sociálním demokratům nakonec vymstít? Pokud dojde na hlasování o nedůvěře menšinové vládě ČSSD a KDU-ČSL, bude se muset spolehnout na pomoc TOP 09 a ODS, což bude přesně ten moment, na který čeká tým poradců Andreje Babiše. Jeho nářky na tradiční politické strany, které se proti němu spojují, aby ho zničily, budou zase o něco věrohodnější…

Nástrahy jsou dvojího druhu. Situaci ve sněmovně Sobotka nejspíš ustojí. Kdyby se hlasovalo o nedůvěře vládě, stačilo by mu, kdyby opozice či její část opustila sál a snížila kvórum. To by mohla udělat pravicová opozice, ale i komunisté či jejich část, kdyby s nimi ČSSD včas jednala. Babiš argumentuje tandemem Sobotka-Kalousek už dnes, v tom by už nic nového nevymyslel.

Větší riziko ale vidím v náladě voličů ČSSD. Zejména v méně bohatých regionech je jim vládní roztržka zhola ukradená. Místo ní čekají zlepšení své životní situace, ať už před volbami nebo po nich. Také proto asi dnes Sobotka na sněmu Hospodářské komory opět otevřel otázku růstu minimální mzdy. Pokud má sociální demokracie uspět, je to reálné na sociálních a ekonomických tématech.

Může do celého vývoje ještě nějak výrazně zasáhnout prezident anebo jeho role bude už spíše okrajová?

Možná by rád, ale ústava jeho prostor omezuje. Navíc kompetenční spor před Ústavním soudem je na spadnutí a k ústavní žalobě senátorů také není daleko. Miloši Zemanovi, který je před obhajobou prezidentského mandátu, už zjevně došlo, že líp se mu osedlává veřejné mínění na jiných tématech štěpících společnost, než jsou vládní hádky o danění dluhopisů. Proto vyrukoval s milostí pro Jiřího Kajínka.


Bohuslav Sobotka mimochodem už naznačuje, že ČSSD přijde před prezidentskými volbami se svým kandidátem. Pravděpodobně jde o reakci sociálních demokratů na Zemanovu strategii v průběhu aktuální koaliční krize…

Jsem zvědavý, zda toto odhodlání sociálním demokratům vydrží až do konce roku. Škoda, že o své kandidatuře neuvažuje Sobotka – bylo by to důstojné vyvrcholení jeho kariéry. Uvnitř ČSSD je ještě jeden kandidát schopný objíždět republiku a mluvit přesvědčivě k lidem – Lubomír Zaorálek.

Protože ale sociální demokracii nečekají lehké časy, bylo by logičtější, kdyby si jej schovala pro vládní a sněmovní politiku, na níž záleží víc než na hradních ceremoniálech. Ze všeho nejlépe by ČSSD udělala, kdyby se porozhlédla mezi akademiky, levicovými aktivisty či odborovými předáky. Tam by důstojné uchazeče najít mohla, i když momentálně žádné jméno na jazyku nemám.

Zpět k samotné koaliční krizi: proč se podle vás hnutí ANO tak vehementně ve vládě ještě drží? Vždyť koalice je už nejspíš definitivně nefunkční…

Když pominu strach ministrů hnutí ANO, že by jim nástupci šmejdili ve skříních a zásuvkách, pokládám za přirozené, že se stranám lépe kandiduje z vlády než z opozice. Kromě toho na financích se chystá letní spuštění účtenkové loterie k EET, což může být z marketingového hlediska slušný zářez. Pokud ale v ANO převáží pocit, že je ponižováno, umím si představit, že třískne dveřmi.


Mohou skandály Andreje Babiše nějak zásadně vůbec otřást jeho popularitou? Jaké jsou podle vás v tuto chvíli jeho vyhlídky směrem k volbám?

Na samotné krizi nevydělá ČSSD ani hnutí ANO. To už spíš lidovci, či menší strany jako ODS, které mohou šetřit slovy a přesto působit zásadově a vyhraněně proti oběma soupeřícím týmům. Také si nemyslím, že by Babišovi vážně ublížily dluhopisy či eurodotace.

Ovšem i jeho voliči si mohli všimnout, že něco jiného říká a slibuje na veřejnosti a něco jiného pronáší na tajných nahrávkách. Ty sice působí účelově a jejich pořízení je neetické, každopádně ze všeho nejskandálnější je jejich obsah. A ten pochopí i lidé, kteří nejsou právníky, politology či ekonomy. I když má ANO stále nejlépe k volbám našlápnuto, předpokládám, že jeho popularita bude postupně klesat.


V mnoha hlasováních ve sněmovně se v posledních týdnech ukázalo, že se hnutí ANO dostává do izolace. Pokud přese všechno zvládne Andrej Babiš vyhrát volby, nemůže ho potkat osud Jiřího Paroubka, který sice v roce 2010 vyhrál s ČSSD volby, avšak nebyl schopen v izolovaném postavení sestavit většinovou vládu?

Bojím se, že po volbách bude sněmovna plná ostrůvků a ghett. Nikdo soudný nebude chtít do vlády s Babišem, ODS, TOP 09 a část ČSSD to řekla jasně. Sociální demokraté odmítají vládnout s pravicí a všichni se štítí komunistů. Nedivil bych se, kdyby situace spěla k pokusům různých stran o zrod menšinových vlád a třeba i nových opozičních smluv.

Pokud si někdo od vstupu ANO do politiky sliboval řád a pořádek, může se v konečném výsledku, zásluhou stran nových i starých, dočkat opačného stavu – před i povolebního chaosu a nestability.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818