Nedivil bych se, kdyby ČSSD kývla na vládu s Babišem, říká pro INFO.cz předseda Pirátů Bartoš

Podle předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše je nepravděpodobné, že by Piráty potkal – pokud jde o přeběhlíky a štěpení klubu – podobný osud jako jiné nováčky v Poslanecké sněmovně. Osobnostní selhání nicméně nevylučuje. „Máme také kodex poslance, který je závazný a který ve správnou chvíli narazí na limit Ústavy, kdy při výkonu mandátu jedná poslanec skutečně dle svého vědomí a svědomí,“ říká. Piráti podle něj budou důslednou opozicí, odmítá přitom, že by byli ochotní podpořit byť menšinovou vládu ANO. „Zodpovědnost není o tlachání a sestavování takových nebo makových koalic, ale o tom, hledat spojence pro konkrétní změny a ty navrhovat či pomáhat prosadit,“ zdůrazňuje Bartoš.

Dosavadní zkušenost s novými stranami ve sněmovně se pojí mimo jiné s jejich štěpením. Máte nějaké mechanizmy, které budou předcházet případnému rozpadu vašeho klubu?

Co je to štěpení? Samozřejmě, i klub bude ctít stanovy a program Pirátské strany, ale bude v něm probíhat demokratická diskuse. Jako klub i jako jednotlivci stále fungujeme v demokratických strukturách Pirátů a ty neopouštíme, i pro nás platí stranické mechanismy a procesy například při schvalování nestandardních a doposud neadresovaných otázek, které se mohou v legislativních návrzích objevit a které nelze opřít v tuto chvíli o program nebo cíle Pirátské strany. Vždy jednáme konsensuálně. To snad oproti jiným stranám dostatečně eliminuje riziko názorového rozkolu.

Navíc jsme navenek i vůči sobě transparentní. Osobnostní selhání nejde nikdy vyloučit. Máme také kodex poslance, který je závazný a který ve správnou chvíli narazí na limit Ústavy, kdy při výkonu mandátu jedná poslanec skutečně dle svého vědomí a svědomí. Hlavní je, že své lidi známe. Prošli primárními volbami v krajích a kraj jejich nominací a volbou přebral gesci za své kandidáty v rovině morální i tu, že je ten člověk kompetentní v rámci realizace našich programových cílů, což kandidát stejně jako u každé jiné strany deklaroval podpisem prohlášení.

Riziko rozštěpení je podle mě u Pirátů výrazně nižší, než třeba u takového ANO, kdy je to slepenec nějakých osobností, které spolu dříve neměly nic společného. My s většinou nových pirátských poslankyň a poslanců spolupracujeme v Pirátské straně řadu let. Známe se z běžného společenského života, který jde u Pirátů ruku v ruce s prací napříč celou republikou. Známe se z desítek kampaní a aktivit související s naší činností za těch osm let, ale i z politických kampaní před různými volbami. S některými jsme v tom od samého začátku.

sinfin.digital