Nedivil bych se, kdyby ČSSD kývla na vládu s Babišem, říká pro INFO.cz předseda Pirátů Bartoš

HalfPageAd-1

Vratislav Dostál

24. 10. 2017 • 15:31

Podle předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše je nepravděpodobné, že by Piráty potkal – pokud jde o přeběhlíky a štěpení klubu – podobný osud jako jiné nováčky v Poslanecké sněmovně. Osobnostní selhání nicméně nevylučuje. „Máme také kodex poslance, který je závazný a který ve správnou chvíli narazí na limit Ústavy, kdy při výkonu mandátu jedná poslanec skutečně dle svého vědomí a svědomí,“ říká. Piráti podle něj budou důslednou opozicí, odmítá přitom, že by byli ochotní podpořit byť menšinovou vládu ANO. „Zodpovědnost není o tlachání a sestavování takových nebo makových koalic, ale o tom, hledat spojence pro konkrétní změny a ty navrhovat či pomáhat prosadit,“ zdůrazňuje Bartoš.

Mobile-rectangle-3

Dosavadní zkušenost s novými stranami ve sněmovně se pojí mimo jiné s jejich štěpením. Máte nějaké mechanizmy, které budou předcházet případnému rozpadu vašeho klubu?

Co je to štěpení? Samozřejmě, i klub bude ctít stanovy a program Pirátské strany, ale bude v něm probíhat demokratická diskuse. Jako klub i jako jednotlivci stále fungujeme v demokratických strukturách Pirátů a ty neopouštíme, i pro nás platí stranické mechanismy a procesy například při schvalování nestandardních a doposud neadresovaných otázek, které se mohou v legislativních návrzích objevit a které nelze opřít v tuto chvíli o program nebo cíle Pirátské strany. Vždy jednáme konsensuálně. To snad oproti jiným stranám dostatečně eliminuje riziko názorového rozkolu.

Navíc jsme navenek i vůči sobě transparentní. Osobnostní selhání nejde nikdy vyloučit. Máme také kodex poslance, který je závazný a který ve správnou chvíli narazí na limit Ústavy, kdy při výkonu mandátu jedná poslanec skutečně dle svého vědomí a svědomí. Hlavní je, že své lidi známe. Prošli primárními volbami v krajích a kraj jejich nominací a volbou přebral gesci za své kandidáty v rovině morální i tu, že je ten člověk kompetentní v rámci realizace našich programových cílů, což kandidát stejně jako u každé jiné strany deklaroval podpisem prohlášení.

Riziko rozštěpení je podle mě u Pirátů výrazně nižší, než třeba u takového ANO, kdy je to slepenec nějakých osobností, které spolu dříve neměly nic společného. My s většinou nových pirátských poslankyň a poslanců spolupracujeme v Pirátské straně řadu let. Známe se z běžného společenského života, který jde u Pirátů ruku v ruce s prací napříč celou republikou. Známe se z desítek kampaní a aktivit související s naší činností za těch osm let, ale i z politických kampaní před různými volbami. S některými jsme v tom od samého začátku.

V neděli odpoledne jste jednali ve formátu vašeho budoucího sněmovního klubu. Co ze schůzky vzešlo? Jako jsou její základní výstupy?

Postupujeme přesně dle povolební strategie, kterou jsme zveřejnili již v srpnu, a která byla součástí naší kampaně. V neděli jsme se tedy sešli v plném počtu dvaadvaceti zvolených poslanců a založili jsme poslanecký klub Pirátů. Zároveň jsme zvolili předsedu klubu Jakuba Michálka, který vedl pražskou kandidátku a jeho úspěchy, jak v kampani, tak v politice na pražském magistrátu, kde vede ostrou opozici proti koalici s hnutím ANO v čele, jsou dobrou průpravou.

Piráti - porada po volbách

A co přinesly první schůzky s předáky jiných stran?

Teprve po prvním setkání vyjednávacího týmu, které proběhlo spolu se snídaní v oblíbené žižkovské kavárně, jsme nejprve kontaktovali STAN, pak předsedu Fialu z ODS a poslal jsem i návrhy termínů na setkání panu Babišovi, který mě spolu s gratulací k výsledku o toto požádal.

Piráti jsou po volbách třetí nejsilnější strana v zemi. Vaše odpovědnost za směřování země je tak nesrovnatelně větší, než kdykoli v minulosti. Jak s touto odpovědností chcete naložit?

My jsme si té odpovědnosti plně vědomi. Ačkoliv jsme podle mě neformální a více veselí než většina politiků, vše důležité děláme seriozně a stojí za námi osm let práce politické i mimo sněmovnu. Známe legislativní procesy, chyby v zákonech i potřeby změn, které jsme přetavili do našeho programu. Víme, jak na to. V rámci priorit programu, které opět zazněly již ve strategii, máme připraveny i novely některých zákonů. Pokud se shodneme, že prioritou je vzdělávání a investice do něj, je třeba urychleně hledat potřebné zdroje tak, aby bylo možné v novele rozpočtu tyto peníze znovu alokovat.

Co to znamená prakticky?

Aktivně začít bojovat s korupcí ve státních zakázkách na všech úrovních. Zrušit výjimky v zákoně o registru smluv, zavést rozklikávací rozpočty a smysluplné kontrolovatelné a hlavně lidem srozumitelné výstupy, aby každý poznal, kde dochází k předražení, kde není něco v pořádku. Chceme novelizovat zákon č. 106 o svobodném přístupu k informacím a řadu dalších věcí. Zodpovědnost není o tlachání a sestavování takových nebo makových koalic, ale o tom, hledat spojence pro konkrétní změny a ty navrhovat či pomáhat prosadit. I to je předmětem našich schůzek, z nichž první již proběhla se Starosty a nezávislými.

Před volbami jste vyloučili koalici s Andrejem Babišem. Včera jste tuto pozici potvrdili. Na druhou stranu: bez hnutí ANO vláda nevznikne. Jak z toho ven?

Tak prostě vznikne vláda, kde bude ANO Andreje Babiše. Ale on si své spojence někde najde. Nedivil bych se, kdyby po pár kosmetických změnách v ANO na nabídku několika ministrů kývla i taková ČSSD, která se teď hodně zmítá v problémech. Zda i KDU-ČSL, nevím. Jsou zde komunisté a čtvrtá nejsilnější strana - Okamurova SPD. My s Andrejem Babišem do koalice nepůjdeme, ale to bylo jasné již před volbami a právě proto nás lidé volili. Hlídací psi, kteří jedí z misky toho, koho mají hlídat, by asi moc důvěryhodní nebyli. Nemyslíte?

Umíte si představit třeba menšinovou vládu hnutí ANO, kterou by při hlasování o důvěře Piráti třeba za nějaké programové ústupky podpořili?

Nedokážu. Ostatně přesně tento moment podtrhuje i další věta v naší strategii. Je třeba si uvědomit, že je to závazný dokument schválený Celostátním forem, tedy celou Pirátskou stranou. My jsme demokratická strana a já či kdokoliv jiný z vedení jedná v mantinelech našeho vzájemného stranického konsensu. Demokracie musí fungovat jak ve státě, tak v politické straně. U Pirátů to tak je, jinak bychom byli pokrytci.

Jaké jsou vaše hlavní cíle pro příští čtyři roky? Co byste třeba rádi prosadili nebo změnili?

Naše hlavní cíle jsme definovali ve dvaceti programových prioritách, které jsou pro nás naprosto stěžejní. Chceme hmotnou osobní odpovědnost politiků a úředníků, chceme otevřená výběrová řízení, chceme, aby ČEZ a další firmy musely zveřejňovat smlouvy, chceme zastavit obchod s chudobou, tedy hromadění exekucí, místo šesti různých forem zdanění práce bychom chtěli zavést jednu nižší daň; co je dále jednou z našich největších priorit, je pak zavedení možnosti vyřídit si většinu „papírování“ na úřadech, jako je třeba změna trvalého bydliště či vyřízení pasu, přes internet z domova. S tím souvisí i možnost založení firmy za jediný den, že to jde, jsme ukázali už během kampaně, kdy jsme založili deset firem do jednoho dne na našem webu urad.pirati.cz.

V první povolební fázi se jednotlivé strany zastoupené v dolní komoře budou muset domluvit na složení nové sněmovny. Respektive na jejím vedení a výborech. S čím do jednání půjdete? Co budete požadovat?

Jednání už jsme zahájili. Jako třetí nejsilnější strana, teď již prakticky v opozici, neb voliči rozdali karty tak, že ANO drtivě zvítězilo, se budeme ucházet o křeslo místopředsedy sněmovny, které bychom i po vyjádření pana Faltýnka (první místopředseda hnutí ANO, pozn. redakce) v České televizi, měli získat dle zvyklostí proporčního dělení. Zajímají nás i pro pirátskou agendu klíčové výbory. Personální kompetence a mapování našich poslanců do výborů probíhá už od neděle. Jedná se o výbory, kde se řeší bezpečnost, agenda spojená s digitalizací státní správy, transparence, vzdělání, ale i životní prostředí, ve kterém jsme silní. Tam bychom chtěli mít klíčové pozice. Dvaadvacet poslanců může zvládnout poměrně širokou agendu výborů, podvýborů i komisí, a to nejen do počtu, ale skutečně na základě reálných předpokladů.

Jak podle vás povolební vývoj ovlivní prezident Zeman?

Pan Zeman se již k vývoji vyjadřoval a vysílal různá doporučení, jak by si to on představoval. Těší mě, že identifikoval Piráty jako odborníky na agendu eGovernmentu, ale jeho pobídka do koalice s ANO na nás moc neplatí. Prezident Zeman je zkušený stratég. Velikou roli hrají nadcházející prezidentské volby, ale žijeme v parlamentní demokracii. Jak bude vypadat vláda, kdo skončí v opozici či jaké budou koalice, pan prezident neurčuje. Máme naši strategii, se kterou nás volilo přes 500 000 lidí, a podle té postupujeme.

Sice je na to ještě brzo, ale přece: může situace dospět k předčasným volbám, anebo se podle vás nakonec většina, která je nutná pro vznik nové vlády, najde?

Myslím, že vláda vznikne.

Jak by většina, která vládu při hlasování o důvěře podpoří, mohla nakonec vypadat?

To jsem již popisoval. Dá se mluvit o původním půdorysu, tedy ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Ve hře je i jednobarevná menšinová vláda hnutí ANO s tichou podporou komunistů a SPD, i když předsedové obou zmíněných stran i po setkání s šéfem ANO tvrdí, že nikoliv. Zda nějakou roli sehraje i druhá nejsilnější strana, tedy ODS si, netroufám odhadovat.

SDÍLET

Billboard-bottom-1