Nejvíc tratil Zeman, Sobotka dosáhl svého a Babiš neztratil tvář, bilancuje politolog Znoj

Na hlubší rozbor koaliční krize je příliš brzo. Teprve následující dny a týdny ukážou, kdo z přeskupování politických sil nejvíce vytěžil, a kdo naopak body ztratil. Jedno je jisté: předčasné volby nebudou a koalice sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců nejspíš dovládne do jejich řádného termínu. Přestože to chvílemi vypadalo, že Bohuslav Sobotka využije defenzívy prezidenta Miloše Zemana a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše k vyhrocení konfliktu, nakonec se rozhodl akceptovat nominaci Ivana Pilného a upřednostnil stabilitu před nejistým bojem za každou cenu. Podle politologa Milana Znoje na krizi nejvíc vydělala ČSSD, avšak svou tvář politika, který chce změnit zavedené praktiky, si podle jeho mínění uchoval také Andrej Babiš.  

Jakým způsobem s podporou jednotlivých formací zamávala koaliční krize, budeme vědět už v příštím týdnu. Redakce INFO.CZ o situaci přinese detailní analýzu. Přesto se můžeme o předběžné závěry pokusit už nyní. Politolog Milan Znoj v rozhovoru pro INFO.CZ tvrdí, že na několikatýdenní krizi vydělala ČSSD a její předseda Bohuslav Sobotka, který dosáhl svého cíle: z vlády se mu podařilo vystrnadit Andreje Babiše. „Premiér se navíc prosadil v soupeření s prezidentem Zemanem,“ zdůrazňuje politolog.

Konstruktivní Babiš a mlčící Sobotka. Komentář Vratislava Dostála

„Prezident Zeman, pokud nechce ještě více prohrát, nyní musí odvolat Andreje Babiše z vlády a jmenovat ministrem financí Pilného, o jehož funkci ovšem rozhodl již premiér po dohodě s Andrejem Babišem,“ glosuje porážku prezidenta Znoj s tím, že je to právě Zeman, kdo na krizi ztratil nejvíce. „Nedosáhl toho, aby Bohuslav Sobotka musel odejít z vlády a nepodařilo se mu ho veřejně znevážit. Naopak, Bohuslav Sobotka potvrdil, že je lišák, který umí politické šachy a dokáže i riskovat,“ vysvětluje politolog.

Avšak na koaliční krizi podle něj tratil také Andrej Babiš a jeho hnutí ANO. „Především kvůli spojenému úsilí parlamentních stran odhalit jeho nekalé praktiky,“ připomíná Znoj moment, kdy se sněmovna na mimořádné schůzi zabývala praktikami předsedy hnutí ANO ve vztahu k novinářům Mf Dnes. Zároveň přiznává, že si Babiš nakonec ústupovým manévrem dokázal uchovat svou tvář. Možná si nakonec spočítal, že mu může až příliš okaté spojenectví se Zemanem u řady voličů uškodit a navíc je zcela jisté, že nechtěl být osočován z porušování Ústavy.

„Budu lakomý ministr," řekl Sobotkovi Pilný. Čeho chce ve funkci docílit?

„Přestože jsou zde dvě usnesení sněmovny, které jej jednak podezřívají z daňových úniků a jednak tvrdí, že lže, tak je třeba uznat, že hnutí ANO jednalo uvážlivě, když hrozila eskalace, tak včas ustoupilo, a Andrej Babiš si uchoval tvář nového politika, který chce změnit zavedené praktiky, a protřelí politici se proti němu spiknou,“ komentuje strategii předsedy hnutí ANO politolog.

Pozoruhodné je podle něj nakonec také to, že z krize nedokázala vytřískat body pravicová opozice. „Pravicová opozice zřejmě nedokázala z vládní krize mnoho pro sebe vytěžit. Jednala především v parlamentu, což je její půda, ale přestože dosáhla důležitých usnesení, tak její útok byl frázovitý a stereotypní. Skutečnost, že ANO dominuje na pravici, ale nezměnil,“ uzavírá Znoj rozhovor pro INFO.CZ.

SDÍLET
sinfin.digital