Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pirátský poslanec Mikuláš Peksa: Chceme být konstruktivní opozice

Pirátský poslanec Mikuláš Peksa: Chceme být konstruktivní opozice

„Chceme být konstruktivní opozicí,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Mikuláš Peksa, nový poslanec a lídr Pirátů v Ústeckém kraji. Benjamínek Poslanecké sněmovny nastiňuje program „rebelské strany“ pro další dny.

Jak hodnotíte výsledek voleb?

Pro mě je úžasný pocit, že jsme dostali podporu, jakou jsme dostali. Chtěl bych poděkovat všem voličům, kteří nám to tam hodili.

A jak výsledky vnímáte obecně?

Pokud jde o vývoj, že posílila SPD a ANO, myslím, že se tu projevují všeobecné tendence, které jsou zřejmé v řadě zemí střední Evropy, ať už v Polsku nebo v Maďarsku. Bohužel do toho najíždí i Česká republika a já bych byl nerad, kdyby se to svezlo tou samou cestou, jako se svezli oni.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Jaké budou vaše první kroky jako poslance?

Naše úplně první kroky jsou nyní sejít se jako poslanecký klub – všichni Piráti, kteří byli zvolení. Musíme si vyříkat, co budeme nyní dělat, společně naše další kroky naplánovat.

Co říkáte na výtky, že vaše strana neměla ucelený volební program?

Myslím, že my nosných témat máme opravdu hodně. A o to víc mě mrzí, že například Karel Schwarzenberg i po volbách stále opakuje, že žádná nemáme.

Jaké je vaše primární nosné téma?

My bojujeme za transparenci, za možnost občanů kontrolovat stát. A jak se ukazuje, tato témata jsou to nejdůležitější, co nyní můžeme řešit. Myslím, že Piráti jsou ti nejpovolanější, kdo by to řešit měl.

360p
Povolební atmosféra u Pirátů

Jak vidíte povolební nastavení. Půjdete do vlády s Andrejem Babišem?

Myslím, že naše povolební strategie poměrně jasně vylučuje, že do toho s nimi půjdeme. Jednak jsme říkali, že nepůjdeme do vlády, kde by mělo ANO převahu, druhak jsme říkali, že nebudeme podporovat vládu s osobami, které mají korupční minulost, nebo jsou nekompetentní.

Mám to chápat tak, že skončíte v opozici?

Obávám se, že to tak hodně pravděpodobně dopadne.

Co tam chcete dělat?

Rozhodně hodláme být konstruktivní opozice, nechceme dělat to válcování, respektive to netolerování, které tady bylo zvykem. Chceme spolupracovat konstruktivně, protože byť se třeba na všem neshodneme, tak jsme stále občané té samé země a není důvod, proč bychom neměli spolupracovat.

Jedním z hlavních vašich motivů je legalizace marihuany. Myslíte, že je to lepší přístup než represe?

My sledujeme vývoj ve světě a je vidět, že k liberálnější drogové politice se uchyluje stále víc a víc států. Colorado, Nizozemsko, státy Jižní Ameriky. Je to cesta, kterou bychom se měli dát. Snaha problém potlačovat a zakopávat pod stůl akorát situace zhoršuje a zhoršuje.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1