Politická bitva o vaše platy: Militantní zvyšování je nesmysl, rozčiluje se ministr Pilný

ČTK

raz

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) se opřel do odborových předáků, kteří podle něho militantním tlakem na zvyšování platů nehájí zájmy zaměstnanců. Odborů se v dnešní Partii televize Prima naopak zastal místopředseda KSČM Jiří Dolejš, podle něhož jsou požadavky na růst platů v popisu jejich práce. Odbory chtějí po zaměstnavatelích, aby příští rok zvedly platy o osm až deset procent. Firmy skokový růst odmítají.

Pilný zdůraznil, že podmínkou pro to, aby se lidé měli dobře, je fungující ekonomika, přičemž obráceně to neplatí. „Zvyšování platů na tak militantní bázi, jak ji prezentoval pan odborářský předák, je nesmysl. Oni nehájí zájmy zaměstnanců," řekl mimo jiné na adresu předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly. Cíle „militantních odborářských bossů", jak je Pilný nazval, jsou podle ministra jiné než hájit zájmy zaměstnanců, a to dostat se do Parlamentu nebo do Bruselu.

„Nemůžu si přát lepší ohodnocení dobré práce odborů. Kdyby tomu bylo naopak, ani se o nás nezmíní," reagoval Středula. Pilný podle něho dává najevo obavu z rostoucí síly odborů, což ho prý těší. Ohledně militantnosti ale ministrovi doporučil, aby jel v doprovodu předsedy ANO Andreje Babiše do Francie. „Možná že by se mohl poučit, jak vypadá militantnost odborů. Ale z našeho pohledu toto není určitě cesta," řekl ČTK Středula. Podotkl také, že i odborový má právo kandidovat například do Sněmovny nebo do Senátu, stejně jako někdejší manažer a podnikatel Pilný.

„Co jiného mají odbory dělat než tlačit na mzdy?," reagoval na Pilného výpad Dolejš. Poukázal na to, že kolektivní vyjednávání o platech je samozřejmá věc. Německé nebo francouzské odbory jsou mnohem ostřejší než české, dodal.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital