Potvrzeno: Sobotka v čele ČSSD skončí, stranu povede Chovanec a Zaorálek bude volebním lídrem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Potvrzeno: Sobotka v čele ČSSD skončí, stranu povede Chovanec a Zaorálek bude volebním lídrem

Potvrzeno: Sobotka v čele ČSSD skončí, stranu povede Chovanec a Zaorálek bude volebním lídrem

Pokud se do středečního odpoledne nic zásadního nezmění, Bohuslav Sobotka se vzdá funkce předsedy ČSSD a zůstane do voleb mimo důležité stranické posty – pouze v pozici premiéra. Úvahy směřující k tomuto radikálnímu kroku, který má zvrátit dlouhodobý úbytek voličů stále ještě nejsilnější levicové strany u nás, se v médiích objevují již několik dnů. Redakci INFO.CZ je potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů dobře obeznámených se situací v Lidovém domě s tím, že předvolebním lídrem sociálních demokratů bude jejich stávající místopředseda a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, stranu povede po odstoupení Sobotky její statutární místopředseda Milan Chovanec a samotný premiér zůstane pouze lídrem ČSSD na kandidátce v Jihomoravském kraji.

Celý manévr je hektickou reakcí na setrvale klesající podporu sociální demokracie v předvolebních průzkumech. Strana osciluje mezi deseti až patnácti procenty, podle některých šetření sociální demokraté dokonce zaostávají nejen za hnutím ANO, ale dokonce už také za komunisty a ODS.

V Lidovém domě panuje také nespokojenost s přípravou předvolební kampaně. Buď jak buď, Sobotka zatím své plány tají. V pondělí novinářům jen stručně řekl, že se k situaci nechce vyjadřovat a že ji ve středu projedná politické grémium strany. Na přímé dotazy ale svůj odchod z čela strany nevyloučil. Kdy začnou špičky ČSSD o situaci jednat, zatím není jasné. Podle tiskového oddělení Lidového domu by se ale měla ve středu v 17:30 konat tisková konference za účasti všech klíčových aktérů – nabízí se, že zásadní rozhodnutí zazní právě tam.

Zda je reálné očekávat po obměně předvolebního lídra a odchodu Bohuslava Sobotky do ústraní zvrat v klesající podpoře sociálních demokratů, lze jen stěží odhadovat. Faktem je, že do voleb zbývá jen pár měsíců a blíží se navíc letní prázdniny. I ze strany zaznívá řada skeptických komentářů, podle mnohých se jedná o změnu, která přichází pozdě a beztak negativní trendy nezvrátí.

Podle sociologa Daniela Prokopa z Agentury Median lze nyní jen těžko hodnotit, zda Sobotkova rezignace z čela strany dobrý či špatný nápad. „V únoru by jistě dobrým nápadem nebyl – protože byl nejdůvěryhodnějším politikem pro exvoliče ČSSD, na které musí sociální demokraté primárně cílit. Novější data zahrnující vliv krize ale nemám,“ uvedl Prokop. „Pokud ale změna, tak Lubomír Zaorálek je rozhodně nejlepším kandidátem. Má velkou znalost – nejvyšší se Sobotkou. A výrazně lepší vnímání mezi voliči ČSSD z roku 2013 než Milan Chovanec. Lepší vnímání má také v populaci,“ dodal Prokop.

Analytik Centra pro výzkum veřejného mínění Jan Červenka pak odhaduje, že Sobotkův manévr sociálním demokratům nejspíš neublíží. „Je ale otázka, zda jim pomůže,“ dodává Červenka s tím, že to na něj působí jako zoufalá snaha něco udělat. Také politolog Milan Znoj tvrdí, že měnit lídra v průběhu volební kampaně je spíše projevem zoufalství, než uvážlivosti. „Úpadek ČSSD na politické scéně je strukturní záležitost a je dán její neschopností reagovat na to, že voliči odmítají klasické strany, že chtějí změnu politiky. A pořád platí, že změnu politiky u nás spíše nabízí Andrej Babiš a hnutí ANO než sociální demokracie a Bohuslav Sobotka,“ řekl Znoj dříve pro INFO.CZ.

Také poradce několika sociálně demokratických předsedů a premiérů Oto Novotný je k obměně lídra skeptický. Podle něj je problém ČSSD komplexní a proto vyžaduje komplexní řešení. „Myslet si, že řešení problému ČSSD spočívá jen ve výměně lídra – údajně necharismatického charismatickým – je naivita a varuji před ní. Každý, kdo stane v čele strany po Sobotkovi, pokud neprovede její reformu v základních parametrech programu, organizace a komunikace, dopadne špatně a trend sublimace sociální demokracie v českém politickém spektru bude pokračovat,“ uvedl Novotný v obsáhlém rozhovoru pro INFO.CZ.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.