Reportáž INFO.CZ: „Volte čerta, ne ďábla,“ poradil Zeman voličům

Je těsně před začátkem sněmovních voleb a na náměstí v Horšovském Týně na Plzeňsku se krátce po čtvrtečním poledni schází místní. Nedočkavě obestupují připravené pódium nedaleko radnice. Za zavřenými dveřmi tam mluví se zástupci města prezident Miloše Zeman. Během pár minut předstoupí před veřejnost. Do otevření volebních místní v té chvíli zbývá jen o něco více než dvacet čtyři hodin. Dotazy z publika se tak přirozeně týkají i jich. A Miloš Zeman, který sliboval, že bude nadstranickým prezidentem, na ně odpovídá.

Na náměstí pětitisícové obce se ve všední den po obědě sešli především důchodci a pak žáci místní školy. Prezidenta nadšeně vítají. Když zazní vtip nebo bonmot, v davu to pobaveně zašumí. Prezident hned v úvodním slovu zmíní několik fakt, která si o Horšovském Týnu zjistil: kolik je místnímu starostovi let nebo že nezaměstnanost tu dosahuje pouhých dvou procent. „Plzeňský kraj je jako bonboniéra, nikdy nevíte, co si vytáhnete,“ říká z pódia hejtman Josef Bernard (ČSSD), který hlavu státu po regionu doprovází. Tato obec by zjevně měla patřit k těm sladším bonbónům.

Volby 2017: V čele vlády stane „populista, oligarcha a mogul“, píší německá média

Mezi prvními dotazy se z davu ozývá výkřik mladého hlasu: „Proč by měli jít lidé volit?“ Zeman odpovídá bonmotem: „Pokud se domníváte, že ve volbách zvolíte anděla, nechoďte volit, protože andělé u nás neexistují“. Z publika se ozývá potlesk a smích. „Pokud se chcete vyhnout úplným ďáblům a místo nich zvolit nějakého dobromyslného čerta Trepifajxla, tak běžte volit. Čert je pořád lepší než ďábel,“ pokračuje prezident.

Těsně před sněmovními volbami navštívil prezident Zeman Plzeňský kraj.

Kdo je v tomto bonmotu kdo, během diskuse konkrétně nezazní. Zeman nezmíní konkrétního politika nebo partaj během celého dne. Mezi řádky ale číst lze. Během posledních týdnů se prezident několikrát postavil na stranu předsedy ANO Andreje Babiše. Prohlásil, že by ho jmenoval premiérem i jako trestně stíhaného. Uvedl také, že mu v kauze Čapí hnízdo vadí načasování policejní žádosti o vydání Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka. Budí to podle něj dojem policejní provokace pro politické účely. Tím se v podstatě postavil za Babišovo opakované tvrzení, že „je to kampaň“.

Lízátka, koblihy i hlavolamy. Zmapovali jsme, čím se strany snaží „uplatit“ voliče

Během akce na náměstí Horšovského Týna se místní vrací k tématům, která zaznamenali v médiích. Kromě lokálních dotazů na kamionovou dopravu nebo železniční spoje, se mluví třeba o inkluzi ve školství. V podstatě všechny otázky Zemanovi nahrávají. Mladou dívku, která přišla s protestním praporem z červených trenek, oddělil zřejmě antikonfliktní tým od davu a postává s ní opodál. Jednou za čas zamává nesměle praporem nad hlavou.

Tichý ženský hlas se táže na zvyšování důchodů a pak na jednu aktualitu: „Ještě jsem se chtěla zeptat na to litio“. „Lithium,“ opravuje důchodkyni prezident. „Ale já jsem se to také musel naučit. Dozvěděl jsem se o něm až před deseti dny,“ dodává a dav se opět směje. Zeman shrnuje informace, které se objevily v posledních dnech v médiích. „Můj názor je jednoduchý. Nerosty jsou státní vlastnictví. To má těžit státní podnik. Ten se jmenuje Dynamo a už úspěšně těžil uran,“ říká.

Čas na otázky je u konce, Zeman se se svou suitou přesouvá do aut a lidé na náměstí se pomalu začínají rozcházet. „Jsem spokojený. Ukázalo se, že je to prostě obyčejný chlap. To je sympatický,“ ozývá se ze skupinky šedesátníků. S novináři se příliš vybavovat nechtějí. Opodál stojící starší muž oblečený ve sportovní mikině je vstřícnější. „Zemanovi fandím. Je to skvělej člověk, rozumnej, má přehled. Je to bezkonkurenční databáze,“ obdivuje znalosti hlavy státu.

Česko je továrna na debilno, Zeman a Ovčáček jsou chodící koláže, říká grafik TMBK

K volbám se chystá, stejně jako pokaždé. „Není mi jedno, co se v naší zemi děje. Mám vybraného svého koně a tomu dám svůj hlásek. Moře se skládá z kapiček a já přidám tu svou, aby nám tu bylo všem lépe,“ vypráví. Pochopil, koho Zeman myslel tím ďáblem? „Mám svůj tip. Ten člověk má vize a směr. Přesto, že na něj všichni hází bahno a dělají všechno možné proto, aby ho zlikvidovali,“ popisuje a postupně odkrývá, že jeho hlas patří Babišovi. „On se nedá. Jde si za svým. Možná, že někomu šlápl na nohu, ale když se kácí les, tak létají třísky,“ tvrdí odhodlaně s tím, že už ho v minulosti zklamala ODS i sociální demokracie. „Tyhle lidi – Piráti, Okamura, Babiš – to je nové krev. Ti nás někam posunou,“ těší se.

Těsně před sněmovními volbami navštívil prezident Zeman Plzeňský kraj.

Je o několik hodin později a prezidentská limuzína přijíždí do zhruba dvacet minut vzdáleného Stoda. Pěkné počasí přetrvalo do pozdního odpoledne. V parku před místním kulturním domem se schází místní. „Jsme prostě zvědavé ženské,“ vypráví šedesátnice. K lidem v důchodovém věku přibývá i mladší generace, rodiny s dětmi. „Vypadá dobře,“ hodnotí padesátnice v růžové bundě fyzický stav hlavy státu. Opakuje se scénář z Horšovského Týnu. Zeman odříká několik fakt, která si zapamatoval o obci, pochválí, jak se místním daří.

Volby 2017: „K jako komunismus,“ nadhazuje bavič Dejdar předsedovi ODS během talkshow

Opět dojde na zopakování bonmotu o hodných čertech a ďáblech. Z davu zazní dotaz na koncentrační tábor v Letech u Písku. „Hlavně z toho nedělat volební téma. Rozumíte mi? To je to nejhorší, aby si na kostech mrtvých nějaký papaláš dělal politickou kariéru,“ rozčiluje se prezident. Mluví se také o „nepřizpůsobivých“. Podle Zemana by se postoj k nim měl zpřísnit. „Okénko na přepážce se sklapne a žádná dávka nebude vydána,“ tvrdí. V odpověď mu zní nadšený potlesk.

Pak si slovo bere starší muž. „Vážím si toho, že se neskláníte před cizími mocnostmi a děláte si politiku podle svého. Jedete i do Ruska, máte svůj správný názor na Krym,“ chválí hlavu státu. Řeč dojde i na referendum. „Politické strany se bojí občanů. Bojí se toho, že rozhodnou o důležitých otázkách. Politici se mohou kuloárově dohodnout na vzájemných obchodech,“ tvrdí hlava státu davu.

Těsně před sněmovními volbami navštívil prezident Zeman Plzeňský kraj.

Setkání se chýlí ke konci. Zeman ještě mluví o tom, že by volební účast měla být povinná. „Všichni jsme neobyčejní a pouze političtí papaláši, kteří mezi vás přijedou jen, když se blíží čas voleb, vám budou říkat: vy obyčejní lidé, my vás zaštítíme. A aby to dokázali, tak vám na tom náměstí rozdají pivo a párky zadarmo,“ burcuje prezident dav, který mu odpovídá smíchem. Pak už se za doprovodu kancléře Vratislava Mynáře nebo tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka přesouvá dál. Děti popobíhají k silnici a mávají. Fotografie se Zemanovou tváří ale zůstávají nepodepsané.

SDÍLET
sinfin.digital