Sobotka má před volbami velký problém. Pražskou ČSSD rozdělil nesmiřitelný boj o kandidátku

Na dva tábory rozklížená pražská sociální demokracie hledá dohodu o podobě kandidátky pro podzimní sněmovní volby. Zatím marně, podle informací redakce INFO.CZ se dokonce do vyjednávání musel vložit předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Na pátek si k sobě svolal klíčové aktéry, tlačit je bude k tomu, aby naplnili dohody uzavřené již před brněnským sjezdem sociálních demokratů. Podle nich by měl vést ČSSD do klíčových voleb v Praze ministr zdravotnictví a předseda pražských sociálních demokratů Miroslav Ludvík. Ten ale v pondělí neunesl konflikt o podobu kandidátky, a rozhodl se na post lídra rezignovat.

Ještě tentýž den večer o tom informoval server Seznam Zprávy. Nakonec se ale vše jeví tak, že se oba znepřátelené tábory budou muset po Sobotkově intervenci k původní dohodě vrátit. Pro INFO.CZ to potvrdili dva na sobě nezávislé zdroje, které jsou se situací v pražské ČSSD dobře obeznámeni. Přesto je zjevné, že je předseda pražských sociálních demokratů Miroslav Ludvík ve své vlastní organizaci v menšinovém postavení. Což nese s nelibostí.

V pondělí se údajně poté, co se mu nepodařilo na druhé místo kandidátky prosadit svou náměstkyni z resortu zdravotnictví a bývalou místopředsedkyni strany Lenku Tesku Arnoštovou, musel jít na pět minut „vydýchat“. Kandidaturu Arnoštové zablokovala skupina okolo místopředsedy ČSSD a náměstka pražské primátorky Petra Dolínka. Za celým sporem není nic jiného, než boj o volitelná místa. S ohledem na aktuální preference ČSSD a také s přihlédnutím k tomu, že Praha nepatří zrovna mezi bašty ČSSD, lze říct, že se hraje o dvě, možná o tři až čtyři místa na kandidátce.

Kandidát na prezidenta Drahoš: Odmítám kvóty. Ekonomické migranty bychom měli obratem vracet

Původní dohoda zněla v základních obrysech tak, že Petr Dolínek bude usilovat o post místopředsedy ČSSD výměnou za volitelná místa na kandidátce pro Ludvíka a jeho lidi. První část Sobotka na sjezdu splnil, přehlasováním Ludvíka ale Dolínek původní dohodu porušil. „Naštval jsem se, že neprošla kandidátka, jak byla dlouhodobě domlouvaná,“ vysvětloval pak novinářům důvod rezignace Ludvík. „Vysloveně jsem na ní klečel, aby na sjezdu nekandidovala na místopředsedkyni ČSSD a pustila ten post Petru Dolínkovi,“ dodal.

Dle svých slov jí výměnou za to garantoval, že bude dvojkou na kandidátce do sněmovny, na v pondělí schválené kandidátce se ale propadla až na páté – a tudíž nevolitelné – místo. „Oni ji zařízli. To bych si musel plivnout, kdybych na takové kandidátce zůstal,“ reagoval Ludvík. „Mrzí mě některá veřejná vyjádření, která se objevila v souvislosti s demokratickou tvorbou kandidátky CSSD v Praze,“ reagoval v rozhovoru pro INFO.CZ na slova Ludvíka Petr Dolínek. Kandidátku ve stávající podobě podle něj schválila většina zástupců pražských obvodů, finálně o ní má hlasovat také celá členská základna.

„Hrůzná urážka lidstva.“ Trump kvůli chemickému útoku v Idlíbu změnil pohled na Asada

„Vždy bylo v Praze tradicí, že kandidátka nebyla diktována z vrchu, ale naopak tvořena zdola. A díky tomu mohou v červnu naši členové podobu kandidátky ještě ovlivnit. Pražská CSSD je stále jednotná v prosazování programu a konkrétních věcí pro Pražany. Rozumím, že vzhledem k nové praxi některých politických stran a hnutí v České republice může demokratický proces při tvorbě kandidátky vzbuzovat údiv, taková cesta je ale jediná správná a na západ od nás zcela běžná,“ doplnil Dolínek zjevně s odkazem na hnutí ANO, jehož předseda má v tvorbě kandidátek de facto zcela volnou ruku.

Podle zákulisních informací redakce INFO.CZ je nicméně pravděpodobné, že se nakonec v pátek pod tlakem Sobotky oba tábory, tedy jak Dolínkův, tak Ludvíkův, vrátí k původní dohodě. Ostatně i samotný Ludvík připouští, že se na pozici lídra kandidátky znovu objeví. Ministr zdravotnictví to uvedl pro Mf Dnes s tím, že by se musela najít shoda také o nominaci Arnoštové na druhé místo kandidátky. Výsledek schůzky tak mimo jiné naznačí vliv a sílu Sobotky prosadit.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

SDÍLET
sinfin.digital