Soud přepočítá hlasy pro ODS. „Život už jsem si zařídil, s výsledkem jsem smířený,“ říká Kupka

Nejvyšší správní soud uznal stížnost jednoho z voličů na výsledek parlamentních voleb a bude přepočítávat hlasy pro ODS v části Středočeského kraje. Konkrétně se jedná o podezření na nesprávné započtení preferenčních hlasů, zejména v případě místopředsedy ODS Martina Kupky, který se nakonec do sněmovny těsně nedostal. Kupka INFO.CZ řekl, že zkušenost s nezapočítanými preferenčními hlasy v jeho prospěch mají i jeho známí.

Soud, který bude kontrolovat desítky tisíc preferenčních hlasů z 915 volebních okrsků, rozhodl z podnětu konkrétního voliče, který zjistil, že jeho hlas není započítaný. znovu se navíc ukazuje, že zdaleka není sám, kdo podobný problém má.

Co se stalo? Okrskové volební komise měly nesprávně započítat hlasy zejména pro místopředsedu ODS Martina Kupku. Byl uveden až na druhé straně hlasovacího lístku a ten některé volební komise zkrátka ani neotočily. Nesprávně pak měly počítat přednostní hlasy i ostatním kandidátům ODS.

Bezpečnostní hrozba z východu: České firmy s ruským majitelem jsou riziko, varuje BIS

„Dozvěděl jsem se o tom z ČTK. Já ten podnět nepodával a ani bych to nedělal. S výsledky voleb jsem se už vypořádal, smířil jsem se s tím a zařídil jsem si podle toho život. Teď je to už na soudu, jak rozhodne. Nijak se v tom teď ale angažovat nehodlám,“ řekl pro INFO.CZ Martin Kupka.

Zároveň ale potvrdil, že i někteří jeho známí mají zkušenost s nezapočítáním hlasů. „Mám zprávu od několika svých známých, kteří zjistili, že jejich preferenční hlasy nebyly započítány,“ doplnil.

Přepočet hlasů by mohl změnit to, kteří čtyři kandidáti ODS získali v kraji poslanecký mandát, případně v jakém pořadí se umístili. Martinu Kupkovi, který v kraji kandidoval až z 31. místa a získal 4 168 preferenčních hlasů, chybělo už jen 104 hlasů k překročení 5% kvóra. Přepočet mu může nad tuto hranici pomoci, preferenčních hlasů má na kontě už teď víc než někteří kandidáti ODS, kteří mandát získali.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Nejvyšší správní soud teď čeká rozsáhlá práce v šibeničním termínu. „V takovém rozsahu Nejvyšší správní soud volby dosud nepřezkoumával,“ poznamenal k tomu předseda volebního senátu NSS Tomáš Langášek.

Doba na přezkoumání je omezená. Soud svolal k věci veřejné jednání už na neděli 19. listopadu, následujícího dne má totiž poprvé zasednout nově zvolená sněmovna.

SDÍLET
sinfin.digital