Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švejnarova tajemná schůzka. Babišova černého koně může čekat židle ve vládě i střet se Zemanem

Švejnarova tajemná schůzka. Babišova černého koně může čekat židle ve vládě i střet se Zemanem

Ještě dříve, než k Andreji Babišovi přijel do Průhonic první stranický lídr, dorazil ekonom Jan Švejnar. Později v České televizi vysvětloval, že šlo o předem domluvenou schůzku, kde oba muži mluvili o hospodářské politice. V pozadí setkání, které Švejnar líčí jako veskrze obyčejné, je ovšem mnohem víc: Jen posílilo úvahy, že Babiš má s ekonomem velké politické plány, které by mohly skončit i jeho usednutím ve vládě. Švejnar dal vzájemné sympatie jasně najevo v předvolebním rozhovoru pro INFO.CZ, kde budoucí vládu Andreje Babiše silně obhajoval.

Švejnar se o Babišovi rozpovídal krátce před volbami v pořadu INFO.CZ Štrunc!, kde řekl, že se jednotlivá uskupení budou muset rozhodnout, jestli jim jde o politickou image, nebo o celou zemi. Postup stran odmítajících koalici s ANO označil za extrémní.

Babiš se nyní snaží jednat s kompletní osmičkou dalších subjektů, které se dostaly do sněmovny – zatím především o uspořádání dolní parlamentní komory, nikoli o vládě. Ještě před politiky ale do Průhonic dorazil právě Švejnar. „To byla schůzka, kterou jsme měli dohodnutou ještě před volbami. Scházím se s lidmi, kteří tvoří hospodářskou politiku. Mám dlouhodobě zájem, abychom prosperovali,“ komentoval pak setkání v Otázkách Václava Moravce s tím, že s šéfem hnutí ANO jednal „o reformách“.

Jan Švejnar vystoupil před volbami v pořadu Štrunc! Připomeňte si jeho obhajobu vlády Andreje Babiše:

1080p 720p 360p

Důležitý signál pro veřejnost

Švejnar zároveň odmítl, že by na schůzce byla řeč o jeho možné ministerské funkci v příští vládě, kterou bude Babiš podle všech indicií skládat. Že ho pověří sestavením vlády, potvrdil pro Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech i prezident Miloš Zeman.

Politolog Milan Znoj z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy se však domnívá, že by se Švejnar mohl ve vládě přeci jen objevit. „Schůzka je důležitým signálem veřejnosti, že se Švejnarem Andrej Babiš počítá možná i pro nějakou vládní funkci. Ale je to zatím jen náznak,“ tvrdí Znoj pro INFO.CZ. Spekulace jen přiživilo večerní vyjádření Babiše, který připomněl, že hnutí ANO již v minulosti nominovalo na ministerské posty i lidi, kteří nebyli jeho členy. S ohledem na to, že zformování politické vlády je zatím nejisté, zůstává otevřená i teoretická možnost úřednického kabinetu.

Švejnar v roce 2008 neúspěšně kandidoval na prezidenta, zájem o Hrad projevoval i o pět let později. Tehdy z toho nic nebylo kvůli neshodám s ČSSD. V pořadu Štrunc! zmínil, že v nadcházejících lednových volbách kandidovat nebude kvůli nezájmu sponzorů a spoluobčanů.

Švejnar jako prezidentský kandidát ANO? Spíše ne

Teoreticky se ale stále nabízí také varianta, že by se Švejnar mohl stát prezidentským kandidátem hnutí ANO. To dosud mlží kolem toho, jestli vlastního kandidáta postaví, nebo podpoří někoho z již ohlášených uchazečů o prezidentskou funkci. Rozhodnout mají členové hnutí v referendu. Nejde přitom o nic menšího, než o citlivé vyvažování vztahů s prezidentem Milošem Zemanem, kterého by protikandidát hnutí ANO nijak netěšil, což by se mohlo obrátit proti Andreji Babišovi ve formě zhoršení momentálně výborných vztahů s prezidentem.

Variantu se Švejnarem proto ani Znoj nepředpokládá. „Zatím bych spíše sázel na vládní funkci. ANO nyní potřebuje prezidenta Zemana, nemyslím si, že by proti němu stavělo protikandidáta,“ komentoval politolog, který za pouhou spekulaci označil také možnost, že by se Švejnar mohl stát premiérem, pokud by potenciální koaliční partneři odmítli Andreje Babiše kvůli obvinění v kauze Čapí hnízdo.

Babišovo stíhání je nyní přerušeno, jelikož zvolením do Sněmovny znovu získal imunitu. Poslanci o jeho vydání ale budou hlasovat znovu. Právě obvinění z dotačního podvodu je pro řadu stran překážkou, kvůli níž s ním odmítají vstoupit do vlády.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek