Zeman sehraje s Babišem svoji partii. Jmenuje ho premiérem, Sobotku podrobil brutální kritice

Lukáš Pospíšil

22. 10. 2017 • 17:50

Prezident Miloš Zeman v exkluzivním rozhovoru pro Blesk.cz poprvé zhodnotil výsledky parlamentních voleb. Potvrdil, že jmenuje premiérem vítěze Andreje Babiše. Cílem podle něj bude, aby vznikla „akceschopná silná vláda“. S Babišem se chce setkat zítra v Lánech, šéf hnutí ANO už uvedl, že je na schůzku připravený. Zeman postupně hodlá mluvit s lídry všech zvolených stran.

Prezident Zeman svým náčrtem povolebního vývoje nepřekvapil: jeho důvěru má přislíbenou Andrej Babiš, jehož hnutí ANO ve sněmovních volbách dosáhlo na necelých 30 procent a s přehledem je vyhrálo. Zeman v pořadu serveru Blesk.cz. S prezidentem v Lánech potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Jeho zájmem prý bude, aby byla „jistota, nebo vysoká pravděpodobnost“, že Babišem sestavená vláda uspěje při hlasování o důvěře.

Zeman připomněl, že má dle Ústavy dva pokusy, třetí pak připadá na předsedu sněmovny. Hnutí ANO už oznámilo, že o tento post bude usilovat, a naopak, že jiného kandidáta na premiéra, než je Babiš, nemá.

Zeman volební úspěch hnutí ANO přikládá osobě jeho lídra. Uvedl, že ve volbách vyčnívali celkem tři lídři: vedle Babiše ještě šéf SPD Tomio Okamura a lídr Pirátů Ivan Bartoš. „Měli bychom si jich vážit, dovedli svoje strany k relativnímu úspěchu,“ pronesl Zeman.

Populistickou a xenofobní SPD Tomia Okamury, která ve volbách uspěla s vyhroceně protiislámskou kampaní, Zeman odmítl označit nálepkou „extremistická“. Charakteristickým znakem partaje je podle prezidenta „přímá demokracie“ a riziko v jejím politickém angažmá nevidí.

3735265:article:true:true:true

Prezident Zeman a možné koalice

Zeman nechtěl příliš komentovat možné koalice, které by po volbách mohly vzniknout. Jako jednu z variant, kterou propagoval již v minulosti, zmínil pokračování stávající vlády ANO, ČSSD a KDU-ČSL, která by odrážela aktuální zisky jednotlivých stran.

„Já sám upřímně i při té tragédii těch sedmi procent (zisk ČSSD - pozn. redakce) bych velmi rád viděl sociální demokracii ve vládě,“ dodal Zeman. Bude podle něj i na sociální demokracii samotné, jestli bude hrát „uraženou, nebo půjde do pragmatického řešení“.

Vyloučit podle Zemana není možné ani koalici s ODS, která ovšem spolupráci s Babišem momentálně odmítá, a rád by viděl ve vládě i Piráty. Ti souhlasí, že mají experty na IT, ovšem jinak radě hlavy státu nepřikládají význam.

Zeman zopakoval, že by jmenoval i vládu s účastí SPD.

3734017:article:true:true:true

Čapí hnízdo a stíhání Andreje Babiše nevadí

Prezident opět potvrdil, že pro něj nejsou překážkou žádná ze závažných podezření, která se k Andreji Babišovi vážou. Předně se jedná o kauzu klem farmy Čapí hnízdo, kde byl Babiš spolu s místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem obvinění z dotačního podvodu. Opakované zvolení obou politiků jejich stíhání zastavilo.

„Je to policejní provokace,“ zopakoval Zeman své hodnocení kauzy. „A co je důležitější: u nás se vyšetřování těchto věcí vleče léta, ne-li měsíce. K čemu by mi bylo, kdyby se za pět let zjistilo, že se Andrej Babiš ničeho nedopustil,“ pokračovala hlava státu ve zdůvodnění, proč Babiše jmenuje navzdory podezřením. V hypotetické situaci, kdy by měl hlasovat o jeho vydání ke stíhání, by byl Zeman proti.

Miloš Zeman chválil Andreje Babiše

Babiš se podle Zemana v předvolební kampani pasoval do role oběti, což mu u voličů pomohlo. Byl prý k tomu přinucen okolnostmi.

Zeman následně zmínil tři hlavní pozitiva, která na Babišovi vidí: „Pracovitost, organizační talent – vybudoval silné politické hnutí – a schopnost rychle dobře reagovat.“ Na druhou stranu Zeman tvrdí, že se Babiš málo vyzná v zahraniční politice. „Málo se vyzná v otázkách, které jsou spojeny s EU, NATO, s naším pronikáním na východní trhy – Čína, Rusko a další,“ řekl.

Babišovi vyčítá i paušální odmítání eura. Mělo by podle něj být podmíněné odchodem Řecka z eurozóny, pak by podle prezidenta nebyl problém do měnové unie vstoupit.

3735952:article:true:true:true

Brutální kritika ČSSD a Bohuslava Sobotky

Zeman tvrdě kritizoval ČSSD, která se zhruba sedmi procenty zaznamenala těžkou volební porážku. Prezident se v pořadu opakovaně navezl do premiéra Bohuslava Sobotky, který v měsících před volbami odešel z čela strany ve snaze zastavit pokles preferencí. „Dojdeme k závěru, že to bylo neosobností jejího předsedy,“ vyhodnotil příčinu neúspěchu ČSSD Zeman.

Uvedl také, že Sobotka měl z vysoké politiky odejít už dávno a připomněl takzvaný Lánský puč, který proti tehdejšímu šéfovi ČSSD s někdejšími vlivnými sociálními demokraty po volbách v roce 2013 Zeman orchestroval. „Sobotka se své funkce držel jako jistá matérie košile,“ konstatoval prezident.

„Kdyby on měl jistou míru cti v těle a vyhověl výzvě ke své rezignaci, tak se tam mohl objevit kdokoli jiný, nový, energičtější. A také někdo se životními zkušenostmi, se svým životním příběhem,“ pokračoval v tvrdé kritice na konto Sobotky. Lubomíra Zaorálka jako volebního lídra podle prezidenta angažovala sociální demokracie příliš pozdě. Zeman uvedl, že byl připravený ho v minulosti jmenovat premiérem – ve chvíli, kdy Sobotka „podal demisi“.

SDÍLET