Články odjinud

V ČSSD to po těžké porážce vře. Tlak na vedoucí triumvirát sílí, o slovo se hlásí kritici

V ČSSD to po těžké porážce vře. Tlak na vedoucí triumvirát sílí, o slovo se hlásí kritici

Sedmiprocentní výsledek, který představuje propad o více jak padesát procent oproti minulým volbám, bude mít dopad i na vedení sociální demokracie. Velká část otázek už během sobotního odpoledne, kdy se počet hlasů začínal rýsovat, směřovala právě na rezignaci špiček ČSSD. Ty večer prohlásily, že výsledek je prohrou, k žádným bezprostředním složením funkcí ale nedošlo. O dalším vývoji má rozhodnout předčasný sjezd, na němž se sociální demokraté sejdou v dubnu. Uvnitř strany sílí hlasy po jeho uspíšení. Tristní volební výsledek může stát pozici místopředsedu a do včerejšího dne volebního lídra Lubomíra Zaorálka, dočasného „šéfa“ partaje Milana Chovance i další členy politického grémia. Bude se také s největší pravděpodobností hrát o to, jakým směrem se bude sociální demokracie dále ubírat.

Faktem je, že funkce, které by mohl triumvirát Chovanec – Zaorálek – Sobotka skládat, jsou omezené. Post volebního lídra prakticky přestal včerejším dnem existovat, Sobotkovy premiérské dny budou s novou vládou také u konce a Chovanec vede stranu dočasně. Mohli by ale přijít o své funkce v politickém grémiu strany a z vedení úplně odejít. V sobotu špičky ČSSD trvaly na tom, že je potřebu stranu v poklidu dovést k mimořádnému sjezdu na jaře příštího roku. „V tuto chvíli nechceme dělat žádné turbulence. Chceme si sednout, poradit se a s klidnou hlavou dovést sociální demokracii do klidných vod a především tu značku zachovat,“ uvedl místopředseda Jan Birke v sobotu v rozhovoru pro INFO.CZ. „My nejsme papaláši, kteří by seděli na svých židlích, tvářili si, že venku sněží a my sedíme u zahřátých kamen,“ dodal.

Mimořádný sjezd 7. dubna může rozhodnout o tom, kam bude strana v dalších letech směřovat. Sociální demokraté, kteří včera sledovali výsledky voleb v Lidovém domě, se shodovali na tom, že partaji škodí současná nejasná situace, o které voliče se ČSSD vlastně uchází. V jednu chvíli Bohuslav Sobotka vyhlásil příklon k městským liberálním voličům, v druhou ale sám z vedení strany odstoupil. Nahradil ho Milan Chovanec, který naopak prosazuje tvrdou linii vůči migrantům a neváhá se fotit s puškou v ruce.

Poslední sjezd strany v březnu proběhl v klidné atmosféře hraničící s nudou. Sobotka potvrdil své místo ve vedení soc.dem. a v rámci předsednictva se obklopil svými blízkými. Kritici se stáhli v posledních měsících do pozadí. Špatný volební výsledek jim ale nahrává. „Pravdou je, že když strana nemluví jedním hlasem, tak se mnohokrát stává, že některé proudy mluví více nahlas. Chtěl bych jim vzkázat, že teď nemluví za sebe, ale za tuto značku, která jim platí leckdy hypotéky,“ vzkázal včera Birke kritikům. K ničemu takovému ale zřejmě nedojde.

1080p 720p 360p
Jaroslav Foldyna o výsledku ČSSD

V Lidovém domě včera sledoval výsledky i severočeský poslanec Jaroslav Foldyna. Podporovatel prezidenta Miloše Zemana a zastánce tvrdé linie v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že část voličů přetáhla soc.dem. i SPD. Na přímý dotaz, zda on sám chce kandidovat do vedení strany, odpověděl, že o tom není v tuto chvíli vůbec rozhodnutý. V čele strany by rád viděl Milana Chovance.

Své síly chce zapojit i jihočeský kritik a bývalý hejtman Jiří Zimola. „Při našem posledním rozhovoru jsem prohlásil, že nemíním být rebel bez příčiny a bez odpovědnosti a že jsem připraven ČSSD pomoct, budou-li si to členové přát. V jaké funkci nebo pozici, není důležité. Není mou ambicí stát se předsedou nebo místopředsedou strany, mou jedinou ambicí je pomoci ČSSD vyhrabat se z politického suterénu tam, kam patří, na vrchol,“ odpověděl INFO.CZ v neděli.

Během dne pak v ČSSD sílily další hlasy, které volají po rychlé změně vedení. Milan Chovanec je zatím odbíjí tím, že si není jist, zda by na požadavek straníků bylo možné konání sjezdu uspíšit. Nestihly by se uskutečnit všechny okresní a krajské konference. Ani to ale neznamená, že podobné výzvy v blízkých dnech utichnou.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Na to, že se strana může vydat spíše Chovancovým směrem, ukazuje i velmi oslabená pozice Lubomíra Zaorálka. Ten během posledních měsíců sám několikrát zopakoval, že případný špatný volební výsledek půjde na jeho zodpovědnost. A nasvědčilo tomu i jeho sobotní chování. Milan Chovanec naopak v poslední době nebyl v rámci kampaně příliš vidět. On sám to vysvětluje rozdělením rolí uvnitř jejich pomyslného triumvirátu. Může být ale nyní zároveň ve výhodnější pozici, ne tolik spojovaný s neúspěchem. Do vedení strany se ale může postavit i někdo z výše jmenovaných kritiků, nebo úplně nová tvář.

Pomyslný políček dnes straně uštědřil i prezident Miloš Zeman, který v rozhovoru pro Blesk.cz několikrát ostře odsoudil údajně nevýrazné vedení strany Bohuslavem Sobotkou. Změna v čele soc.dem. podle něj přišla pozdě. Vyzdvihl naopak charakter lídrů Andreje Babiše, Tomio Okamury nebo Ivana Bartoše. Tím dál nahrál těm sociálním demokratům, kteří začali volat po osobnosti s charismatem a mírně demagogickými schopnosti. To opět svědčí spíše o odklonu od moderního proudu levice.

Pro ČSSD je nyní klíčovou otázkou, zda bude ve vládě. V sobotu večer se už jako jedna z prvních stran sešla s Andrejem Babišem, jehož i Zeman označil za nového premiéra. Prezident by si přál, aby soc.dem. součástí vlády byla. Pokračování dosavadní koalice ANO – ČSSD – lidovci se jeví jako jedno z možných řešení. Dohromady by poskládala 103 poslanců.

Zevnitř strany ovšem sílí hlasy, že by šlo o poslední hřebíček do rakve ČSSD. Strana by se naopak měla stáhnout do opozice. „Jediné možné zásadové rozhodnutí ČSSD po výprasku ve volbách je odchod do opozice. Vláda s ANO je cestou do nicoty,“ uvedl v neděli na svém Twitteru senátor Jiří Dienstbier. Opozici nevylučuje ani Chovanec.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818