Volby 2017: „K jako komunismus,“ nadhazuje bavič Dejdar předsedovi ODS během talkshow

19. 10. 2017 • 08:00

Sál brněnského klubu Šelepka je zaplněný do posledního místa. Na osvíceném pódiu proti sobě sedí předseda ODS Petr Fiala a herec Martin Dejdar. A postupně prochází celou abecedu. Zabere jim to zhruba hodinu a půl. U každého se totiž zastaví. Dejdar uvede heslo začínající na dané písmeno. Většinou na to jde s vtipem. Poté už pokračuje Fiala. I když sám také v průběhu večera prohodí několik vtipů, drží se především role „profesora“ a předsedy politické partaje. Do voleb tou dobou ještě zbývá zhruba týden a šéf ODS si užívá návratu do svého domovského Brna.

Humorné chvíle se střídají s těmi vážnějšími, když dojde na témata, která jsou pro Fialu klíčová. Třeba komunismus. „Jak je možné, že skoro třicet let po sametové revoluci, se nikomu z komunistů stále nic nestalo? Nikdo nešel sedět – žádný STBák ani udavač. Dnes si užívají poklidného života a vysokých důchodů,“ přechází i bavič Dejdar do vážné polohy s naštvaným podtónem. „To jsou dobré otázky,“ odpovídá mu v napjatém tichu Fiala. Chyba se podle něj stala už na počátku 90. let, kdy on sám zastával názor, že komunistická strana měla být zakázána. Od historie ale přechází předseda ODS k současnosti. „Dnes – 28 let po listopadu 89 – hrozí, že bude KSČM součástí vlády nebo ji bude podporovat. To přece nemůžeme dopustit,“ burcuje posluchače. A dodává řešení. Tím je přirozeně volba ODS. V odpověď se mu dostává potlesk z publika.

Veřejnosti se obecně během večera příliš prostoru nedostane. Pro příchozí jsou vyčleněná pouze některá písmenka. Třeba M. Podle očekávání od stolků zaznívají slova jako migrace nebo multi-kulti. Dejdar se chytá toho druhého. „Multikulturalismus patří k novodobým ideologiím, které jsou prostě nesprávné. Dnes se všude opouští, protože nefunguje,“ tvrdí Fiala a publikum souhlasně šumí. V sále je převážně většina voličů ODS. A partaj se konstantně vyslovuje proti uprchlickým kvótám nebo právě „multi-kulti“. V kampani opakuje i svůj skeptický postoj k přijetí eura a potřebu změny Evropské unie.

Průzkumy z posledních měsíců partaji předvídaly horší výsledky, než na jaké byla před lety zvyklá. Od té doby se pravicová partaj musí vyrovnávat s nástupem Andreje Babiše, který jí odlákal část voličů, a i po letech žehlí vlastní skandály spojené s neslavným koncem premiéra Petra Nečase. Právě v předčasných volbách 2013 byl vystudovaný politolog Fiala zvolen do sněmovny. Na začátku následujícího roku se pak ujal postu ve vedení ODS.

Dejdar se opatrně ptá i na poslední roky, během nichž se strana zvedala z pomyslného dna. „Co vy s tou ODSkou uděláte?“ táže se herec. „Je to jediná strana, do které jsem v životě vstoupil. Strana, která vedla zemi k demokracii a prosperitě,“ odpovídá Fiala s tím, že o založení nové pravicové strany nikdy nepřemýšlel, ani když ho k tomu okolí nabádalo.

Opět se vrací k tomu, že dnes je důležité volit ODS už z toho důvodu, aby se k moci nedostalo hnutí ANO za podpory extremistů – myšleno komunistů či SPD Tomia Okamury. V předvolebních debatách a rozhovorech spolupráci s ANO strana kategoricky odmítá. Odkazuje na svou Vyšehradskou deklaraci, kde si pro koaliční spolupráci klade i podmínku zrušení EET. Ne všichni členové jsou ovšem tak rezolutní. Například Václav Klaus mladší, o němž je v rámci kampaně také hodně slyšet, uvedl, že si spolupráci s ANO dokáže představit, pokud by ODS získala dostatečně silný mandát. Ten vidí kolem patnácti procent. V brněnském sále Šelepka ale Fiala vyzývá posluchače k tomu, aby dali straně silný mandát právě proto, aby vládu populistů zastavila.

Od vážnějších témat přechází dvojice během talkshow k těm odlehčenějším. „Nebudou se za vás stydět vaše děti? Jaká je doma vaše role?“ ptá se Dejdar a Fiala mu odpovídá v mezích typického bonmotu, že on určuje směřování rodiny a manželka se stará o zbytek. Více jak hodinový blok mluveného slova rozmělňuje i několik písní, která zazpívá Dejdar. „Tu na závěr věnuji všem dívkám a ženám v sále,“ říká, než zazní první tóny skladby You are so Beautiful.

Po osmé večer se lidé začínají rozcházet. Někteří ještě míří k pódiu: pro podpis nebo selfie. S Fialou i Dejdarem. „Vidíte, že si lidé dělají selfie i se mnou. Chodí si pro podpis do mé knížky,“ brání se politik otázce, zda lidé nechodí na talkshow spíše kvůli známému baviči. „Děláme i společné fotky. Mně to vůbec nevadí. Každý, kdo na tuto akci jde, ví, že budeme mluvit oba, že je před volbami,“ dodává.

Kdo konkrétně přišel s formátem talkshow, si už prý Fiala nevzpomíná. „Hledali jsme různé formáty. Nepamatuju si přesně, koho to napadlo. Oslovili jsme Martina Dejdara, sešli se s ním a pak už to šlo rychle,“ pochvaluje si. A připomíná Dejdarovu roli v seriálu Zdivočelá země, který popisoval události od prvních týdnů po skončení druhé světové války po rok 1990. To má mimo jiné zaručit, že si s hercem rozumí v antipatiích vůči komunistům. Jinak se bavič k politice v předchozích letech příliš nevyjadřoval. Rozruch vzbudil ale během první přímé volby prezidenta, kdy řekl, že podporuje Miloše Zemana.

Kontaktní kampaň na jihu Moravy si Fiala pochvaluje. „Je pěkné být v Brně. Říká se, že doma není nikdo prorokem. Já doufám, že tu podporu mám,“ říká a popisuje, jak ho ve dnech, které zbývají do voleb, čekají kromě různých debat a rozhovorů pro média i další akce v rámci kontaktní kampaně.

„Několik let jsem voličem ODS a chtěl jsem slyšet názory pana Fialy naživo. Talkshow to byla zábavná. Jen ty písně mohli vynechat,“ popisuje při odchodu ze sálu dvacátník, který podle všeho opravdu nepřišel, aby viděl známého baviče. „Musím říct, že myšlenkový směr, kterým kráčí současná ODS, je mi bližší než jiné,“ dodává čtyřicátník ve světlém kabátě. „Petr Fiala je slušný člověk. Tak nějak spíše instinktivně si myslím, že nebude mít žádné kauzy, ať už bude ve vládě nebo v opozici,“ vyzdvihuje Fialu kvalitu, tak kýženou po událostech provázejících konec Petra Nečase.

Kritici naopak přílišné „slušňáctví“ a profesorskou „suchost“ volebnímu lídrovi vyčítají. K překonání tohoto vnímání má zřejmě pomoci i zábavný formát, během něhož se Fiala několikrát uchýlí k vtipu. „Bylo to veselé, v příjemné formě, žádné bla, bla, bla,“ pochvaluje si tmavovlasá padesátnice. „Pokud bude mít ODS dost procent, tak věřím, že sliby dodrží,“ míní.

Voliče se o tom v rámci kontaktní kampani snaží přesvědčit po boku Fialy i regionální politici a dobrovolníci. Jih Moravy s předsedou ODS objíždí i mladý straník Kryštof Látal. Pomáhá s talkshow – v brněnském sále naviguje příchozí, pomáhá po skončení akce. Mluví s potenciálními voliči během volební kampaně. „Iniciativě se meze nekladou. Jsem politik a jsem na to hrdý,“ dušuje se. „Strana je jen jakási forma a politici jsou nástroj, který ji utváří. Je to o konkrétních lidech, kteří ODS představují navenek – ať je to pan předseda, já nebo ten poslední člověk, který komunikuje s veřejností,“ popisuje, než se musí dát do uklízení sálu. Od pódia už odchází i poslední fanoušci.