Volební překvapení týden před hlasováním. Čemu se podle politologů můžeme příští víkend divit?

11. 10. 2017 • 21:32

O českém voliči se traduje, aspoň pokud jde o sněmovní volby, že nerad experimentuje se svým hlasem a sází spíše na jistotu. Avšak je otázka, kolik jistot – pokud vůbec nějakou – současná politika vlastně nabízí. A pokud experti připomínají, že takřka všechny minulé volby dopadly vždycky jinak, než jak to vypadalo z posledních předvolebních šetření, o těch letošních to platí dvojnásob. Lze vůbec týden před volbami odhadovat, jakého překvapení se může veřejnost po sečtení volebních výsledků dočkat? 

Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ by bylo překvapením především to, pokud by volby žádným překvapením neskončily. Vlastně lze tak o něčem, jako je volební překvapení, hovořit pouze s jistou mírou nadsázky. Přesto: ČSSD může získat šestnáct i osm procent, ve sněmovně může být osm, devět, anebo taky jen pět stran. Okolo pěti procent se pohybují TOP 09, STAN, Piráti, lidovci, všechny tyto strany mohou uspět, ale také jedna nebo dvě propadnout.

Mohou překvapit Zelení? A co když především na vlažné voliče hnutí ANO zapůsobí poslední kauzy Andreje Babiše: odradí je od jeho volby, anebo naopak mobilizují k jeho volbě? A co Okamura nebo Piráti? Budou skutečně černým koněm voleb? A jak se to vše a ještě spousta dalších faktorů promítne do vyjednávání o nové vládě? Zveřejňujeme anketu, jejímiž respondenty jsou přední čeští politologové.

Vladimíra Dvořáková

Volebních a povolebních překvapení můžeme zažít poměrně dost. Vnímám, že jde o jistou „nadsázku“. První možné překvapení souvisí s tím, kolik procent voličů bude stačit k získání většiny ve sněmovně Obzvlášť, vezmeme-li v úvahu malou účast a ztracené hlasy pro strany, které neprojdou. V Polsku stačilo „Kaczinskému k většině osmnáct procent voličů a zbylých 82 procent se teď nestačí divit.

Všichni zdůrazňují, že se nemají volit strany, které asi nepřekročí hranici pěti procent, protože pak ty hlasy připadnou „velkým“ stranám. Ale na druhou stranu to znamená, že voliči pak volí „velké“ strany raději rovnou. Nakonec to možná vyjde skoro nastejno.

Povolebních překvapení nás může čekat mnoho, ráno se probudíme a zjistíme, že se začnou naplňovat určité sny o budoucí podobě politického systému reflektující představy Babiše a Okamury. Oba k politickému systému přistupují ve stylu, kterak pejsek a kočička vařili dort: od každé pozitivně vyhlížející země si vyzobeme něco zajímavého. Když se na to ale podíváme jako celek, nevyjde vám Švýcarsko, ani Francie či USA, ale vyjde vám Bělorusko, tak jak je podobnou strategií (referenda, omezení parlamentu apod.) dokázal vytvořit Lukašenko. 

Bylo by dobré, aby voliči vnímali, že je rozdíl, pokud zvažují strany podle jejich návrhů na daně, sociální dávky, penze, nebo rozpočet… To vše jsou rozhodnutí dočasná – „pro tempore“, v dalších volbách to lze změnit. Ale pokud jde o zásahy do systému, může to být na dlouho, protože změna se hůře prosazuje.

Lukáš Jelínek

Překvapit mě nemůže už skoro nic. Přesto bych se trochu ošíval, kdyby se zásadovost pravice, že s hnutím ANO nepůjde do vlády, rozplynula, kdyby Babiš pohrozil spoluprací s komunisty. Nebo kdyby ANO opravdu s pravicovými či levicovými extremisty šlo. Překvapením by též bylo, kdyby se složila vláda, ve které by hnutí ANO nemělo premiéra. Nebo kdyby vznikla koalice „Antibabiš“, kterou jednoznačně odmítá ČSSD. Divil bych se, kdyby ze sněmovny vypadla více než jedna tradiční strana, nebo kdyby se do ní dostal víc než jeden nováček.

V zásadě si ale myslím, že pro pozorovatele s menší fantazií bude překvapení víc než dost. Například nějaká menšinová vláda nebo brzy další volby. Česká politika ještě nikdy nebyla tak rozbitá a personálně rozkmotřená jako dnes. Studnicí překvapení je i prezident. Bojím se, že i tyto volby a dění po nich bude chápat jako příležitost k zapsání se do historie.

Petr Just

Reálný počet stran, které se do Poslanecké sněmovny dostanou: jak zmiňujete, současné průzkumy ukazují, že by těch stran mohlo být jak pět, tak až devět. A pochopitelně: čím více stran bude ve sněmovně přítomno, tím bude jejich relativní síla zastoupení slabší. To bude alfou a omegou pro predikci, jak moc akceschopnou příští Poslanecká sněmovna bude. A bude to mít zásadní dopad na zformování vlády a její následné udržení.

Čím více slabších stran bude ve Sněmovně, tím těžší bude sestavování vlády. Počítáme-li, že je třeba ustavit vládu opírající se o většinu 101 hlasů, bude při větším počtu relativně slabších stran ve Sněmovně potřeba k sestavení vlády rovněž více stran. A čím více stran ve vládě, tím více možných třecích ploch, tím více potenciálu pro vnitrokoaliční konflikt atd.

Tím se dostávám k druhému momentu, který budu osobně očekávat s jistým napětím a kde může rozhodně dojít k překvapením: jaká vláda nakonec bude sestavena. Osobně jsem si na základě zkušeností ze sledování české politiky v uplynulých více než dvaceti letech vybudoval určitou vnitřní pochybnost o tom, jak vážně jsou míněny předvolební deklarace, pokud jde o to, s kým jsou nebo naopak nejsou strany ochotny vstoupit po volbách do vlády. Předvolební rétorika je jiná než realita povolební praxe.

A z minulosti víme, že se po volbách jednalo o možných vládách (nebo dokonce došlo k ustavení vlád), které bychom jenom na základě předvolebních vyjádření nepovažovali za pravděpodobné. Dnes jsme třeba svědky toho, že mnoho stran odmítá povolební spolupráci s hnutím ANO. To ale může změnit situace, která není nereálná, kdy by hnutí ANO například plánovalo ustavit vládu s KSČM nebo SPD - ať už otevřenou klasickou koalici nebo menšinovou vládu postavenou na tiché spolupráci s KSČM či SPD.

Andrej Babiš sice nedávno tyto úvahy odmítl, ale na druhou stranu, názor změnil i v řadě jiných témat. A někteří jiní představitelé ANO možnou spolupráci s KSČM nebo SPD nevylučují. Myslím si ale, že to je z jejich strany (míněno ze strany ANO) určitá taktická či strategická hra, jak prolomit odpor ostatních stran jít s hnutím ANO do vlády. Pak skutečně může nastat varianta, že i strany dnes odmítající vládu s hnutím ANO přehodnotí svůj postoj a možné vysvětlení, které nabídnou, bude: „Nechtěli jsme připustit, aby se na vládě podíleli KSČM a SPD.“

Lubomír Kopeček

Politolog Lubomír Kopeček

Těžko se odpovídá. Napadají mne ale dvě věci. Asi by mne překvapilo, kdyby hnutí ANO volby na procento hlasů nevyhrálo. Jiná věc je, že i jako formální vítěz může mít problém vytvořit vládu – to by žádné překvapení nebylo. Překvapením by pro mne dále bylo, kdyby se dříve velké strany, tedy ČSSD a ODS, dokázaly výrazně přiblížit výsledku hnutí ANO.

Při vyjednávání o vládě se může stát téměř cokoliv, určitý koaliční potenciál můžou mít za určitých okolností dokonce i Piráti, takže spekulovat, co je překvapení, tady prakticky nejde. Nejasnost, jak bude vypadat vláda, je při případné velké roztříštěnosti parlamentu, na které poslední trendy ukazují, obrovská.

Josef Mlejnek

Nevím, co by mne v této zemi, jejíž prezident dnes (autor má na mysli úterní vystoupení prezidenta Miloše Zemana na Parlamentním shromáždění Rady Evropy, poznámka red.) opět prokázal, že nemá dno, ještě mohlo překvapit. Asi nějaká výrazná odchylka výsledku dané strany ve volbách ve srovnání s průzkumy veřejného mínění. Něco na způsob, že hnutí ANO získá deset procent, anebo naopak čtyřicet procent, nebo Okamura dvacet procent a komunisté zůstanou pod pěti procenty. Nic jiného potenciálně překvapivého mne nenapadá. I pokud by se ukázalo, že je Babiš Marťan, tak už mne to nepřekvapí.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde