Zaorálek potvrdil účast v Superdebatě České televize. Babiš mlčí a nejspíš váhá

Zatímco lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek potvrdil svou účast v Superdebatě České televize, která se v novém čase uskuteční v předvečer voleb v Kongresovém centru v Praze, předseda hnutí ANO Andrej Babiš podle informací INFO.CZ zatím váhá. Jeho tisková mluvčí Lucie Kubovičová na opakovaný dotaz doposud nereagovala a není zřejmé, zda se lídr favorizovaného hnutí pořadu zúčastní. Babišova dohoda s Novou, kde se ve stejný den večer střetne se Zaorálkem v duelu, stála na začátku celého příběhu. ČT nakonec kvůli konkurenci vysílání své diskuze odsunula na pozdější hodinu a pověstný míč je tak momentálně právě na Babišově straně.

„Jsem rád, že Česká televize posunula čas Superdebaty a já se jí tak budu moci zúčastnit,“ uvedl v rozhovoru pro INFO.CZ Zaorálek, který se těsně předtím utká s předsedou hnutí ANO Andrejem Babiše v Duelu na Nově. Právě kvůli časové kolizi a kvůli tomu, aby měla ve své finální předvolební debatě pokud možno co nejreprezentativnější zastoupení, se vedení veřejnoprávní televize rozhodlo začátek diskuse posunout z původně plánovaných 20:00 na 21:30. Superdebatu bude moderovat zkušený Václav Moravec a uskuteční se také za účasti publika přímo v sále.

Pirátům vadí předvolební duel Babiše se Zaorálkem. Nova poruší zákon, stěžují si u vysílací rady

Přímý přenos z Kongresového centra uvidí diváci na programech ČT1 a ČT24 ve čtvrtek 19. Října, tedy pouhý den před volbami. „Česká televize chce přinést divákům co nejširší škálu politických postojů a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů, a proto se v takto společensky významné době rozhodla posunout původně plánovaný čas vysílání závěrečné předvolební debaty tak, aby umožnila účast všem lídrům politických stran a hnutí, kteří se v aktuálním celostátním reprezentativním průzkumu volebního potenciálu umístili na prvním až desátém místě.“

V tuto chvíli to nicméně vypadá, že to s účastí favorita voleb nemá Česká televize jisté. Pokud by se Babiš rozhodl veřejnoprávní televizi ignorovat, zůstane jeho židle ve studiu prázdná. Je tedy otázka, jak se nakonec rozhodne. Faktem nicméně je, že se šéf hnutí ANO konfrontaci před kamerami spíše vyhýbá a navíc nemá s Českou televizí zrovna optimální vztahy – vadí mu především způsob, jakým Reportéři ČT opakovaně informovali o jeho podnikatelských aktivitách. Redaktory ČT Babiš dokonce označil za zkorumpovanou pakáž. Pokud jde o Václava Moravce, pozvání do jeho nedělních Otázek Babiš letos opakovaně odmítl. Mnozí rovněž poukazovali na to, že „útěkem“ na Novu se Babiš vyhne konfrontaci nejen se zkušeným moderátorem, ale i s politickou opozicí.

Česká televize posunula kvůli Babišovi a Zaorálkovi volební superdebatu. Začne až po duelu na Nově

Do Superdebaty ČT jsou pozváni zástupci deseti stran a hnutí, a to na základě výsledků průzkumu, který exkluzivně pro Českou televizi zpracovaly agentury Median a Kantar TNS: hnutí ANO, ČSSD, ODS, Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura, Piráti, KSČM, TOP 09, Starostové a nezávislí (STAN), KDU-ČSL a Zelení. Jestliže se kterýkoli pozvaný celostátní lídr pořadu nezúčastní, jeho místo zůstane prázdné.

V rámci Superdebaty dostanou prostor i další zástupci pozvaných stran a hnutí, a to prostřednictvím on-line zóny. Přímo v prostorách Kongresového centra budou odpovídat na dotazy diváků, které bude možné klást na webové stránce www.superdebata.cz. Odpovědi bude Česká televize zveřejňovat v přímém přenosu. Rozhovory s aktéry v on-line zóně povede moderátorka Zuzana Tvarůžková.

SDÍLET
sinfin.digital