Zeman pověří Babiše jednáním o vládě příští týden, Faltýnek v ní nebude

lup

23. 10. 2017 • 18:26

Vítěz voleb Andrej Babiš odpoledne poprvé jednal s prezidentem Milošem Zemanem. Po schůzce v Lánech uvedl, že ho prezident příští týden pověří vyjednáváním o vládě. Zeman již dříve mluvil o tom, že Babiše jako vítěze voleb i jmenuje premiérem s cílem vzniku silné akceschopné vlády. Babiš řekl, že dostal čas do zvolení nových orgánů sněmovny.

Andrej Babiš má po jednání s prezidentem volné pole. Příští týden má dostat pověření, aby mohl oficiálně začít skládat vládu. Řekl, že mu prezident nedal žádné doporučení, které strany oslovit.

Babiš po volbách obeslal všechny partaje, které se dostaly do dolní parlamentní komory. Veskrze všechny s ním ale zatím spolupracovat odmítají. Ve chvíli, kdy bude mít Sněmovna vedení, očekává Babiš, že bude pověřen sestavením vlády.

Dnes šéf hnutí ANO explicitně zmínil jako možného partnera ODS, se kterou by měl ve sněmovně většinu 103 hlasů. Zalitoval přitom, že je v Česku koaliční vládnutí standardem. „Čím míň partnerů, tím je to lepší,“ uvedl a odvolával se na systém známý například z USA. „Preferujeme stabilního partnera ve vládě na celé volební období,“ dodal ale na závěr. Hnutí ANO má v nové sněmovně 78 křesel.

První jednání nové Poslanecké sněmovny, které je teď klíčovým datem, chce prezident Zeman svolat v nejpozdějším termínu, který mu umožňuje Ústava, tedy na pondělí 20. listopadu. Právě na této schůzi se bude hlasovat o ustavení orgánů Sněmovny.

Babiš také řekl, že ve vládě nebude první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který byl navržený na post šéfa poslaneckého klubu. Faltýnek je stejně jako Babiš obviněný v kauze Čapí hnízdo. Zvolení obou politiků jejich stíhání v nejbližších dnech zastaví.

 

SDÍLET