Zeman si znovu vládu z kamarádů nesestaví, naznačil Chovanec. Druhý den vládní krize přehledně

Pokud to včera vypadalo, že premiér Bohuslav Sobotka, který kvůli dění kolem Andreje Babiše oznámil, že celá vláda podá demisi, hodlá postupovat rázně, dnes vládní krize vyústila v nepřehledný propletenec jednání a úvah o dalším postupu. Premiér vyklidil téměř pole a chystá se na zítřejší předání demise na Hradě. Spekuluje se, že ji podá k polovině května. U prezidenta se odpoledne vystřídali Andrej Babiš a Milan Chovanec. Jak si vláda a Česko aktuálně stojí?

Andrej Babiš

Na Hrad zamířil jako první, schůzku měl se Zemanem dohodnutou ještě před propuknutím krize. Znovu odmítl, že by sám dobrovolně rezignoval a po jednání s Milošem Zemanem oznámil, že hlava státu podle něj přijme demisi vlády, kterou na Hrad zítra přinese premiér.

Chovanec premiérem? Bylo by to logické, Babiš nemá žádné zábrany, říká šéf Senátu Štěch

Zemanovi Babiš řekl, že ANO s demisí kabinetu nesouhlasí. Případné pověření, aby sám vedl novou vládu, by od něj nepřijal, přísluší to prý sociální demokracii. „Pan prezident to vzal na vědomí. Já respektuju výsledky voleb, ČSSD vyhrála,“ uvedl.

Koalice bude o další formě spolupráce, případně jiném řešení situace po očekávané demisi vlády jednat příští středu, řekl Babiš. „Pan premiér svolal koaliční radu na 10. května, takže v rámci koalice budeme vyjednávat, jestli se domluvíme na nové formě té kvazi nové vlády,“ dodal s tím, že kroku Sobotky nadále nerozumí.

ANO se podle něj do té doby už nepotřebuje scházet k poradám, ve věci má jasno.

Upřednostní Zeman potupu ČSSD? Komentář Vratislava Dostála

Bohuslav Sobotka

Jeden ze dvou hlavních aktérů současné krize se uzavřel do sebe a dění téměř nekomentoval. Zítra Zemanovi předá demisi, která podle očekávání bude podaná k polovině května. Dnes odmítl mluvit o své budoucí roli ve vládě i v ČSSD.

Ve straně přitom Sobotka údajně čelí vlně nevole, jak informovaly některé zpravodajské servery. Problémy údajně vyvolává fakt, že o svém rozhodnutí nikomu dopředu neřekl. Server Echo24 uvedl, že Sobotka nabídl neformálně rezignaci na post předsedy strany. Druhý muž strany Milan Chovanec to po jednání na Hradě nepotvrdil, uvedl ale, že Sobotka spolustraníkům řekl, že na své funkci nelpí.

Pokud Sobotka včera působil dojmem, že chce vzniklou krizi řešit rázně, dnes už vystupoval opatrněji a nechával si prostor pro další manévrování. „Příští týden nás čeká jednání koaličních stran, které jsem svolal na základě dnešní porady s předsedy dvou dalších koaličních stran. Na tomto jednání budeme probírat možnost toho, zdali je možné, abychom ještě do konce volebního období pokračovali ve vládě v tomto koaličním formátu,“ uvedl nekonkrétně Sobotka na dotaz ČTK.

Skrze twitter pak Sobotka nařkl Babiše ze lži a ovlivňování „jeho“ médií.

ANO krizovou komunikaci zvládlo. ČSSD nevyužila šok, tvrdí expert

Milan Chovanec

Druhý politik, který se odpoledne vypravil za Milošem Zemanem. Stejně jako Andrej Babiš mu vylíčil, jak se na aktuální situaci dívá on a jak celá ČSSD. Po schůzce uvedl, že ČSSD nechce úřednickou vládu a prezident Miloš Zeman se v tom s ní shoduje.

„To znamená, pan prezident bude hledat podle všeho politické řešení, které bude mít většinu v Poslanecké sněmovně. To je to, co z toho dedukuji," řekl Chovanec. Dodal, že „podmínkou Bohuslava Sobotky je vláda bez Andreje Babiše.“

Chovanec zdůraznil, že vládní krize nevznikla rozhodnutím Sobotky podat demisi, ale podezřením, že Babiš krátí daně, které vicepremiér podle Chovance nedokázal věrohodně vysvětlit.

Zeman demisi přijme a premiérem bude Bělobrádek, věří sázkaři

Pavel Bělobrádek

Třetí klíčová postava v koaličním kabinetu a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nepokládá za rozumné, aby se kvůli vládní krizi konaly předčasné sněmovní volby. O nich mluví jako o nejlepším řešení opoziční ODS a TOP 09.

Předseda lidovců jde na Hrad zítra. „Variant je skutečně velké množství a bude záležet na tom, jak se pan prezident k celé situaci postaví,“ podotkl Bělobrádek. Lidovcům jde podle něho o stabilitu do řádných říjnových voleb. "Já bych preferoval, aby tady vznikla jakákoli stabilní vláda, která bude pokračovat v tom, co je rozjeto," dodal. 

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

SDÍLET
sinfin.digital