Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Petr Holec

10. 11. 2017 • 16:19

Už před volbami nikdo moc nepochyboval o tom, že s Piráty bude případně ve Sněmovně legrace i bez legalizace trávy. Ani jejich šéf Ivan Bartoš si v rozhovorech nebyl jistý naším místem v NATO nebo EU, zatímco se krajský lídr strany Giuseppe Maiello potkával na proruských akcích s kádry Tomia Okamury. Teď ale Piráti trumfují i sami sebe. Ve sněmovně uspořádali „demokratický kulatý stůl“, z nějž ale předem demokraticky vyloučili hnutí ANO. A na který taky radši nepřišla většina stran. 

Nakonec se tak Piráti u svého stolu sešli jen s ODS, TOP 09 a STAN, na což úplně stačí menší stolek. Tahle partička dá totiž dohromady zhruba volební zisk hnutí ANO, které Piráti vyloučili. Tím se ale zbavili i komunistů, ČSSD a SPD, jimž se kulatý stůl bez jasného vítěze voleb nezdál úplně demokratický. No a lidovci, ti pro změnu ke stolu odmítli usednout, protože se u něj nechtěli ušpinit o SPD a komunisty, kteří tam ale neseděli…. Takže bratři vlastně mohli klidně přijít, vysvětlujte to ale lidovcům.

Dobrá otázka je, proč vlastně Piráti svůj sněmovní kulatý stůl, svolaný správně pirátsky přes webovou platformu doodle, zorganizovali. Možná si toho zatím ještě nevšimli, ale právě sněmovna je nadmíru velkorysý demokratický kulatý stůl i bez jejich kulatých stolů, kde nám mnozí poslanci prokazují největší službu tím, když u něj nesedí nebo aspoň mlčí. Piráti svůj kulatý stůl oficiálně svolali hlavně kvůli personálnímu obsazení sněmovních výborů a nakonec se s ODS, TOP 09 a STAN i shodli na navýšení počtů některých z nich.

Nejvíc ze všeho se ale shodli na tom, že se teď vítěz voleb snaží sestavit vládu, pro niž shání podporu u všech stran včetně komunistů, což se po volbách obvykle stává. Zajímavé déjà vu tak musel u pirátského stolu zažívat hlavně lídr TOP 09 na oficiálním odchodu Miroslav Kalousek, jenž má s povolebním zachraňováním demokracie bohaté zkušenosti. Po volbách v roce 2006 – tehdy ještě jako šéf lidovců - zachraňoval demokracii menšinovou vládou s ČSSD a podporou komunistů, za což se z něj záhy stal předseda na odchodu i v KDU-ČSL. A taky si teď určitě musí hezky rozumět s Bartošem: nejvyšší Pirát o něm řekl, že nemá v politice dávno co dělat.

Ale zpět k Pirátům. K nim logicky patří tradiční pirátské olupovaní standardní politiky, jak ho praktikují i na pražském magistrátu, a právě to teď předvedli i ve Sněmovně. Nejdřív se shodli, že na jejího šéfa podpoří kandidáta ANO Radka Vondráčka, po kulatém stolu s ODS se prý ale v poslaneckém klubu ještě zamyslí nad jejím šéfem Petrem Fialou. Sám Bartoš taky nedávno celkem příčetně řekl, že po volbách už nemá cenu dál hrát politiku „antiBabiš“, načež ji sám demonstrativně rozehraje ve Sněmovně.

Stejné pirátství ale Piráti předvádějí i s obsazením sněmovního mandátového a imunitního výboru. Ten bude případně znovu rozhodovat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání a Piráti se najednou začali bát o jeho obsazení, sami se o něj ale nepřihlásili. Jejich hysterii dokonce nepochopil ani šéf STAN Petr Gazdík, což vám o celém pirátském kulatém stole řekne asi vše, co jste potřebovali vědět. A mimochodem: poslední akce Pirátů nejvíc ze všeho ukázala, že strany, co si rády hrají na bojkot ANO, úplně nejradši ze všeho bojkotují samy sebe.

 

SDÍLET