ANO dost možná narazilo na své politické a voličské limity růstu, míní Kunštát

Přestože patří hnutí ANO mezi vítěze víkendových voleb, podle politologa Daniela Kunštáta nelze v žádném případě hovořit o nějak oslnivém výsledku. „Babišovo hnutí ANO dost možná narazilo na své politické a voličské meze růstu. Nepředpokládám totiž, že by společenské, ekonomické a politické klima někdy mohlo být pro nějaký budoucí fenomenální volební úspěch ANO ještě příznivější, než je tomu dnes,“ myslí si Kunštát. A to Babišova formace investovala do kampaně obrovské, v porovnání se všemi soupeři nesouměřitelné finanční prostředky, což podle politologa hraničí s narušením rovnosti politické soutěže.

Co mohou výsledky víkendových voleb znamenat pro budoucnost české politiky?

Pro celostátní politiku nepředstavuje výsledek komunálních voleb žádný impuls k nějakým fatálním změnám, respektive v základních konturách „velké“ politiky se nic podstatného nezmění a bezprostředně vlastně ani změnit nemůže. V zásadě jsme svědky klasického schématu: měřeno celostátní politikou, ve volbách druhého řádu uspěly spíše opoziční subjekty, zatímco vládní (či pseudovládní) strany buď propadly (ČSSD, KSČM), nebo zaznamenaly takový spíše relativní úspěch, nebo „úspěch neúspěch“ (ANO).

Právě s neúspěchem „vládních“ stran souvisí i případný budoucí dopad komunálních voleb na národní politickou scénu. Předpokládám, že jak uvnitř sociální demokracie, tak uvnitř KSČM se rozeběhne intenzivní vnitrostranická diskuse jak o strategickém směřování obou stran, tak i osobách a obsazení v jejich čele. A že případné korektury či dokonce závažné změny strategií i personálního obsazení mohou mít v budoucnu své důsledky i směrem k formátu koaličního vládnutí, o tom nemůže být sporu.

ODS těží z protibabišovské vlny. Odpor proti ní ale trvá, varuje politolog

sinfin.digital