Čižinský pro INFO.CZ: Praha potřebuje dostupné bydlení, buňky nejsou pro chudé řešením

Markéta Žižková

Vláda v demisi přišla s plánem pomoci chudým lidem tím, že postaví ubytování kontejnerového typu. Tvrdí to Platforma pro sociální bydlení a odvolává se na návrh věcného záměru zákona o sociálním bydlení. Mohlo by se jednat až o 55 tisíc buněk. Kritici návrhu upozorňují na to, že by tento krok vedl jen ke vzniku státem podporových ghett. „Je potřeba poskytovat lidem v bytové nouzi bydlení, a to v lokalitách, kde nehrozí vznik ghett, ale v místě, kde bude třeba jeden byt na jeden dům. Pak je to možné zvládnout a vytvořit normální prostředí pro bydlení. Ubytovna neslouží k tomu, aby se člověk naučil bydlet v bytě. Naučí se bydlet na ubytovně,“ tvrdí v rozhovoru pro INFO.CZ poslanec za KDU-ČSL a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Dostupnost bydlení chce řešit i v případě, že uspěje v komunálních volbách a stane se pražským primátorem. „Dostupnost bydlení obecně je a bude v Praze skutečně problémem číslo jedna. Praha ale skutečně potřebuje strategické rozhodnutí, kde si řekne: chceme mít tolik a tolik procent bytů,“ říká Čižinský.

Vláda představila věcný zámět zákona o sociálním bydlení. Vy jste ho dnes před novináři ve Sněmovně po boku Kateřiny Valachové (ČSSD) nebo Olgy Richterové (Piráti) kritizoval. Co je vaší hlavní výtkou? Je to plán vybudovat ubytování v buňkách?

Je potřeba poskytovat lidem v bytové nouzi bydlení, a to v lokalitách, kde nehrozí vznik ghett, ale v místě, kde bude třeba jeden byt na jeden dům. Pak je to možné zvládnout a vytvořit normální prostředí pro bydlení. Ubytovna neslouží k tomu, aby se člověk naučil bydlet v bytě. Naučí se bydlet na ubytovně. A pro rodiny, pro děti je to naprosto nevhodné prostředí. Proto jsme my v Praze 7 hrdí na to, že nemáme žádnou rodinu, která by bydlela na ubytovně, všechny jsou v bytech. A tuto pomoc potřebujeme od státu. Nepotřebujeme, aby stavěl ubytovny, ale aby nám jako obcím a městům pomohl poskytovat lidem to, co skutečně potřebují, a nastartovat jejich život.

Drsná realita kladenských ubytoven. Švábi a 15 tisíc za nájem

sinfin.digital